
Wrocław Miastem Pokoleń – pierwsze zajęcia, pierwsze wrażenia
Niezapomniane wrażenia stanowią niewątpliwie wartość dodaną, zarówno dla seniorów, jak i dzieci oraz młodzieży, uczestników warsztatów realizowanych w ramach „Edukacja do starości. Wrocław Miastem Pokoleń” – wspólnego projektu Wrocławskiego Centrum Seniora i Departamentu Edukacji Urzędu Miasta Wrocław.
Świadczą o tym już pierwsze opinie po zajęciach. Spotkania „młodości ze starością” ruszyły od marca i prowadzone są w 13 placówkach oświatowych, przedszkolach i szkołach. Nauczyciele, we współpracy z seniorami – edukatorami z wrocławskich organizacji senioralnych, podejmują działania skoncentrowane na zmianie postaw dzieci i młodzieży w stosunku do osób starszych i postrzegania starości przez młode pokolenie jako naturalnej fazy życia.
W ramach tego programu seniorzy z grupy „o-CAL-eni”, na czele z Ewą Rapacz, liderką i edukatorką w jednej osobie, w środę 16 marca odwiedzili dwa wrocławskie przedszkola: nr 50 przy ul. Dyrekcyjnej i nr 119 przy ul. Łódzkiej. O programie, celu, ale i emocjach, jakie towarzyszyły seniorom podczas zajęć z najmłodszymi, opowiada pani Rapacz:
Celem spotkania było przekazanie naszej wiedzy dotyczącej tradycyjnych obrzędów związanych ze świętami Wielkiej Nocy. Opowieści nasze przeplatane były zabawą, stanowiącą mini inscenizacje tradycji Wielkiego Tygodnia. Brały w nich udział wszystkie dzieci z grupy 5-latków. Spontaniczne reakcje dzieci, podczas rozmowy i zabawy, sprawiały, że ledwo mogliśmy powstrzymać łzy wzruszenia. Zaskoczeni byliśmy ich wiedzą na temat tradycyjnych obrzędów, ich zdyscyplinowaniem oraz otwartością. Te najpiękniejsze uczucia, jakich można doznać patrząc na dzieci, z pewnością nam seniorom „dodały życia do lat”.
Kończąc tę krótką, ale pełną emocji relację, chcę wyrazić podziw dla nauczycielek kierujących grupami przedszkolnymi – za wspaniałe przygotowanie zarówno dzieci, jak i materiałów do prowadzonych przez nas zajęć, ale też za bardzo miłe przyjęcie nas seniorów. Dzieciom dziękujemy za pełną ekspresji prezentację tańców.
Po tych wspólnych przeżyciach stwierdzamy jednogłośnie, że program „Wrocław Miastem pokoleń” jest najwspanialszą terapią, jaka mogła przytrafić się seniorom.
Podobne wrażenia wywarło spotkanie na dzieciach, o czym wspomina między innymi Justyna Napiórkowska, nauczycielka z Przedszkola nr 119, która dzień po warsztatach otrzymała wiele pozytywnych wypowiedzi rodziców. Ich pociechy z entuzjazmem i radością opowiadały o edukacyjnej zabawie z seniorami.
Powyższe komentarze stanowią najlepsze podsumowanie oraz celowość i sens działań w ramach programu.
Przed nami kolejne spotkania i kolejne wrażenia. Każdy edukator – pasjonat lub doświadczony praktyk w danej dziedzinie, prowadzi bowiem swe zajęcia w kilku placówkach oświatowych. Do końca roku szkolnego (czyli do czerwca 2016) odbędzie się około pięćdziesięciu wykładów, warsztatów i spotkań o następującej tematyce:
– zdrowego stylu życia, opieki nad zwierzętami i roślinami w domu i ogrodzie;
– kinezjologii, ćwiczeń ułatwiających naukę i zapamiętywanie;
– historii zesłańca na Sybir;
– Rembrandta i jego obrazu „Powrót syna marnotrawnego”;
– gimnastyki korekcyjnej;
– zabaw sportowych;
– podróżach;
– tolerancji międzypokoleniowej;
– zabaw animacyjnych w oparciu o utwory literackie;
– polskich obyczajach i tradycjach jako nośnikach tożsamości narodowej.
Z kilku z nich również powstaną relacje.
Jest to kolejna edycja przedsięwzięcia, które zyskało miano złotej praktyki i wpisane zostało, w dowód uznania, do „Złotej Księgi Dobrych Praktyk na Rzecz Społecznego Uczestnictwa Osób Starszych”.
Wysłuchała i zanotowała: Joanna Ryłko, WCS
Fot. Justyna Napiórkowska i o-CAL-eni
- Zielona trzynastka 13. edycja Senioralni.Poznań [Inauguracja 23 września godz. 11.00] - 22 września, 2023
- Wszystko, co musisz wiedzieć o 14 emeryturze 2023. Najważniejsze informacje w pigułce [Warunki, Terminy, Kwoty] - 21 września, 2023
- Trudności z programem darmowe Leki 65+. Jakie problemy napotykają seniorzy? Co robić? [10 pytań i odpowiedzi] - 18 września, 2023