Z zaćmą można łatwo wygrać.

Z zaćmą można łatwo wygrać.

Zaćma może odebrać radość życia i niezależność. Postępująca choroba sprawia, że chory widzi coraz gorzej, kolory i kontury stają się nieostre, świat wygląda jak zza brudnej szyby. Zaawansowana postać zaćmy upośledza widzenie na tyle, że chorzy mają trudności z wykonywaniem codziennych czynności i potrzebują opieki.

Na szczęście zaćma jest uleczalna. Operacja jej usunięcia trwa ok. 20 minut i polega na usunięciu zmętniałej naturalnej soczewki i zastąpieniu jej sztuczną. Wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym i, w większości przypadków, nie wymaga hospitalizacji. Chociaż powszechne jest przekonanie, że zaćma „musi dojrzeć”, to specjaliści przestrzegają przed takim podejściem. Im później wykonany zabieg usunięcia zaćmy, tym jest on obarczony większym ryzykiem wystąpienia powikłań. Dlatego chirurdzy są zdania, że najlepiej, by zabieg odbył się w ciągu 3 miesięcy od jej zdiagnozowania.

Polska rzeczywistość utrudnia jednak takie postępowanie. Średni czas oczekiwania na refundowany zabieg wynosi 18 msc., a w niektórych ośrodkach pacjenci czekają nawet 2 lub 3 lata. Ta perspektywa sprawia, że warto rozważyć skorzystanie z alternatywnej drogi – czyli zabiegu odpłatnego. W Polsce takie zabiegi wykonuje wiele prywatnych placówek. Kontakty do nich można znaleźć na stronie www.WyjdźzKolejki.pl lub pod nr tel. (22) 460 80 88. Czas oczekiwania na zabieg odpłatny jest zdecydowanie krótszy – od zaćmy można uwolnić się niemal „od ręki”.

Zabieg odpłatny daje dodatkowo możliwość wyboru soczewki, która uwolni nie tylko od zaćmy, ale także od okularów. W zależności od potrzeb i wskazań lekarskich, można rozważyć wszczepienie soczewki wieloogniskowej, korygującej daleko i krótkowzroczność. W przypadku występującego astygmatyzmu można zastosować soczewkę toryczną – jedno- lub wieloogniskową. Najnowsze soczewki trójogniskowe pozwalają osiągnąć efekt bardzo dobrego widzenia także na odległość pośrednią – ok. 60 cm, czyli kluczową przy pracy z komputerem. Możliwości są ogromne, ale ze względu na brak zgody NFZ i MZ na dopłaty do świadczeń medycznych – dostępne są tylko dla pacjentów, którzy wykonują zabieg całkowicie odpłatnie.

Wyjdź z kolejki

informacja prasowa

Redakcja
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.