Z Sophią łatwiej po Internecie

Z Sophią łatwiej po Internecie

Lubisz korzystać z Internetu, ale nie jesteś jeszcze biegły w jego obsłudze? A może znasz kogoś, komu przydałaby się pomocna dłoń podczas surfowania po stronach www? Poznaj Sophię, konsultanta po wirtualnym świecie.

– Przeprowadziliśmy serię spotkań ze słuchaczami uniwersytetu trzeciego wieku, którzy dali nam szeroką wiedzę na temat tego, z jakimi problemami spotykają się na co dzień w Internecie. Na tej podstawie stworzyliśmy wirtualnego konsultanta – Sophię, który poprowadzi seniorów za rękę po Internecie – mówi Łukasz Gąsiorowski, kierownik projektu.

Na portalu przy każdej wykonywanej czynności użytkownikom asystuje Sophia, podpowiada, gdzie kliknąć, jak korzystać z wyszukiwarki, odpowiada na wszelkie najczęściej zadawane przez osoby starsze pytania. Platforma jest miejscem przyjaznym seniorom, pozwala rozwijać umiejętności obsługi komputera, a przede wszystkim uczy wykorzystywać narzędzie komunikacyjne, by umożliwić nawiązanie kontaktu z rodziną w innych miastach czy państwach. Oprócz tego użytkownicy platformy będą mogli wysyłać maile i sms-y, a nawet przechowywać zdjęcia i inne pliki na serwerze. Moduł kalendarza pozwoli na zaplanowanie spotkań i rozmów. Na tym jednak nie koniec. Seniorzy będą mogli również postawić pierwsze kroki w świecie 3D, przechadzać się po wirtualnym miasteczku, odwiedzać muzea i galerie, a nawet robić zakupy w sklepach. Aby ułatwić poruszanie się po e-miasteczku, można zainstalować aplikację mobilną Sophia Pilot na tablecie.

Platforma powstała, aby przeciwdziałać wykluczeniu cyfrowemu grupy 50+. Ma być środowiskiem zapewniającym bezpieczeństwo, komfort użytkowania, oferować treści i wiedzę ciekawą dla osób starszych. Ma za zadanie przełamać bariery związane z koniecznością używania przez osoby starsze niezbyt komfortowej dla nich myszki czy klawiatury. Sophia jest całkowicie dostępna na każdym komputerze z dostępem do Internetu. Portal powstał dzięki wsparciu funduszy europejskich z programu Innowacyjna Gospodarka.

Sophia_dodatacje_logotypynowe2

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.