Wrocławski UTW. Wczoraj i dziś

Wrocławski UTW. Wczoraj i dziś

Z okazji 40-lecia działalności UTW przygotowywano Księgę Pamiątkową, opracowano Folder o UTW i specjalne wydanie „Kuriera UTW”, nakręcono film i przygotowano plakaty pokazujące pracę sekcji i zespołów. Odbyło się X Dolnośląskie Forum UTW, czyli spotkanie liderów uniwersytetów trzeciego wieku, zainicjowane przez wrocławski UTW. Celem tych spotkań jest wymiana doświadczeń i poszukiwanie lepszych rozwiązań w zakresie edukacji osób starszych. W czasie X Forum poszukiwano modelu rozwoju UTW na Dolnym Śląsku. Kolejnym wydarzeniem z okazji Jubileuszu była Międzynarodowa Konferencja „Seniorzy dla kultury” wraz z warsztatami i prezentacją. W Oratorium Marianum wręczono uhonorowania od Rektora, Prezydenta i Wojewody dla osób szczególnie zasłużonych dla UTW w okresie 40 lat.

Uroczystości jubileuszowe ukazały bogactwo propozycji UTW kierowanych do seniorów. Szeroką ofertę uczelni usystematyzowała w dorocznym raporcie Pani Emilia Nowaczyk, przewodnicząca zarządu UTW przu UWr. Artykuł ukazał się na łamach jubileuszowego wydania “Kurieta UTW”. Dla innych uniwersytetów i organizacji senioralnych to cenna inspiracja i źródło sprawdzonych pomysłów. Podsumowanie to pokazuje również potencjał słuchaczy uniwersytetu trzeciego wieku, który umiejętnie pokierowany, wzmocniony i wyeksponowany może służyć innym i przynosić wiele radości. Gratulujemy 40 lat pięknej historii i dokonań.

_DSC7915 _DSC7875 Krąg dyskursywny Okno, będący autorskim programem słuchaczki oraz doktoranta Uniwersytetu, miał 10 spotkań, których tematyka była zawarta od „Lapidarium” Ryszarda Kapuścińskiego po „Siedem cudów Wrocławia i Dolnego Śląska”. Występował on w UTW, a także w Klubie Seniora na Politechnice Wrocławskiej oraz w szkole w Obornikach.

Klub Miłośników Sztuki oprócz zebrań członków zorganizował zwiedzanie 8 wystaw w muzeach oraz stale informował o wszystkich ważniejszych wydarzeniach kulturalnych.

Sekcja Kulturalna przekazywała, proponowała, zachęcała do uczestnictwa w wielu – nie sposób ich wymienić – spotkaniach muzycznych, teatralnych, wystawienniczych, uważnie śledząc zapowiedzi wydarzeń i efektywnie współpracując z instytucjami miasta, które w tym roku jest Europejską Stolicą Kultury. Organizowała, rezerwowała i dostarczała bilety ulgowe oraz wejścia bezpłatne na koncerty, spektakle, spotkania z ludźmi kultury. Efektem działań sekcji: 2445 biletów ulgowych i 289 wejściówek.

Sekcja Przygoda z Książką motywowała do sięgania po ciekawe wydawnictwa, prowokowała do dyskusji o tym, co się ostatnio przeczytało.

Sekcja Turystyczna zorganizowała wiele wycieczek jedno i kilkudniowych. Były to wyjazdy do Krakowa, Białowieży, wielu interesujących miejsc Dolnego Śląska i Wielkopolski. Spacery edukacyjne wiodły do Dolnośląskiego Forum Muzyki, Afrykarium, Hydropolis i Pawilonu Czterech Kopuł. Z zaprzyjaźnionymi biurami turystycznymi słuchacze wyjechali do ciekawych miejsc w Czechach, Niemczech, na Lazurowe Wybrzeże oraz do Zielonej Góry. Odbyły się pokazy multimedialne z indywidualnych wyjazdów naszych słuchaczy w dalekie kraje – do Japonii, Brazylii, Nowej Zelandii, Szkocji, Gruzji.

Sekcja Fotograficzna szkoli umiejętności swoich członków, umożliwia pasjonatom fotografii zaprezentowanie się na szerszym forum poprzez plakaty własnoręcznie wykonanych zdjęć, zachęca potencjalnych amatorów fotografii do działania, wspólnie omawiając ich prace, planując tematy zdjęć i plenery.

Sekcja Brydżowa dzięki stałemu ćwiczeniu swoich umiejętności zdobyła znaczące miejsca w organizowanych przez inne UTW turniejach oraz planowała wziąć udział w VI Dolnośląskim Turnieju Brydża Seniorów w Obornikach 21 maja 2016 r.

Na spotkaniach Sekcji Scrabble poprawiano techniki gry, udało się też skompletować stolik z grającymi w języku angielskim. Nasza słuchaczka zajęła 3. miejsce w Turnieju Scrabble w Międzynarodowym Festiwalu Poezji Silesius

Sekcja Rękodzieła doskonaliła się w swojej działalności, pokazała wykonane cudeńka dwukrotnie na wystawie prac w naszym UTW oraz w Centrum Seniora. Była na warsztatach w szkole nr 90, podczas których uczyła dzieci wykonywania ozdób.

Sekcja Kultury Fizycznej organizowała gimnastyki dla słuchaczy oraz kompletowała reprezentację UTW na zawody sportowe. W końcu maja 2015 r. na Dolnośląskiej Olimpiadzie UTW został zdobyty srebrny medal w grze w boule, w czerwcu z sukcesem uczestniczono w zawodach w Wałbrzychu, a we wrześniu w Krakowie zdobyto 2 złote i 2 brązowe medale na I Ogólnopolskiej Olimpiadzie Seniorów. Słuchacze wzięli udział w Marszu Nordic Walking w okolicy Trzebnicy, przy okazji zdobywając 3. miejsce w konkursie „Poznaj Ziemię Trzebnicką”.

Sekcja Muzyczno-Taneczna, wiążąc w naturalny sposób ruch z muzyką, poprawia kondycję fizyczną naszych słuchaczy.

Sekcja Żeglarska zajmuje się szkoleniem zainteresowanych słuchaczy UTW w zakresie wiedzy teoretycznej oraz praktycznej, organizując rejsy po wodach śródlądowych i morskich

Sekcja Szermierki uczyła sztuki fechtowania, wprawdzie w wydaniu teatralnym, więc bezpiecznym, niemniej dostarczała uczestnikom niebywałych emocji w czasie zajęć

Sekcja Organizacyjno-integracyjna pomaga nowo przyjętym słuchaczom naszego UTW zaadaptować się w nowym środowisku. Organizuje lub uczestniczy w organizacji zebrań, spotkań, konferencji, przyjazdu gości krajowych lub zagranicznych. Uczestnicy pełnią codzienne dyżury informacyjno-porządkowe.

Sekcja Medyczna zaprasza wykładowców na prelekcje o tematyce zdrowotnej, organizuje zwiedzanie ośrodków medycznych, czasem jednak spotkania nie wiążą się z tematyką medyczną.

Sekcja Wzajemnej Pomocy, oprócz organizacji cotygodniowych dyżurów pielęgniarskich w poniedziałki i z okazji dużych uroczystości w UTW oraz spotkań sekcji, była z wizytą wigilijną w Domu Pomocy przy ul. Grunwaldzkiej, regularnie odwiedzała Dom Pomocy przy ul. Szczytnickiej, pomogła wraz z dziećmi z przedszkola z ul. Dyrekcyjnej zorganizować Święto Babci i Dziadka w naszym UTW. Zbiera dary dla schroniska dla zwierząt,

Sekcja Dekoratorska dbała o klimat Uniwersytetu poprzez innowacje kreujące miejsce przyjazne dla społeczności UTW, wykonywała dekoracje okolicznościowe naszych pomieszczeń.

Chór, dając swoje koncerty, uświetnił nasze ważne uroczystości, takie jak początek i koniec roku akademickiego wraz z mszami z tych okazji, Święto Niepodległości. W grudniu zaprezentował dodatkowo koncert kolęd, a w styczniu optymistyczny spektakl „Chóralna wiosna w oprawie poetyckiej”. Poza tym odwiedził ze śpiewem Domy Opieki przy ul. Ciepłej i przy ul. Świątnickiej, Dzienny Ośrodek Pomocy Społecznej przy ul. Skwierzyńskiej, wystąpił z kolędami w Klubie Muzyki i Literatury.

Teatrzyk Poezji przedstawił wzruszający program „O losie nasz” i „Zaduszki literackie”; niestety, od stycznia zawiesił działalność

Teatr Międzygeneracyjny przekształcił się w Teatr Etiuda; przedstawił odważny program zgodny z najnowszymi trendami w teatrach. Był to spektakl pantomimiczny „Czołganie” na podstawie „Magii Grzechu” Pedra Calderona de la Barca.

Zespół Poetycko-Literacki Karman obchodził w tym roku 10-lecie swojej działalności. Dla szerokiej społeczności UTW dał w lutym spektakl „Walentynki”. Często też odwiedza ze swoim programem domy opieki, kluby i szkoły.

Kabaret U Sławy zaprezentował dwa spektakle wprawiające nas w dobry nastrój: „Kochajmy się” i „Pamiętajcie o ogrodach”. Wystąpił też w Centrum Seniora, Domu Opieki przy ul. Skwierzyńskiej, Centrum Kultury Agora i w Klubie Seniora Nowy Dwór.

Grupa Biesiadna Wspomnień Czar spędza miło czas na licznych spotkaniach, pokazała naszej publiczności w tzw. małej auli programy „Żegnaj lato, witaj jesień”, „Polska droga do niepodległości” i „Dzień Kobiet”. Członkowie tej grupy często goszczą w domach opieki społecznej.

Warsztaty Klanza organizują zajęcia wpływające korzystnie na samopoczucie uczestników, łącząc zabawę z ćwiczeniami pamięci, refleksu, wyobraźni i koncentracji. W ostatnim roku wprowadzono trudniejsze ćwiczenia, wykorzystując nowe utwory muzyczne.

Zespół Łączenie Pokoleń tradycyjnie uczestniczył w uroczystościach, lekcjach, warsztatach i innych spotkaniach z uczniami i nauczycielami w szkołach. Było to m.in. wykonywanie świeczników, kartek świątecznych, lepienie domków z gliny, arteterapia, wspólne śpiewanie piosenek, wróżby i zabawy andrzejkowe.

Zespół Redakcyjny przygotował i wydał 23. i 24. nr Kuriera UTW, pisma redagowanego przez słuchaczy i dla słuchaczy. Na naszej stronie pokazywały się bieżące informacje o wszystkich ważnych wydarzeniach.

Źródło: Kurier UTW, autor: Emilia Nowaczyk/ red. Gazeta Senior, fot. Jerzy Dudzik

źródło:  Gazeta Senior Wrocław lipiec-sierpień 2016. Artykuł opublikowany w Dodatku Jubileuszowym z okazji 40-lecia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Uniwersytecie Wrocławskim.

Redakcja
Kategorie
Udostępnij

Komentarze

Disqus ( )

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.