XIX Wieczory w Arsenale

XIX Wieczory w Arsenale

Przełom czerwca i lipca to od niemal dwudziestu lat czas, kiedy na pełnym uroku dziedzińcu wrocławskiego Arsenału odbywa się najpiękniejszy wrocławski festiwal – „Wieczory w Arsenale”. Tu właśnie, w otoczeniu starych murów i w towarzystwie akompaniujących koncertom ptaków, można cieszyć się pięknem muzyki kameralnej – pełnej interakcji, rywalizacji, intymności i radości wspólnego muzykowania.

Tegoroczna, XIX. edycja, przyniesie wiele wspaniałych wieczorów wypełnionych muzyką najwyższych lotów. Nie zabraknie najjaśniejszych gwiazd goszczących na największych scenach świata: sopranistka Olga Pasiecznik na finał Festiwalu wykona dwie koncertowe Arie Mozarta, a Royal String Quartet – atrakcyjny program zbudowany na wspaniałej formie fugi. Na najpiękniejszy bodaj kwintet fortepianowy, skomponowany przez Juliusza Zarębskiego, zaprosi z kolei Chopin Piano Quintet, odnoszący spektakularne sukcesy na międzynarodowych konkursach kameralnych na Litwie i we Włoszech. Niezwykły nastój na wieczorze z muzyką filmową zbuduje oboistka Kama Grott, która wystąpi w towarzystwie doborowych jazzmanów.

W niedzielę 28. czerwca usłyszymy dwóch wspaniałych młodych muzyków – akordeonistę Pawła Janasa i saksofonistę Wojciecha Psiuka. Warto posłuchać w ich interpretacji choćby opracowania Koncertu na obój i skrzypce Jana Sebastiana Bacha, by przekonać się o ich niezwykłym kunszcie… Tegoroczny Festiwal to także okazja do poznania kolejnych koncertów Antonio Vivaldiego, które zaprezentują muzycy Orkiestry Wratislavia.

Nie można nie wspomnieć o wyjątkowym wieczorze, który za sprawą połączonych sił Grupy MoCarta oraz Ireneusza Krosnego czeka nas w niedzielę, 5. lipca. Czy stare mury wytrzymają salwy śmiechu? Czy Arsenał to aby dobre miejsce na wystrzałowe żarty? Przekonamy się o tym uczestnicząc w tym zabawnym pojedynku!

Wszyscy znają takie utwory Mozarta, jak jego Requiem, Symfonię Jowiszową, serenadę Eine kleine Nachtmusik, operę Wesele Figara i wiele innych, późnych dzieł. Jaka jednak symfonia może wyjść spod pióra dziewięciolatka? A jakie mogą urodzić się w głowie szesnastoletniego młodzieńca? Finałowy koncert „Wieczorów w Arsenale” przyniesie odpowiedzi i na te pytania – Orkiestra Kameralna Wratislavia pod dyrekcją Jana Staniendy wykona 4 wczesne symfonie genialnego Wolfiego. Ten koncert to także wspaniała okazja do wysłuchania dwóch przepięknych arii koncertowych tego kompozytora w wykonaniu wspomnianej Olgi Pasiecznik, której głos zachwyca melomanów na całym świecie.

A na początek? Festiwal przekornie zacznie się od… bisów! Encore! to tytuł inauguracyjnego koncertu w wykonaniu gospodarzy Wieczorów – Orkiestry Wratislavia i dyrektora artystycznego Festiwalu, Jana Staniendy. Wieczór wypełnią utwory, którymi smyczkowe orkiestry często kończą swoje występy – popularne i lubiane przez publiczność perełki grane na bis. Trudno o lepszy początek tegorocznych „Wieczorów”!

Program letnich koncertów wygląda następująco:

– 26 czerwca: Orkiestra Wratislavia

28 czerwca: Jan Sebastian Bach (saksofon, akordeon, kwartet smyczkowy)

1 lipca: Bach, Beethoven, Szostakowicz w wykonaniu Royal String Quartet

3 lipca: Muzyka filmowa z filmów ,,Dziecko Rosemary” i ,,Śniadanie u Tiffany’ego” (skrzypce, fortepian, gitara basowa)

5 lipca: Grupa MoCarta & Ireneusz Krosny

8 lipca: Kwintet fortepianowy g-moll op. 57 Szostakowicza oraz kwintet g-moll op. 34 Juliusza Zarębskiego – uważany za najważniejszy kwintet w polskiej kameralnej muzyce romantycznej

10 lipca: Koncerty skrzypcowe – Vivaldi, Tartini, Haendel

12 lipca: Mozart Orkiestra Kameralna Wratislavia i Olga Pasiecznik w dwóch ariach

Ceny biletów są różne w zależności od koncertu. Najtańsze – od 27 zł, najdroższe – do 80 zł na kabaret.
Karnety ulgowe – 160 zł
Karnety normalne – 210 zł 

DSC_7780

DSC_8383

DSC_7757

DSC_8446

Materiały prasowe
zdjęcia: Jerzy Dudzik

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.