Zające bielaki uznały, że już nadeszła zima

Zające bielaki uznały, że już nadeszła zima

Przyjechały do wrocławskiego ZOO z Petersburga. Zające bielaki zmieniają na zimę kolor futra na biały, by na śniegu nie odróżniać się od podłoża i otoczenia.

Zające bielaki

Zające bielaki, fot.©J.Dudzik

Ostatnio zimy mniej śnieżne, a zające bielaki nie zdążyły zmienić przyzwyczajeń. W naturalnych warunkach są o tej porze roku lepiej widoczne dla drapieżników od zwykłych szaraków. Zające między innymi tym różnią się od królików, że nie kopią ziemnych jam. Trudno ukryć się przed drapieżnikami tymi na ziemi i tymi z powietrza, gdy futerko białe, a śniegu brak. Dlatego żerują głównie nocą, a dnie przesypiają pod miedzą.

Tak w ogóle zające mają przerąbane
Nie dość, że w listopadzie i grudniu polują na nie myśliwi, by na świątecznym stole pojawił się comber z zająca, to jeszcze zwiększyła się liczebność lisów. Lisy słynęły z tego, że łatwo chorowały na wściekliznę. Chorego lisa dopadały wiejskie psy i przenosiły wściekliznę do obejścia. A stąd już blisko do zarażania ludzi. Dlatego na terenie Polski przeprowadzono szczepienia lisów przeciw wściekliźnie i tym sposobem populacja lisów zwiększyła się wielokrotnie. Więcej lisów to mniej zajęcy, szczególnie tych młodych. Także kombajniści wiedzą o tym, że maszyny rolnicze zmniejszają populację zajączków. Jak tak dalej pójdzie, to z zajączków zostaną tylko te czekoladowe na wiosennym świątecznym stole.

Hodowla ochronna
We wrocławskim ogrodzie zoologicznym mamy już hodowlę ochronną naszych rodzimych zwierząt. Są żubry, są wydry, jest Odrarium. Zobaczycie jelenie, wilki, rysie. Spotkacie sporo ptaków, sowy, orły, i czaple wykorzystujące darmową jadłodajnię. Pomysł by chronić nasze rodzime zagrożone gatunki to jeden z obowiązków osób zajmujących się ochrona przyrody. Kiedy odwiedzacie ZOO, dorzućcie złotówkę na ratunek zwierzętom. Z tych datków finansowana jest ochrona zwierząt na całym świecie. Zrozumieć otaczający nas świat nie jest łatwo. Zmieniły się nawyki ludzi. Chcemy więcej i więcej, a może się okazać niedługo, że będzie mniej zwierząt, mniej lasów i mniej czystego powietrza. Kiedy wybieracie się do ZOO na spacer, by sobie spacerować wśród egzotycznych zwierząt, to pamiętajcie, że ogrody zoologiczne są miejscem hodowli zachowawczej. Są takie miejsca na świecie, gdzie kiedyś zwierzęta żyły na wolności, a teraz można je zobaczyć tylko w europejskich ogrodach. To smutne.

Zające bielaki

Zające bielaki, fot.©J.Dudzik

Zające bielaki są w Polsce pod ochroną przez cały rok. Ocenia się, że na terenie północnych, bardziej śnieżnych regionów, żyje może z 500 osobników. To dlatego te wyglądające jak pluszaki zajączki zobaczycie tylko we wrocławskim ZOO.

Jesień to świetny czas na odwiedziny, mniej wycieczek szkolnych, a zwierzęta chętnie pozują na wybiegu. Jaki bilet kupić znajdziecie tutaj i pamiętajcie w czwartki emeryci i renciści z Wrocławską Kartą Seniora płacą tylko 10 złotych za bilet.

tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.