Wrocław – muzycznym bogactwem!

Wrocław – muzycznym bogactwem!

Do otwarcia Narodowego Forum Muzyki zostały jeszcze niecałe 3 tygodnie. Jak opowiadał dziennikarzom Andrzej Kosendiak, pomysł zbudowania miejskiej sali muzycznej powstał w 2005 roku. Przygotowania i prace koncepcyjne trwały pięć lat, a następne pięć trwała budowa tego wspaniałego budynku.

W ciągu ostatnich 10 lat we Wrocławiu założonych zostało dużo nowych zespołów, wykonujących muzykę klasyczną na wysokim poziomie, od 2005 roku powstały: orkiestra barokowa, chór, Lutosławski Quartet, chór chłopięcy, Lutosair Quintet, NFM Ensamble, NFM Trio Smyczkowe Leopoldinum, Polish Cello Quartet, Wrocław Baroque Ensamble.

To właśnie dla tych zespołów Narodowe Forum Muzyki jest siedzibą i miejscem prób. W tym roku, oprócz sztandarowego Wratislavia Cantans, festiwale obchodzą 50 – lecie. Należą do nich: Jazztopad, Musica Elektronica Nova, Leo Festiwal, Forum Musicum, Festiwal Muzyki Wiedeńskiej, Musica Polonica Nova i Akademia Mistrzowska. Dodajmy, że Festiwal Kurs Mistrzowski to warsztaty dla studentów pod kierunkiem uznanych mistrzów, którzy przyjeżdżają do Wrocławia, by szkolić młode osoby i koncertować.

– Narodowe Forum Muzyki będzie pełniło funkcję propagowania muzyki, każdej muzyki, byle spełniała wysoko określone standardy. – mówi Andrzej Kosendiak, dyrektor Narodowego Forum Muzyki.

W nowych salach będą się odbywać koncerty symfoniczne i jazzowe. Będzie barok i muzyka współczesna, będzie Mozart i amerykańscy jazzmeni. Na scenie pojawią się również światowej sławy zespoły muzyczne i soliści. We wrześniu do Narodowego Forum Muzyki przyjadą filharmonicy z Izraela z legendarnym Zubinem Mehtą, a w październiku Nigel Kennedy.

Budynek Narodowego Forum Muzyki robi niezwykłe wrażenie. W środku znajduje się ogromny hall, klatki schodowe i windy. Orkiestra posadzona jest na podwyższeniu, a za nią jest miejsce dla chóru. Z każdego punktu widowni słychać muzykę równie wspaniale. Przez cały czas trwają jeszcze próby i strojenie sali.

Pierwsze koncerty na pewno będą wydarzeniem muzycznym i pokażą, że warto było czekać na tak rewelacyjną przestrzeń. Oprócz tej największej sali na 1800 osób, są jeszcze 3 inne sale przeznaczone na koncerty kameralne. Najładniejsza jest Czerwona na 450 miejsc z kolorowymi światłami.

Ceny biletów będą w dotychczasowej wysokości. Na niektóre koncerty bilety już zostały wyprzedane. Oprócz funkcji muzycznych sale kameralne mogą być wynajmowane na różnego rodzaju spotkania. To prestiżowe i elitarne miejsce już przyciąga zainteresowanych.

a_DSC6742

a_DSC6761

a_DSC6738

a_DSC6823

a_DSC6848

a_DSC6860

Tekst i zdjęcia: Jerzy Dudzik

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.