Wystawa edukacyjna „Zwierzęta sawanny”

Wystawa edukacyjna „Zwierzęta sawanny”

W galerii handlowej Wroclavia do końca przyszłego tygodnia można stanąć obok fantomów afrykańskich dużych zwierząt. Wystawa „Zwierzęta sawanny” przyciąga uwagę dorosłych i dzieci.

„Zwierzęta sawanny”

„Zwierzęta sawanny”

Nawet w jednym z lepszych ogrodów zoologicznych, jakim jest wrocławski, nie macie możliwości stanąć tak blisko dużych afrykańskich zwierząt. Oglądane zza szyby, w pewnym oddaleniu to nie to samo co tuż obok. Wielu dorosłych nie zdaje sobie sprawy, jak ogromne może być krokodyl nilowy. Jak wielki jest lew. Musimy zdawać sobie sprawę, – mówił na spotkaniu z dziennikarzami prezes zarządu wrocławskiego ogrodu zoologicznego- że ludzie i zwierzęta hodowlane na potrzeby ludzi stanowią ponad 90% całej ilości żywych istot na planecie. Oglądane w telewizji rozległe obszary chronione, parki narodowe, rezerwaty przyrody w miejsca, gdzie skupionych jest 8% zwierząt żyjących w stanie dzikim. Chwalimy się tym, że udało się odbudować populację żubrów. Udanie przebiega powrót wilków do dolnośląskich lasów. W tym czasie w innych miejscach na świecie wypalane są lasy tropikalne i giną kolejne gatunki zwierząt.
Wrocławski ogród zoologiczny uczestniczy w kilkunastu programach światowych ochrony zagrożonych gatunków. Okazuje się, że niewielkie kwoty rzędu tysiąca dolarów mogą ocalić gatunek ptaków w Indonezji. Każdy z nas, kiedy wybiera się do wrocławskiego ZOO, może podczas kupowania biletu wstępu przeznaczyć jedną złotówkę na rzecz ochrony przyrody. Przy ponad milionowej ilości zwiedzających to już znaczące kwoty. Zbędny sprzęt elektroniczny typu telefony i tabletu także mogą wspomóc Fundację DODO. Więcej o fundacji tutaj tutaj
Każdy sposób opowiadania o tym, że zwierzęta żyjące wokół nas są zagrożone działalnością człowieka, jest dobra. Do centrów handlowych przychodzi dużo osób, gdy zobaczą zwierzęta naturalnej wielkości, to może zastanowią się jaki świat chcą zostawić swoim wnukom. O tym opowiadają pracownicy wrocławskiego ogrodu zoologicznego w czasie edukacyjnych zajęć z dziećmi.

„Zwierzęta sawanny”

„Zwierzęta sawanny”

Harmonogram i zasady znajdziecie tutaj

Czy promowanie ochrony ginących gatunków zwierząt w galeriach handlowych to dobry pomysł? Każdy sposób na zwiększenie wrażliwości na otaczający nas świat jest dobry. Posiadacze samochodów do przewiezienia jednej osoby ważącej do 100 kilogramów używają ważącego 1,5 tony auta. Na dodatek, zamiast wypełnić nakazane przez smartfon 10 tysięcy kroków, dewastują sobie kręgosłup, stojąc w korkach. Sami przyznacie, że mądre to nie jest.
Ta wystawa i zajęcia edukacyjne dobrze wpisują się w prowadzoną przez ONZ dyskusję o klimacie. Zużywamy bez potrzeby ogromne ilości energii pochodzącej z paliw kopalnych i uwalniamy do atmosfery przeogromne ilości gazów cieplarnianych. Jesteśmy, mówią przyrodnicy, na etapie wielkiego wymierania gatunków.

tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.