Wrocławska motylarnia już dostępna po remoncie

Wrocławska motylarnia już dostępna po remoncie

Wrocławska motylarnia znajduje się na pierwszym piętrze pawilonu Terrarium. Sporo się zmieniło i warto tam zajrzeć w czasie spaceru po wrocławskim ogrodzie zoologicznym.

Morpho peleides

Motyle należą do najbardziej zaawansowanych ewolucyjnie owadów Są na dodatek mocno wyspecjalizowane i niektóre żerują tylko na wybranych roślinach. Gdy zabraknie roślin, giną. Motyle w formie imago żywią się nektarem, wcześniej w formie gąsienicy żerują na liściach lub jak mole na ubraniach. Motyle są na ziemi od ponad 40 milionów lat i jak wszystkie zwierzęta są mocno zagrożone przez stosowane w rolnictwie środki ochrony roślin.
Krzewem, który wabi motyle w naszym klimacie, jest budleja Dawida. Więc jeśli lubicie oglądać motyle, to sadźcie w słonecznych miejscach te krzewy, a na dodatek siejcie rośliny, na których żerują gąsienice ulubionych gatunków motyli. Paź królowej, żółty duży motyl lubi w fazie gąsienicy żerować na marchwi, pietruszce, koprze. Gąsienice mieniaka tęczowca żerują na wierzbie iwie.

storczyki w motylarni

Wrocławska motylarnia
W motylarni znajdziecie egzotyczne gatunki motyli pochodzące z Ameryki Południowej i Środkowej. Tam w pierwotnych warunkach dżungli przetrwały duże motyle w pięknych kolorach. Na potrzeby ogrodów zoologicznych są hodowane i rozprowadzane po całym świecie w formie poczwarek. W ogrodzie przepoczwarzają się i radują zwiedzających barwami. Zwykle żyją około miesiąca. W motylarni oprócz motyli zobaczycie sporo storczyków. Razem tworzą piękną kompozycję.

trochę inne kaczki

Blisko motylarni są ptaki. Teraz większość już dba o potomstwo. No, może poza kazuarem, który akurat wysiaduje jaja.

Wrocławski ogród zoologiczny jest w dalszym ciągu dużą atrakcją. W ubiegłym roku prawie milion osiemset tysięcy osób wykupiło bilet na zwiedzanie. O każdej porze roku dzieje się tu coś innego, teraz pięknie kwitną rododendrony.

Oglądaliście już nowy wybieg dla wilków? Pisaliśmy tutaj.

Wrocławskie ZOO zbiera i poddaje recyklingowi telefony komórkowe, smartfony, tablety a uzyskane pieniądze przeznacza na ochronę zagrożonych gatunków. Pamiętajcie też o Fundacji DODO, która działa przy ZOO.

tuż obok była samica

Pamiętacie, że bilety roczne do ZOO Wrocław to tylko 120 zł (108 z UrbanCard Premium) i ulgowe 80 zł (72 z UrbanCard Premium). W czwartki odpowiednio dla seniorów, rencistów i niepełnosprawnych 20 zł i 10 z Wrocławską Kartą Seniora.

tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.