Wybory do Parlamentu Europejskiego

Wybory do Parlamentu Europejskiego

Jednym z organów chroniących prawa podstawowe mieszkańców Unii jest Parlament Europejski. Zostało to zapisane w traktacie. Podstawowe wartości, na których opiera się Unia, zostały zapisane w art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej. Wartościami tymi są poszanowanie godności człowieka, wolność, demokracja, równość, praworządność i poszanowanie praw człowieka, w tym praw osób należących do mniejszości.

Jednak jak to w życiu, pokusy, by coś przy prawie pokombinować, mają wszyscy. Dlatego tak ważne jest, by w demokratycznej instytucji wielonarodowej reprezentowali nas ludzie mądrzy i godni zaufania. Parlamentarzystów jest w Parlamencie Europejskim ponad 700 ze wszystkich państw należących do Unii Europejskiej. Zbliżają się wybory. W Polsce będziemy wybierali ponad 50 posłów za około 100 dni, bo data nie jest jeszcze ustalona przez prezydenta.

Sama procedura głosowania jest taka sama jak we wszystkich wyborach. Ważne, żeby jak najwięcej osób oddało głos. Później zaczyna się liczenie, a na samym końcu rozdzielanie mandatów na poszczególne komitety wyborcze. Jest dosyć skomplikowane, bo wyłaniane kandydatów odbywa się dwuetapowo. Przy tym systemie największe szanse na objęcie mandatu posła mają osoby z czołowych miejsc na liście. Więc właściwie wiadomo, kto będzie nas reprezentował w forum Parlamentu Europejskiego.
Już trwają intensywne negocjacje wśród partii i ugrupowań politycznych, są zawierane sojusze, by jak najwięcej swoich wprowadzić do parlamentu. Zwierają szyki zarówno w obozie rządzącym, jak i w opozycji. Małe komitety przy tej ordynacji nie mają szans na znaczącą reprezentację. Więc już wiecie jak głosować, by wasz głos miał zamierzony skutek, by nie został zmarnowany? Nawet jeśli nie pójdziesz do wyborów to i tak trafią tam ludzie, którzy będą Cię reprezentować, więc może lepiej wykazać się aktywnością i zagłosować? Chyba że podoba się wam postawa pana Biedronia, który powiedział, że jak wygra wybory do PE, to nie przyjmie mandatu, ale to raczej dziecinada i niepoważne.
W Polsce jest ustalonych 13 okręgów wyborczych, a nadzór nad całością sprawuje Państwowa Komisja Wyborcza. Po to, by kandydować do PE, potrzeba najpierw zebrać 1000 podpisów, by zarejestrować komitet wyborczy, a następnie 10 tysięcy, by zarejestrować listę.
Podziałem mandatów na komitety wyborcze zajmuje się Państwowa Komisja Wyborcza. Ilość mandatów dla poszczególnych komitetów jest uzależniona od ilości głosów oddanych w całym kraju.
Dotychczas w wyborach do PE frekwencja nie powalała. W ostatnich wyborach frekwencja wyniosła zaledwie 23%. A przecież to ważne by politycy zasiadający parlamencie mogli porozumiewać się w języku angielskim z innymi posłami, mieli otwarte głowy i potrafili przyczynić się do rozwoju naszego państwa. Pobierają zresztą za swoją pracę dużo lepsze uposażenie i diety niż w kraju. Wszyscy otrzymują około 8 tysięcy euro brutto miesięcznie (w przybliżeniu ok. 24 tys. zł „na rękę”).
Tegorocznym hasłem wyborczym jest #tymrazemglosuje.eu. Wolontariusze, bo to oni będą zasiadali w komisjach wyborczych, zachęcają do udziału w komisjach wyborczych oraz do głosowania na ulubione komitety wyborcze.

 

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.