Wygodne rozwiązania ułatwiające czytanie

Wygodne rozwiązania ułatwiające czytanie

Według badania czytelnictwa Biblioteki Narodowej odsetek osób sięgających po książki maleje wraz z rosnącym wiekiem. Trudno się dziwić, gdyż z upływem lat pojawia się szereg barier, które utrudniają lub umożliwiają czerpanie przyjemności z czytania. Jeśli znacie to z własnych doświadczeń, to przeczytajcie jakie są rozwiązania ułatwiające czytanie.

Za mała czcionka? Jest rozwiązanie

Korzystanie z e-książek i audiobooków pozwala pokonać wiele barier, także fizycznych – jest to świetne udogodnienie dla osób mających np. problem ze wzrokiem. Dlaczego? E-książki umożliwiają regulowanie wielkości liter i jasności wyświetlacza, a także zwiększanie odstępów pomiędzy liniami tekstu. W przypadku większych problemów z widzeniem, dobrym pomysłem są natomiast audiobooki, które umożliwiają słuchanie książek. Oba rozwiązania ułatwiające czytanie dobrze sprawdzą się w przypadku osób, które kochają chwile z dobrą książką.

Jakie korzyści przynoszą?

W przypadku audiobooków zaletą jest możliwość obcowania z dobrą książką niemal przy każdej domowej czynności (np. podczas gotowania obiadu czy prasowania). Również w trakcie wyjścia na zakupy nie trzeba przerywać lektury, gdyż audiobooków można słuchać z przenośnych (mobilnych) urządzeń przez słuchawki.

Czytniki e-booków są na tyle małe i lekkie, że zmieszczą się w każdej torebce, a nawet kieszeni. Sprawdzą się więc w drodze na pocztę czy na spacerze z psem. Dodatkowo jeden czytnik pomieści nawet kilkaset tytułów – czyli problem braku miejsca na półkach jest rozwiązany. Nie trzeba się także martwić o baterię – czytniki wykorzystują energię tylko przy zmianie strony i korzystaniu z menu, jedno ładowanie pozwala na miesiąc czytania. Co więcej obsługa jest niezwykle prosta, a korzystanie z książek elektronicznych jest przyjazne środowisku, bo na ich produkcję nie trzeba ścinać drzew.

Szybki i wygodny dostęp do nowych tytułów

Inną barierą ograniczającą czytelnictwo może być utrudniony dostęp do nowości literackich – w końcu zakup książki ulubionego autora wiąże się z wyprawą do księgarni, których jest coraz mniej, szczególnie w mniejszych miejscowościach. W przypadku wykorzystania nowych technologii, dostęp do wielu różnych tytułów jest możliwy bez wychodzenia z domu – wystarczy odwiedzić np. stronę Virtualo.pl, która udostępnia książki w wersji cyfrowej, wybrać lekturę i można od razu przystąpić do czytania. Po wskazaniu książki, wrzuca się ją do wirtualnego koszyka, a w mgnieniu oka jest ona dostępna w naszej bibliotece, skąd można ją pobrać lub wysłać na dowolne urządzenie. Jest to oszczędność czasu, sił i kręgosłupa.

Wielu seniorów sceptycznie podchodzi do technologii, tymczasem to właśnie nowe technologie mogą znacząco poprawić jakość życia. Według danych Instytutu Badawczego ARC Rynek i Opinia, 20% czytelników zainteresowało się e-czytaniem po otrzymaniu czytnika w formie prezentu.

Artykuł powstał we współpracy z ekspertami Virtualo, którzy prowadzą e-czytelnicze kampanie edukacyjne dla seniorów i polecają e-booki oraz audiobooki jako świetny upominek.

Tutaj więcej informacji na ten temat.

 

Ważne pojęcia związane z tematem:

Audiobook [wymowa: ałdiobuk] – inaczej książka mówiona – jest to nagranie dźwiękowe zawierające odczytany przez lektora tekst publikacji książkowej, które jest zapisane na nośniku danych. Audiobook to więc książka przeznaczona do słuchania.

E-book [wymowa: ibuk; w j. angielskim „book” to książka] – inaczej e-książka, książka elektroniczna – jest to książka dostępna w wersji elektronicznej, której treść można odczytać na ekranie komputera lub innego urządzenia (np. tabletu czy czytnika e-booków).

Urządzenie mobilne to przenośne urządzenie elektroniczne, które nie wymagają przewodowego połączenia z siecią, a umożliwiają przetwarzanie, odbieranie oraz wysyłanie danych. Do urządzeń mobilnych zaliczamy np. telefon komórkowy czy tablet.

Kategorie
Tagi
Udostępnij