Wyższa emerytura w marcu

Wyższa emerytura w marcu

W marcu seniorzy mogą liczyć na więcej pieniędzy w domowym budżecie – niektórzy otrzymają ponad 100 zł. Wyższa emerytura to efekt podniesienia kwoty wolnej od podatku i jednorazowego zwrotu nadpłaconego podatku.

Kwotę wolną od podatku podnoszono dwukrotnie (w 2017 roku z 3091 zł do 6600 zł rocznie, a w 2018 roku – do 8000 zł). W konsekwencji seniorzy, otrzymujący niskie emerytury – teraz dostaną wyrównanie i otrzymają nadpłacony podatek. Pieniądze zostaną wypłacone przez ZUS w marcowej wypłacie. Co ważne, im niższe świadczenie, tym zwrot będzie większy.

– Pomimo tych zmian wszyscy podatnicy płacili zaliczki na podatek dochodowy, jakby kwota wolna się nie zmieniła. Dlatego teraz seniorzy z najniższymi świadczeniami będą mogli liczyć na zwrot podatku, który nadpłacili. W niektórych przypadkach są to wcale niemałe pieniądze. Z naszych szacunkowych wyliczeń, wynika, że osoba z minimalną emeryturą, czyli 1029, może liczyć na nieco więcej niż 100 złotych zwrotu – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Jak zapewnia rzeczniczka ZUS na Dolnym Śląsku, nie trzeba wypełniać żadnych wniosków, aby dostać zwrot. Zakład Ubezpieczeń Społecznych sam rozlicza podatki seniorom i wysyła im tylko formularz PIT-40A. To właśnie z tego formularza emeryci dowiedzą się, ile wynosi nadpłata podatku i jaki zwrot otrzymają.

 

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.