Wrocławskie wydry zasiedlają nową rezydencję

Wrocławskie wydry zasiedlają nową rezydencję

W ramach modernizacji ogrodu zoologicznego we Wrocławiu wydry zasiedlają nowy teren. Wydrza rezydencja cieszy się od razu dużą popularnością wśród zwiedzających.

wrocławska wydra, fot©J.Dudzik

Nowy obiekt zlokalizowany jest tuż przy Odrarium. Jest świetnie pomyślany. Można oglądać zwierzęta, jak baraszkują w wodzie wśród rybek i roślin charakterystycznych dla Odry. By zwiedzający mogli zobaczyć, jak wydry zachowują się w naturze wybieg, składa się z przeszklonych basenów, części naziemnej i przezroczystej rury z wodą. Jest tylko jeden szkopuł. Wydry to drapieżniki polujące o świcie i zmierzchu. W ciągu dnia są mniej aktywne. Trzeba będzie zmienić ich naturalne nawyki? Jak wszystkie drapieżniki wydry są niezbędne w przyrodzie i pełnią ważną funkcję wzmacniając gatunki, na których żerują. W ZOO wydry będą karmione i nie będą musiały polować na pływające w basenie rybki. Podobno małymi rybkami wydry się nie interesują, czekają, aż rybki podrosną i dopiero wtedy na nie polują. Wydry żywią się głównie rybami, ale też jajami ptaków, drobnymi ssakami gadami, płazami oraz bezkręgowcami wodnymi. Są inteligentne i dają się tresować do polowań na ryby. Ważą do 10 kilogramów.

Teraz będzie możliwe sfotografowanie wydry pod wodą, choć nie będzie łatwo. Zwierzęta są szybkie i wykonują gwałtowne zwroty, ale próbować można. Pływają trochę szybciej niż foki i także wypuszczają w trakcie pływania bąbelki powietrza.

w przezroczystym tunelu, fot.©J.Dudzik

Wrocławski ogród zoologiczny podjął się ochrony tych zwierzą i prowadzenia akcji edukacyjnej. Popularne niegdyś na terenie całej Europy zwierzęta teraz znajdują się w Czerwonej Księdze gatunków zagrożonych i ma status NT (podwyższone ryzyko wyginięcia). Stało się tak dlatego, że zmniejszyła się ilość terenów lęgowych, za to przybyło dróg i zwiększyła się ilość samochodów. Miłośnicy przyrody podczas grillowania nad wodą mają spore szanse zniszczyć kilka siedlisk tych zwierząt. Sporo zwierząt ginie pod kołami samochodów. Wydry są zwierzętami migrującymi i muszą przekraczać jezdnie w czasie swoich wędrówek. Nie służy im też rolnictwo używające pestycydów i nawozów. Regulacje brzegów rzek i wycinanie roślinności nadbrzeżnej pozbawia je naturalnych siedlisk, a na dodatek są zwalczane przez rybaków, choć są pod częściową ochroną.

Nowoczesna rezydencja wydr pozwala na prowadzenie akcji edukacyjnej. Ogrody zoologiczne zmieniły się w ciągu ponad stu lat istnienia. Od funkcji pokazywania ciekawostek przyrodniczych do obecnie preferowanych ochrony gatunkowej i edukacji o potrzebie ochrony zwierząt. My ludzie mamy obowiązek chronić i opiekować się przyrodą. Bez zrozumienia świata przyrody gatunek ludzki nie przetrwa.

Na stronie kliknij znajdziecie godziny karmienia zwierząt. Wtedy są szanse na inne ujęcia a na pewno na większą aktywność zwierząt.

karmienie pelikanów, fot.©J.Dudzik

Nowa rezydencja dla wydr została sfinansowana z udziałem Funduszy Europejskich.

Wrocławskie ZOO zbiera i poddaje recyklingowi telefony komórkowe, smartfony, tablety a uzyskane pieniądze przeznacza na ochronę zagrożonych gatunków. Pamiętajcie też o Fundacji DODO, która działa przy ZOO.

Pamiętacie, że bilety roczne do ZOO Wrocław to tylko 120 zł (108 z UrbanCard Premium) i ulgowe 80 zł (72 z UrbanCard Premium). W czwartki odpowiednio dla seniorów, rencistów i niepełnosprawnych 20 zł i 10 z Wrocławską Kartą Seniora.

tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.