Wratislavia Cantans po raz 50-ty

Wratislavia Cantans po raz 50-ty

W niedzielę odbyła się pięćdziesiąta edycja Wratislavii Cantans zatytułowana Uwertura. Wydarzenie było powtórzeniem programowym z 1966 roku. Koncert rozpoczął Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej Magnifikat Mikołaja Zielińskiego.

Koncert inauguracyjny tegorocznej Wratislavii Cantans był powtórzeniem koncertu inauguracyjnego z 14 sierpnia 1966 roku. W 1966 roku, Andrzej Markowski twórca Wratislavii, napisał: „Na tym Festiwalu wykonawcy powinni sięgać po mało znane lub dotychczas niewykonane utwory polskich kompozytorów”. Program pierwszego koncertu miał przedstawić muzykę dawną – Zieliński, do współczesnej awangardy – Penderecki. Dzisiaj Krzysztof Penderecki już nie szokuje, to już prawie klasyka. Z biegiem czasu ten kilkudniowy lokalny festiwal zmienił się w dominujące w Polsce wydarzenie muzyczne. Pojawili się nowi dyrektorzy artystyczni, a w ostatnich latach zmieniły się możliwości finansowe. Tym sposobem melomani mają możliwość słuchania takich sław jak Zubin Mehta, a dyrektorem artystycznym festiwalu jest Włoch Giovanni Antonini. 

Podczas niedzielnego koncertu dla publiczności wystąpili również tacy artyści jak:
Andrzej Koszewski – La espero
Olivier Messiaen – Cinq rechants
Konstanty Regamey – L’alerte, La sécurité, L’affaire se complique, La môme néant z Cinq poèmes de Jean Tardieu
Krzysztof Penderecki – Psalmy Dawida
po przerwie
Artur Malawski – Wierchy

W poniedziałek wieczorem wystąpią filharmonicy z Izraela pod batuta Zubina Mehty w IX Symfonii Mahlera. Koncerty będą tradycyjnie w kościołach wrocławskich i w nowym gmachu filharmonii.

Koncerty Wratislavia Cantans odbędą się także w innych miastach: Trzebnicy, Środy Śląskiej, Kłodzka, Brzegu, Krotoszyna, Bolesławca, Bielawy, Wałbrzycha, Oławy, Bardzie, Głogowie, Szczawnie Zdroju, Oleśnicy. W Świdnicy zaplanowane są dwa koncerty.

16 września w sali głównej Narodowego Forum Muzyki odbędzie się jubileuszowy koncert z okazji 80 urodzin wieloletniego dyrektora Filharmonii Wrocławskiej. Jubilat sam poprowadzi koncert.

– Jestem w świetnej formie. –  zapewniał dziennikarzy, Tadeusz Strugała.

Mieszkańcy Wrocławia będą mieli także okazję podziwiać koncert prezentujący muzyczne zbiory Biblioteki Uniwersyteckiej. Poprowadzi go Tomasz Dobrzański w Sali Wielkiej Ratusza.

Zainteresowanie festiwalem jest duże, a nowe sale, tylko podnoszą atrakcyjność wysłuchiwania muzyki. Na niektóre koncerty już nie ma biletów.

a_DSC2813

Dutkiewicz i Kosendiak

hall

kawiarnia

maestro Antonini

maestro G.Antonini

widok z 3 poziomu

Tadeusz Strugała

Tekst i zdjęcia: Jerzy Dudzik

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.