
Wratislavia Cantans po raz 51-szy
W roku Europejskiej Stolicy Kultury tak znany w świecie festiwal musi mieć szczególne znaczenie. Dlatego tak wcześnie o tym informujemy i zapowiadamy niezwykłe koncerty – mówił na konferencji prasowej dyrektor Andrzej Kosendiak.
To, że od września na niektóre koncerty trzeba kupować bilety ze znacznym wyprzedzeniem, wiedzą wszyscy melomani. Czy tak będzie w przypadku wrześniowego festiwalu? Jak przeczytacie, kto przyjeżdża, to się przekonacie, ze już teraz trzeba kupować wejściówki, tym bardziej że ilość biletów i karnetów w przedsprzedaży jest ograniczona.
Nowa sala muzyczna wprawdzie ma trzykrotnie większą pojemność, ale na koncerty takich sław jak Zubin Mehta czy Christoph Eschenbach, wejściówki zniknęły w ciągu kilku dni.
Tegoroczny festiwal Wratislavii zatytułowany „Europa Cantans” odbędzie się w dniach 3-18 września. Co usłyszymy w czasie tegorocznych koncertów?
Na początek 3-go września Symfonia pamięci, koncert który poprowadzi Andrey Boreyko, w programie Mikołaj Górecki, Zan Tontemiquico, Dymitr Szostakowicz XIII Symfonia b-moll „Babi Jar” op. 113.
Następnego dnia Dziewiątą Beethovena z udziałem chóru NFM i Kammerorchester Basel poprowadzi Giovanni Antonini.
5 września koncert „W królestwie Miłości i Duszy” Philippe Jaroussky – kontratenor i Ensemble Artaserse.
6 września w Sali Czerwonej NFM Robert Levin – fortepian „Mozart Improwizujący”.
7 września „Dynastia Bachów – 150 lat tradycji motetowej” w kolegiacie Św. Krzyża i św. Bartłomieja, wykonawcy z Belgi Vox Luminis.
8 września w Ratuszu muzyka ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu na historycznych instrumentach.
I tak codziennie do osiemnastego września. Z ciekawszych wydarzeń 13 września w kolegiacie Św. Krzyża i św. Bartłomieja wystąpi rewelacyjny Giovanni Solima na wiolonczeli z niesamowitym chórem Le Mystère des Voix Bulgares., To koncert dla koneserów improwizacji, podobnie jak koncert 11 września w Sali Czerwonej „Różne smaki muzyki” z Wrocławską Orkiestrą Barokową i degustacją specjałów kuchni francuskiej, włoskiej, niemieckiej i polskiej.
Po tych koncertach dla koneserów wracamy do dużej muzyki sakralnej. W trakcie festiwalu usłyszymy Mszę koronacyjną Mozarta oraz obie Bachowskie pasje – 11września Pasja wg św. Jana, a na zakończenie 18 września sir John Eliot Gardiner poprowadzi English Baroque Soloists i Monteverdi Choir w Pasji wg św. Mateusza.
Program skrojony na wyjątkowy rok, jakim dla Wrocławia jest 2016, rok Europejskiej Stolicy Kultury.
Dlaczego piszemy tak wcześnie o wydarzeniach muzycznych, które odbędą się dopiero we wrześniu? Z dwóch powodów: po pierwsze, bilety kupione na Wratislavię do 31 maja są tańsze, a po drugie, zdarza się coraz częściej, że na kilka dni przed koncertem nie kupicie biletów w kasie. Do Wrocławia przyjeżdżają światowej klasy zespoły i muzycy, więc nic dziwnego, że bilety sprzedają się na pniu.
Tekst i zdjęcia: Jerzy Dudzik
- Co obiecują politycy seniorom? Sześć partii pod lupą [Obietnice wyborcze DLA SENIORÓW] - 2 października, 2023
- Darmowe Leki 65+, co musisz wiedzieć o recepcie S [kod „S”, data wystawienia recepty, uprawni lekarze] - 28 września, 2023
- „Gazeta Senior” październik 2023 [10/2023]. Sprawdź, co w numerze? - 27 września, 2023