Zaburzenia widzenia u seniorów

Zaburzenia widzenia u seniorów

Według badań prawie 80% osób powyżej 55. roku życia ma wadę wzroku lub chorobę oczu. Zaburzenia widzenia u seniorów nie zawsze są związane z procesem starzenia i mogą świadczyć też o rozwoju poważnych chorób oczu.

Z wiekiem wzrok naturalnie pogarsza się, jednak warto pamiętać, że zaburzenia widzenia u seniorów mogą też oznaczać rozwój poważnych chorób oczu, których nie wolno lekceważyć. Tymczasem, seniorzy nie badają się regularnie. Z badania, zrealizowanego na zlecenie Vision Express przez IQS Rynek i Opinia, wynika, że 55% respondentów w ciągu ostatniego roku nie odwiedziło specjalisty, aby skontrolować swój wzrok. Te same badania wskazują, że problemy z oczami ma prawie 80% osób powyżej 55. roku życia. Najwięcej osób boryka się z krótkowzrocznością i dalekowzrocznością, choć zaburzenia widzenia u seniora mogą świadczyć o rozwoju takich chorób jak: jaskra, AMD, zaćma lub choroby ogólnoustrojowej – w tym cukrzycy i nadciśnienia tętniczego.

Jak widzą Polacy po 55. roku życia?

Według badania osoby powyżej 55. roku życia (deklarujący wadę wzroku) najczęściej skarżą się na krótkowzroczność (37%) i dalekowzroczność (29%). Druga ze wspomnianych wad często związana jest z prezbiopią, czyli starczowzrocznością.
– Prezbiopia wynika bezpośrednio z ograniczenia lub utraty zdolności do akomodacji oczu, która zachodzi podczas starzenia się organizmu po 40. roku życia. Przypadłość objawia się trudnościami z wyraźnym widzeniem z bliska zwłaszcza w słabym świetle. Bez specjalistycznej korekcji wzroku oprócz utraty jakości widzenia często odczuwane są bóle głowy i zmęczenie oczu – mówi dr n. biol. Robert Grabowski, dyrektor medyczny Vision Express.

Zaćma dotyka co czwartą osobę po 55. roku życia. Chorobę charakteryzuje zmętnienie soczewki oka, a może ona prowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku. Co ważne, zaćmę można całkowicie usunąć operacyjnie – zastępując naturalną, zmętniałą soczewkę odpowiednio dobranym implantem.

Jaska występuje u 5% badanych seniorów. Ta choroba zwykle rozwija się powoli i bezobjawowo, dlatego jej wykrycie możliwe jest tylko podczas profilaktycznego badania. Niebezpieczna jest również retinopatia cukrzycowa (polegająca na uszkodzeniu drobnych naczyń krwionośnych i degeneracji siatkówki u osób chorych na cukrzycę) oraz zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem, czyli AMD.

Nie zwlekaj z badaniami

Przypominamy, regularne badanie wzroku przeprowadzane przez profesjonalistę, pozwala wykryć wady wzroku, dobrać właściwą korekcję (okulary lub soczewki kontaktowe), a przede wszystkim zdiagnozować poważne choroby narządu wzroku jeszcze na wczesnym etapie. Warto regularnie, przynajmniej raz w roku, badać swój wzrok. Dlatego tym bardziej niepokoi fakt, że niemal co trzeci respondent zdecydował się na badanie wzroku dopiero wtedy, gdy dolegliwości utrudniały codzienne funkcjonowanie.

Wyraźnym sygnałem do wizyty u specjalisty powinny być: utrata ostrości i zamglone widzenie, ból, świąd, pieczenie, zaczerwienie i suchość oczu. Pamiętajmy, że trudności z widzeniem pogarszają jakość życia. Aż 65% badanych osób skarżyło się na problemy z widzeniem czytanego tekstu, 27% na problemy w obsłudze komputera, 26% – podczas oglądania telewizji, a 18% – w obsłudze telefonu.

Zaburzenia widzenia u seniorów

Zaburzenia widzenia u seniorów – jak widzą Polacy po 55. roku życia?

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.