Wystawa przedwojennej rzeźby

Wystawa przedwojennej rzeźby

Muzeum Narodowe we Wrocławiu wystawia eksponaty przedwojennej rzeźby, które były obecne w przestrzeni miasta przed wojną.

przedwojennej rzeźby

wystawa przedwojennej rzeźby, fot©J.Dudzik

Choć we Wrocławiu przed wojną były szkoły artystyczne to burzliwe dzieje w pierwszej połowie XX wieku, zmiana ludności po drugiej wojnie doprowadziły, że ten czas nie został w mieście właściwie udokumentowany. Festung Breslau przyniósł zniszczenie miasta, a później wymiana ludności i propagandowe hasła dopełniły dzieła zniszczenia. Zdjęte z cokołów na czas wojny pomniki zostały przetopione, a mniejsze dzieła, ozdoby biurek trafiły do piwnic i na złom. A przecież we Wrocławiu przed wojną była świetna szkoła artystyczna, w której wykładowcami byli pochodzący z Hořic kowal Jarosław Vonka, rzeźbiarz Theodor von Gosen, ale też panie jak Dorothea von Philipsborn. Wielu świetnych twórców.
Budynki użyteczności publicznej potrzebowały dla zaznaczenia rangi rzeźb i elementów dekoracyjnych. Bogate mieszczaństwo także otaczało się przedmiotami luksusowymi. W końcu wraz z rozwojem miasta powstawały nowe świątynie i niezbędne do ożywienia wnętrz, rzeźby sakralne. Po wojnie ze zniszczonych kościołów były wynoszone i trafiały w ręce antykwariuszu elementy wystroju świątyń, pałaców, bogatych mieszczańskich domów. W końcu wywozili zabytki z Wrocławia muzealnicy państwowi i kościelni, przez co dorobek wrocławski przedwojennej rzeźby pierwszej polowy XX wieku jest rozproszony po wielu muzeach i świątyniach w Polsce i Niemczech.

przedwojennej rzeźby

wystawa przedwojennej rzeźby, fot©J.Dudzik

Na wystawie można będzie zapoznać się z całym spektrum tematycznym ówczesnej twórczości rzeźbiarskiej – poczynając od aktu, poprzez portret, animalistykę, na tematyce alegorycznej, rodzajowej, mitologicznej oraz historycznej kończąc. Pokazane zostaną eksponaty wyrzeźbione w marmurze, piaskowcu, wapieniu, gipsie, odlane w brązie i żeliwie.
Na wystawie zobaczycie przedmioty ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz wielu innych palcówek. Zobaczycie dwie rzeźby z wrocławskiego ZOO Ingę Jaeger-Uhthoff, Źrebak, 1939 i słynna gorylice Pussi Heinrich Kiesewalter. Sporo głów na cokołach w ciekawej aranżacje wnętrza.
Wystawie towarzyszy katalog, gruba księga idealna na prezent.
Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza na różne wydarzenia towarzyszące wystawie „Wyrzeźbiony Wrocław”. Szczegółowy harmonogram znajdzie tutaj.
Ceny biletów jednorazowych z Wrocławską Karta Turystyczna są niższe. Natomiast dla tych, co lubią muzealne klimaty, najtańszą formą jest Imienny Bilet Roczny.

tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.