
Wrocław Światową Stolicą Książki UNESCO 2016
W ramach Europejskie Stolicy Kultury 2016 Wrocław został też stolicą książki. „Poczytaj mi Wrocław” to tytuł kwietniowego weekendu rozpoczynającego propagowanie we Wrocławiu wszystkiego, co z książką związane. Czeka nas jeszcze mnóstwo zdarzeń i charakterze lokalnym i światowym. Opowiadał o tym Irek Grin – kurator ESK 2016, z dużą nonszalancją trzymając rękę w kieszeni, podczas spotkania z przedstawicielami UNESCO, koreańskimi gośćmi, dziennikarzami i Prezydentem Dutkiewiczem.
Zaplanowano dużo wydarzeń. Dla zainteresowanych spędzaniem czasu z literaturą, informacją służy Infopunkt w Barbarze.
Bibliopolis, czyli miasto biblioteka.
Będą to różnorodne, czasami zaskakujące działania, jak drukowanie poezji na potwierdzeniach wypłaty z bankomatu lub naklejki magnetyczne z wierszami, by zwracać uwagę na literaturę.
Do wiersza Tadeusza Różewicza „Włosek poety” muzykę hymnu książki napisał Jan Kanty Pawluśkiewicz. Hymn będzie odśpiewany w kilkudziesięciu miastach na całym świecie za rok, na zakończenie kadencji Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki UNESCO.
Międzynarodowy Festiwal Poezji SILESIUS 8-15 maja
Miasto Poezji z Lublina, Międzynarodowy Festiwal Miłosza z Krakowa, Poznań Poetów, Europejski Poeta Wolności z Gdańska i Międzynarodowy Festiwal Literatury zaprezentują we Wrocławiu swoje programy, ukażą światy poetyckie i różne sposoby ich odczuwania.
W ciągu roku zostało zaplanowanych około 1600 różnych wydarzeń literackich, przyjedzie do Wrocławia 4 tysiące pisarzy, poetów humanistów, ludzi kultury. A uczestników – może z milion?
Niedługo zostanie też otwarte muzeum zwane Muzeum Pana Tadeusza. Oficjalne otwarcie 3 maja i wstęp wolny. Wprawdzie rękopis poematu będzie przechowywany w kasie pancernej, która nie będzie wystawiona na widok publiczny, ale zobaczycie za to gabinety Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Władysława Bartoszewskiego i Awatara dla dzieci.
Kalendarz wydarzeń wydarzeń można śledzić na stronach Wrocław 2016 Europejska Stolica Kultury www.wroclaw2016.pl, w Barze Barbara oraz w Informatorze Kulturalnym ESK.
Tekst i zdjęcia: Jerzy Dudzik
- Jak sprawdzić, gdzie dostępny jest lek? Kto ma lek? Brakujące leki 2023 [PRZEWODNIK nie tylko dla seniora] - 17 marca, 2023
- Jaki prezent na komunię od babci i dziadka? Ile dziadkowie dają na komunię wnuka?[ZESTAWIENIE 20 prezentów na komunię] - 17 marca, 2023
- Aparat słuchowy kontra wzmacniacz słuchu. Nie lecz słuchu na bazarze [nierzetelne reklamy, fake newsy i fałszywi profesorowie] - 16 marca, 2023