Wrocław Światową Stolicą Książki UNESCO 2016

Wrocław Światową Stolicą Książki UNESCO 2016

W ramach Europejskie Stolicy Kultury 2016 Wrocław został też stolicą książki. „Poczytaj mi Wrocław” to tytuł kwietniowego weekendu rozpoczynającego propagowanie we Wrocławiu wszystkiego, co z książką związane. Czeka nas jeszcze mnóstwo zdarzeń i charakterze lokalnym i światowym. Opowiadał o tym Irek Grin – kurator ESK 2016, z dużą nonszalancją trzymając rękę w kieszeni, podczas spotkania z przedstawicielami UNESCO, koreańskimi gośćmi, dziennikarzami i Prezydentem Dutkiewiczem.

Zaplanowano dużo wydarzeń. Dla zainteresowanych spędzaniem czasu z literaturą, informacją służy Infopunkt w Barbarze.

Bibliopolis, czyli miasto biblioteka.
Będą to różnorodne, czasami zaskakujące działania, jak drukowanie poezji na potwierdzeniach wypłaty z bankomatu lub naklejki magnetyczne z wierszami, by zwracać uwagę na literaturę.

Do wiersza Tadeusza Różewicza „Włosek poety” muzykę hymnu książki napisał Jan Kanty Pawluśkiewicz. Hymn będzie odśpiewany w kilkudziesięciu miastach na całym świecie za rok, na zakończenie kadencji Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki UNESCO.

Międzynarodowy Festiwal Poezji SILESIUS 8-15 maja
Miasto Poezji z Lublina, Międzynarodowy Festiwal Miłosza z Krakowa, Poznań Poetów, Europejski Poeta Wolności z Gdańska i Międzynarodowy Festiwal Literatury zaprezentują we Wrocławiu swoje programy, ukażą światy poetyckie i różne sposoby ich odczuwania.

W ciągu roku zostało zaplanowanych około 1600 różnych wydarzeń literackich, przyjedzie do Wrocławia 4 tysiące pisarzy, poetów humanistów, ludzi kultury. A uczestników – może z milion?

Niedługo zostanie też otwarte muzeum zwane Muzeum Pana Tadeusza. Oficjalne otwarcie 3 maja i wstęp wolny. Wprawdzie rękopis poematu będzie przechowywany w kasie pancernej, która nie będzie wystawiona na widok publiczny, ale zobaczycie za to gabinety Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Władysława Bartoszewskiego i Awatara dla dzieci.

Kalendarz wydarzeń wydarzeń można śledzić na stronach Wrocław 2016 Europejska Stolica Kultury www.wroclaw2016.pl, w Barze Barbara oraz w Informatorze Kulturalnym ESK.

Wrocław Europejska Stolica Książki

prezydent Dutkiewicz Wrocław Europejska Stolica Książki

Wrocław Europejska Stolica Książki

Irek Grin Wrocław Europejska Stolica Książki

Tekst i zdjęcia: Jerzy Dudzik

Redakcja
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.