
Zaburzenia przemian lipidów – to warto sprawdzić
Spis Treści
Zaburzenia przemian lipidów to prosta droga do zwiększenia ryzyka zawału serca czy udaru mózgu. Oznaczenie lipidogramu, czyli zrobienie profilu lipidowego to jedno z badań, które trzeba wykonywać regularnie.
Stężenie cholesterolu we krwi wzrasta wraz z wiekiem, dlatego kontrola jego poziomu jest szczególnie ważna w przypadku seniorów. Zaburzenia przemian lipidów mogą prowadzić do takich chorób cywilizacyjnych jak zawał serca czy udar mózgu. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych należy oznaczać lipidogram (profil lipidowy) tj. cholesterol całkowity, jego frakcje i trójglicerydy. O regularne badania kontrolne warto zadbać po przekroczeniu 40. (mężczyźni) lub 50. (kobiety).
„Pracujemy” na nie całe życie
Choroby cywilizacyjne są przyczyną obniżenia komfortu życia i przedwczesnej śmierci wielu osób. Tymczasem my sami mamy wpływ na niekorzystne zmiany i możemy je powstrzymać, jeśli odpowiednio wcześnie zareagujemy.
Otyłość, cukrzyca, choroby układu sercowo-naczyniowego to procesy przewlekłe, na które „pracujemy” całe życie. Choroby te rozwijają się stopniowo, a ich postępowi, przynajmniej na początkowych etapach, nie towarzyszy ani nagłe obniżenie komfortu życia, ani ból, ani swoiste objawy. Warto zdać sobie jednak sprawę, że niezatrzymane w porę patologiczne procesy nieuchronnie narastają, by w końcu stanowić bezpośrednie zagrożenie życia.
Nieprawidłowy profil lipidów
Zmiany stłuszczeniowe w naczyniach krwionośnych można stwierdzić nawet u 2-latków, a z wiekiem odkładanie złogów cholesterolowych nasila się. Nieprawidłowy profil lipidów we krwi, szczególnie w połączeniu z nadciśnieniem (na które cierpi ponad 30% Polaków), to prosta droga do zawału serca czy udaru mózgu. Hiperglikemia i dyslipidemia często ze sobą współistnieją, potęgując wzajemnie swój negatywny wpływ na zdrowie – dochodzi do rozwoju tzw. zespołu metabolicznego.
Lipidogram
Zaburzenia przemian lipidów wykryć może lipidogram, zwany też profilem lipidowym. Wśród parametrów tego badania znajdziemy stężenie:
– cholesterolu całkowitego (TC);
– frakcji cholesterolu tj. LDL („złego”), HDL („dobrego”), nie-HDL;
– trójglicerydów (TG).
Niepokoić powinny zmiany w profilu lipidowym obejmujące zarówno podwyższone wartości TC, LDL, nie-HDL i TG, jak i obniżony poziom HDL.
Zwiększone ryzyko
Warto podkreślić, że interpretacja wyników lipidogramu nie jest zero-jedynkowa. Normy zostały ustalone tylko dla cholesterolu całkowitego. Dla pozostałych składowych profilu lipidowego przyjmuje się tzw. stężenia zalecane, które mogą być zróżnicowane – w zależności od wielkości ryzyka u danego Pacjenta.
Na ryzyko to wpływa płeć, palenie tytoniu, siedzący tryb życia, otyłość, nadciśnienie, współistniejąca cukrzyca lub choroba nerek, ale również stres, depresja i niektóre choroby autoimmunologiczne (np. RZS). W praktyce oznacza to, że osoba nieobciążona wymienionymi czynnikami ryzyka może sobie „pozwolić” na gorsze parametry lipidogramu niż Pacjent z grupy ryzyka bądź z już udokumentowaną chorobą serca lub naczyń. U osób ze stwierdzonymi zaburzeniami metabolizmu tłuszczów, oznaczanie lipidogramu stosuje się w celu oceny skuteczności leczenia hipolipemizującego.
Dla kogo badanie?
Lipidogram powinien być bezwzględnie oznaczany u osób, które są obciążone czynnikami ryzyka chorób układu krążenia. Kontrolne badanie lipidogramu wskazane są również u mężczyzn powyżej 40. roku życia i kobiet powyżej 50. roku życia. W szczególnych przypadkach (np. Pacjenci z hipercholesterolemią rodzinną lub przedwczesną chorobą sercowo-naczyniową) zaleca się uzupełnienie oceny ryzyka poprzez oznaczenie lipoproteiny a (Lp(a)).
Droga do zdrowia
Od 16 września trwa II etap kampanii „Droga do zdrowia” (więcej informacji o kampanii TUTAJ). W ramach jesiennej akcji profilaktycznej ogólnopolska sieć laboratoriów medycznych Diagnostyka przygotowała pakiet 17 badań w promocyjnych cenach. Kupony zniżkowe są dostępne w papierowym wydaniu Gazety Senior oraz na stronie www.drogadozdrowia.diag.pl. Kampania trwa do 30 listopada, a vouchery można zrealizować do końca roku.
- Światowy Dzień Choroby Alzheimera – 21 września - 21 września, 2021
- 10 faktów o chorobie Alzheimera - 21 września, 2021
- Grillowe menu – zdrowo i smacznie - 30 kwietnia, 2021