
Przedwojenna artystyczna bohema wrocławska
Muzeum Narodowe we Wrocławiu prezentuje trochę inną od berlińskiej wystawę poświęcona ekspresjoniście Ottonowi Muellerowi, jego uczniom, modelkom i bałkańskim Cyganom.
Otto Mueller malował nagie kobiety i kochał je wszystkie. Pewno w dostojnych akademikach z wrocławskiej akademii sztuk pięknych wzbudzał oburzenie a może zazdrość. Miał jednak taką charyzmę, że jego skandaliczne zachowania uchodziły za manierę artystyczną. Takie to były czasy. To także czas Bauhausu. Rewolucji w architekturze, która zaczęła się we Wrocławiu. Jak wtedy wyglądał Wrocław? Bogaci przemysłowcy po wojnie, tej pierwszej, mieli problemy ze zbytem swoich wyrobów, zaczynał się socjalistyczny ferment wśród robotników. Rozwijała się fotografia. Klasyczne umiejętności realistycznego przedstawienia postaci, tak by model był podobny do obrazu, już nudziły. Pomysły na super realizm przeplatały się z ekspresyjnymi plamami jasnych i kontrastowych pociągnięć pędzla. Do lamusa trafiały koronki kokardy i falbanki, a w tańcu pojawił się jazz, shimmy i upojne tango. Tak było we Wrocławiu, Berlinie, Paryżu.
„Wystawa Otto Mueller. Malarz. Mentor. Mag.” została wymyślona w Berlinie. Jak mówili na konferencji prasowej jej twórcy, w Berlinie spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Prawie 100 tysięcy widzów w ciągu trzech miesięcy. Nic dziwnego, skoro są wystawiane prace, tak znanych twórców: Otto Mueller, Jankel Adler, Alexander Archipenko, Isidor Aschheim, Henryk Berlewi, Alexander Camaro, Jan Cybis, Johnny Friedlaender, Grete Jahr-Queißer, Alexander Kanoldt, Ernst Ludwig Kirchner, Ludwig Peter Kowalski, Margarete Kubicka, Stanisław Kubicki, Wilhelm Lehmbruck, Carlo Mense, Oskar Moll, Marg Moll, Johannes Molzahn, Georg Muche, Zdzisław Nitka, Oskar Schlemmer, Willy Schmidt, Horst Strempel, Heinrich Tischler, Witkacy.
Są pewne różnice w ilości prezentowanych dzieł na obu wystawach. Wynika to ze względów konserwatorskich. Wystawie towarzyszy dwujęzyczny katalog, bardzo obszerny, gdzie znajdziecie więcej pikantnych szczegółów z życia wrocławskiej bohemy.
Z okazji wystawy w muzealnej kawiarni pojawiły się okolicznościowe potrawy. To świetny sposób by spędzić czas na miłej rozmowie, pojadając tortowe ciasteczko „Kochankowie” i popijając kawą „Otto”. Obcowanie ze sztuką jest zalecane do utrzymania sprawności intelektualnej.
Wystawa „Malarz. Mentor. Mag. Otto Mueller a środowisko artystyczne Wrocławia” będzie czynna do 30 czerwca 2019 w budynku głównym przy pl. Powstańców Warszawy. Wystawę ubogaca szereg wydarzeń towarzyszących.
Dla dorosłych
Oprowadzania po wystawie
Wstęp z biletem na wystawę czasową, zapisy: tel. 71 372 51 48 lub edukacja@mnwr.pl (zapisywać się należy w tygodniu poprzedzającym zajęcia, od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00–16:00).
9 kwietnia, g. 11:00
Oprowadzanie kuratorskie w języku polskim, prowadzenie: Barbara Ilkosz, Dagmar Schmengler
13 kwietnia, g. 11:00
Oprowadzanie kuratorskie w języku polskim, prowadzenie: Barbara Ilkosz
27 kwietnia, g. 15:00
Oprowadzanie kuratorskie w języku niemieckim, prowadzenie: Barbara Ilkosz
12 maja, g. 15:00
Oprowadzanie w języku polskim, prowadzenie: Iwona Dorota Bigos
30 czerwca, g. 15:00
Oprowadzanie kuratorskie w języku polskim, prowadzenie: Barbara Ilkosz
Wykłady
12 maja, g. 13:30
Zdzisław Nitka, Otto Mueller i niemieccy ekspresjoniści, spotkanie z artystą, prowadzenie Anna Chmielarz (wstęp wolny)
25 maja, g. 13:30
Na drodze ku nowoczesności. O związkach wrocławskiego środowiska artystycznego z Bauhausem, wykład dr. Tomasza Mikołajczaka (wstęp wolny)
15 czerwca, g. 12:00–14:00
Przełomy – ekspresjonizm w tańcu i malarstwie, wykład połączony z warsztatami tanecznymi dla dorosłych, prowadzenie: Barbara Przerwa (zapisy, wstęp z biletem za 7 zł)
15 czerwca, g. 15:00
Zanim Johannes Cibis stał się Janem Cybisem. Śląski rozdział w biografii artysty, wykład dr Joanny Filipczyk (wstęp wolny)
Spotkania
25 maja, g. 11:00
Spotkanie wokół katalogu (z oprowadzaniem), prowadzenie: Barbara Ilkosz (wstęp wolny)
30 czerwca, g. 11:30
(zbiórka: Dworzec Główny PKP we Wrocławiu, dojazd do Obornik Śl.)
Spotkanie ze Zdzisławem Nitką
(Muzeum Ekspresjonistów w Obornikach Śl.; wstęp wolny, zapisy)
Dla dzieci
Wstęp z biletem za 3 zł, zapisy: tel. 71 372 51 48 lub edukacja@mnwr.pl (zapisywać się należy w tygodniu poprzedzającym zajęcia, od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00–16:00).
27 kwietnia, g. 10:30
Otwarci na eksperymenty. Kontur, linia, plama, zabawa plastyczna dla dzieci w wieku 6–12 lat, prowadzenie: Sławomir Ortyl
25 maja, g. 10:30
Ostra kreska i mocna barwa – droga do nowoczesności, zabawa plastyczna dla dzieci w wieku 6–12 lat, prowadzenie: Barbara Przerwa
30 czerwca, g. 10:30
Konstruując przestrzeń. Pejzaże z brył i figur, warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży w wieku 12–16 lat, prowadzenie: Grzegorz Wojturski
Dla miłośników muzealnych wycieczek przypomnienie, że są bilety roczne ulgowe w cenie 100 złotych. To najkorzystniejsza wersja dla Seniorów. Przypominamy także o Stowarzyszeniu Przyjaciół Muzeum, to grono gdzie można porozmawiać o sztuce.
O bohemie śpiewano piosenki, o artystycznej cyganerii opowiadano barwne opowieści. Kawa, absynt, zioło piołunu, alkohol, ale też koka i nocne dyskusje istocie świata i twórczym bólu. Teraz możecie sami zobaczyć, jak było.
tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik
- Festiwal Miasto Krasnali, flamenco [koncerty, warsztaty] - 4 października, 2023
- Gdy rośną podatki, tracisz pieniądze [felieton emeryta] - 1 października, 2023
- Pieniądze papierowe, czy cyfrowe [felieton] - 12 września, 2023