Wratislavia Cantans po raz 51-szy

Wratislavia Cantans po raz 51-szy

W roku Europejskiej Stolicy Kultury tak znany w świecie festiwal musi mieć szczególne znaczenie. Dlatego tak wcześnie o tym informujemy i zapowiadamy niezwykłe koncerty – mówił na konferencji prasowej dyrektor Andrzej Kosendiak.

To, że od września na niektóre koncerty trzeba kupować bilety ze znacznym wyprzedzeniem, wiedzą wszyscy melomani. Czy tak będzie w przypadku wrześniowego festiwalu? Jak przeczytacie, kto przyjeżdża, to się przekonacie, ze już teraz trzeba kupować wejściówki, tym bardziej że ilość biletów i karnetów w przedsprzedaży jest ograniczona.

Nowa sala muzyczna wprawdzie ma trzykrotnie większą pojemność, ale na koncerty takich sław jak Zubin Mehta czy Christoph Eschenbach, wejściówki zniknęły w ciągu kilku dni.

Tegoroczny festiwal Wratislavii zatytułowany „Europa Cantans” odbędzie się w dniach 3-18 września. Co usłyszymy w czasie tegorocznych koncertów?

Na początek 3-go września Symfonia pamięci, koncert który poprowadzi Andrey Boreyko, w programie Mikołaj Górecki, Zan Tontemiquico, Dymitr Szostakowicz XIII Symfonia b-moll „Babi Jar” op. 113.

Następnego dnia Dziewiątą Beethovena z udziałem chóru NFM i Kammerorchester Basel poprowadzi Giovanni Antonini.

5 września koncert „W królestwie Miłości i Duszy” Philippe Jaroussky – kontratenor i Ensemble Artaserse.

6 września w Sali Czerwonej NFM Robert Levin – fortepian „Mozart Improwizujący”.

7 września „Dynastia Bachów – 150 lat tradycji motetowej” w kolegiacie Św. Krzyża i św. Bartłomieja, wykonawcy z Belgi Vox Luminis.

8 września w Ratuszu muzyka ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu na historycznych instrumentach.

I tak codziennie do osiemnastego września. Z ciekawszych wydarzeń 13 września w kolegiacie Św. Krzyża i św. Bartłomieja wystąpi rewelacyjny Giovanni Solima na wiolonczeli z niesamowitym chórem Le Mystère des Voix Bulgares., To koncert dla koneserów improwizacji, podobnie jak koncert 11 września w Sali Czerwonej „Różne smaki muzyki” z Wrocławską Orkiestrą Barokową i degustacją specjałów kuchni francuskiej, włoskiej, niemieckiej i polskiej.

Po tych koncertach dla koneserów wracamy do dużej muzyki sakralnej. W trakcie festiwalu usłyszymy Mszę koronacyjną Mozarta oraz obie Bachowskie pasje – 11września Pasja wg św. Jana, a na zakończenie 18 września sir John Eliot Gardiner poprowadzi English Baroque Soloists i Monteverdi Choir w Pasji wg św. Mateusza.

Program skrojony na wyjątkowy rok, jakim dla Wrocławia jest 2016, rok Europejskiej Stolicy Kultury.

Dlaczego piszemy tak wcześnie o wydarzeniach muzycznych, które odbędą się dopiero we wrześniu? Z dwóch powodów: po pierwsze, bilety kupione na Wratislavię do 31 maja są tańsze, a po drugie, zdarza się coraz częściej, że na kilka dni przed koncertem nie kupicie biletów w kasie. Do Wrocławia przyjeżdżają światowej klasy zespoły i muzycy, więc nic dziwnego, że bilety sprzedają się na pniu.

dyrektor festivalu Giovanni Antonini

dyrektor festivalu Giovanni Antonini

Narodowe Forum Muzyki koncert 2015

starodruki muzyczne

Tekst i zdjęcia: Jerzy Dudzik

Redakcja
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.