Wygodne rozwiązania ułatwiające czytanie

Wygodne rozwiązania ułatwiające czytanie

Według badania czytelnictwa Biblioteki Narodowej odsetek osób sięgających po książki maleje wraz z rosnącym wiekiem. Trudno się dziwić, gdyż z upływem lat pojawia się szereg barier, które utrudniają lub umożliwiają czerpanie przyjemności z czytania. Jeśli znacie to z własnych doświadczeń, to przeczytajcie jakie są rozwiązania ułatwiające czytanie.

Za mała czcionka? Jest rozwiązanie

Korzystanie z e-książek i audiobooków pozwala pokonać wiele barier, także fizycznych – jest to świetne udogodnienie dla osób mających np. problem ze wzrokiem. Dlaczego? E-książki umożliwiają regulowanie wielkości liter i jasności wyświetlacza, a także zwiększanie odstępów pomiędzy liniami tekstu. W przypadku większych problemów z widzeniem, dobrym pomysłem są natomiast audiobooki, które umożliwiają słuchanie książek. Oba rozwiązania ułatwiające czytanie dobrze sprawdzą się w przypadku osób, które kochają chwile z dobrą książką.

Jakie korzyści przynoszą?

W przypadku audiobooków zaletą jest możliwość obcowania z dobrą książką niemal przy każdej domowej czynności (np. podczas gotowania obiadu czy prasowania). Również w trakcie wyjścia na zakupy nie trzeba przerywać lektury, gdyż audiobooków można słuchać z przenośnych (mobilnych) urządzeń przez słuchawki.

Czytniki e-booków są na tyle małe i lekkie, że zmieszczą się w każdej torebce, a nawet kieszeni. Sprawdzą się więc w drodze na pocztę czy na spacerze z psem. Dodatkowo jeden czytnik pomieści nawet kilkaset tytułów – czyli problem braku miejsca na półkach jest rozwiązany. Nie trzeba się także martwić o baterię – czytniki wykorzystują energię tylko przy zmianie strony i korzystaniu z menu, jedno ładowanie pozwala na miesiąc czytania. Co więcej obsługa jest niezwykle prosta, a korzystanie z książek elektronicznych jest przyjazne środowisku, bo na ich produkcję nie trzeba ścinać drzew.

Szybki i wygodny dostęp do nowych tytułów

Inną barierą ograniczającą czytelnictwo może być utrudniony dostęp do nowości literackich – w końcu zakup książki ulubionego autora wiąże się z wyprawą do księgarni, których jest coraz mniej, szczególnie w mniejszych miejscowościach. W przypadku wykorzystania nowych technologii, dostęp do wielu różnych tytułów jest możliwy bez wychodzenia z domu – wystarczy odwiedzić np. stronę Virtualo.pl, która udostępnia książki w wersji cyfrowej, wybrać lekturę i można od razu przystąpić do czytania. Po wskazaniu książki, wrzuca się ją do wirtualnego koszyka, a w mgnieniu oka jest ona dostępna w naszej bibliotece, skąd można ją pobrać lub wysłać na dowolne urządzenie. Jest to oszczędność czasu, sił i kręgosłupa.

Wielu seniorów sceptycznie podchodzi do technologii, tymczasem to właśnie nowe technologie mogą znacząco poprawić jakość życia. Według danych Instytutu Badawczego ARC Rynek i Opinia, 20% czytelników zainteresowało się e-czytaniem po otrzymaniu czytnika w formie prezentu.

Artykuł powstał we współpracy z ekspertami Virtualo, którzy prowadzą e-czytelnicze kampanie edukacyjne dla seniorów i polecają e-booki oraz audiobooki jako świetny upominek.

Tutaj więcej informacji na ten temat.

 

Ważne pojęcia związane z tematem:

Audiobook [wymowa: ałdiobuk] – inaczej książka mówiona – jest to nagranie dźwiękowe zawierające odczytany przez lektora tekst publikacji książkowej, które jest zapisane na nośniku danych. Audiobook to więc książka przeznaczona do słuchania.

E-book [wymowa: ibuk; w j. angielskim „book” to książka] – inaczej e-książka, książka elektroniczna – jest to książka dostępna w wersji elektronicznej, której treść można odczytać na ekranie komputera lub innego urządzenia (np. tabletu czy czytnika e-booków).

Urządzenie mobilne to przenośne urządzenie elektroniczne, które nie wymagają przewodowego połączenia z siecią, a umożliwiają przetwarzanie, odbieranie oraz wysyłanie danych. Do urządzeń mobilnych zaliczamy np. telefon komórkowy czy tablet.

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.