Wrocławscy seniorzy pożegnali zimę

Wrocławscy seniorzy pożegnali zimę

Jak wrocławscy seniorzy żegnali zimę i witali wiosnę opisuje pani Ewa Rapacz – liderka aktywnej grupy seniorów o-CAL-eni, twórców cyklu „Polskie obyczaje i tradycje” – otwartych spotkań w ramach Akademii Rozwoju Seniora.

Kolejne spotkanie związane z podtrzymywaniem obyczajów i tradycji polskich grupa seniorów o-CAL-eni, działająca przy Wrocławskim Centrum Seniora, tym razem zorganizowała w plenerze, we Wrocławiu-Leśnicy. W niedzielę 22 marca 15 osób wyruszyło sprzed Zamku w Leśnicy na spacer po pięknym parku. Podczas odpoczynku uczestnicy usłyszeli jak dawniej świętowano odejście zimy i nadejście wiosny.

Zwyczaje te zachowały się do dziś, dlatego też uczestnicy podczas wędrówki zrobili Marzannę, oczywiście ekologiczną: z suchej trawy i w sukience z zielonych gałązek świerkowych. Marzannę, zgodnie z tradycją, podpalono i wrzucono w nurt Bystrzycy. W tym widowisku wzięło udział około 30 osób, gdyż dołączyli do nas spacerowicze z dziećmi. Zgodnie z tradycją odśpiewaliśmy ochoczo piosenkę o topieniu Marzanny – będącej symbolem zimy, ale też przy znacznej pomocy pani Uli z Klubu Seniora „Uśmiech” – piosenkę „Gaiku zielony” witającą wiosnę. Każdy z uczestników otrzymał w prezencie od organizatorów kolorowy kwiat, wtedy wszyscy uwierzyli, że wiosna naprawdę do nas przyszła. Pomimo ponurego ranka w południe zaświeciło słońce i towarzyszyło nam podczas całego spaceru.

Potem był wspólny posiłek, wzajemny poczęstunek i znów śpiewy związane z wiosną.Zgodnie z planem nasza wędrówka zakończyła się w Centrum Kultury Zamek, gdzie zwiedziliśmy wystawę i obejrzeliśmy film poświęcony jej autorowi – tragicznie zmarłemu Zdzisławowi Beksińskiemu. Wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni z tej wiosennej wyprawy.

tekst: Ewa Rapacz, liderka o-CAL-onych
foto: Bogusława Gajna

22.03.15_pożeganianie zimy_04 fot. Bogusława Gajna - Kopia

Redakcja
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.