Zajęcia z fotografii i pokazy slajdów

Zajęcia z fotografii i pokazy slajdów

Jednym z ulubionych zajęć na emeryturze jest fotografowanie. Samo naciskanie spustu migawki, to ten moment, kiedy powstaje dzieło.

https://www.gazetasenior.pl/zajecia-z-fotografii-i-pokazy-slajdow

w Tokio, fot.©M. Bułaj

W większości przypadków zdjęcie zrobione smartfonem, aparatem cyfrowym jest przechowywane gdzieś w pamięci telefonu czy komputera. Czasami w bardziej zaawansowanych dążeniach artystycznych zostaje jeszcze obrobione w programie graficznym. Szumy, korekta kolorów, usunięcie niektórych detali, kontrast można poprawić według własnych upodobań. Programów graficznych do opracowania zdjęć jest sporo od darmowych po takie kombajny za kilka tysięcy za rok użytkowania. Wszyscy zawodowi fotografowie i edytorzy zdjęć oprócz umiejętności wybrania kadru posiadają obecnie także pełna znajomość posługiwania się programami graficznymi. Liczne kursy i zajęcia prowadzone dla różnych grup wiekowych, a także szkoły kształcące adeptów fotografii są teraz skupione na umiejętności posługiwania się programami graficznymi.

Jak radzono sobie wcześniej

https://www.gazetasenior.pl/zajecia-z-fotografii-i-pokazy-slajdow

w Tokio, fot.©M. Bułaj

Są jeszcze tacy zawodowcy, którym nieobce są tradycyjne techniki przygotowania emulsji światłoczułej, nakładania jej na różne materiały, naświetlania i wywoływania przy użyciu odczynników chemicznych. Praca z powiększalnikiem w ciemni fotograficznej i kąpiele to przeżycie samo w sobie. W czasach kiedy życie biegło w normalnym tempie, było mniej zdjęć, bo każde wymagało większego nakładu pracy. Wtedy też wymyślano i poznawano wraz z rozwojem chemii nowe techniki, takie jak guma, bromolej, czy cjanotypia. Obecnie w aparatach cyfrowych i programach graficznych znajdziecie w zakładce filtry różne możliwości nadawania zdjęciom takiego koloru i wyrazu jak w starych szlachetnych technikach.

Zajęcia z fotografii dla seniorów
We Wrocławiu zawodowy fotograf Marek Bułaj chce podzielić się swoimi umiejętnościami z seniorami. Zaprasza na warsztaty ze starych technik.

https://www.gazetasenior.pl/zajecia-z-fotografii-i-pokazy-slajdow

w Tokio, fot.©M. Bułaj

W swoim warsztacie fotograficznym Studio 48 przy Powstańców Śląskich we Wrocławiu organizuje zajęcia i prelekcje. Jak mówi, chce dzielić się zdobytymi umiejętnościami z innymi, a na całkowitą bezczynność przyjdzie jeszcze czas. Organizuje także wspólnie z Wrocławskim Centrum Seniora pokazy slajdów ze swoich podróży. W kwietniu opowiadał o Japonii, w maju będzie o USA. Marek wyjechał z Polski do Stanów Zjednoczonych Ameryki w latach osiemdziesiątych. Tam w Nowym Jorku nauczył się zawodu fotografa. Był zawodowym fotografem i tak zarabiał na życie.
A teraz kiedy zaczyna myśleć o emeryturze, wrócił do Wrocławia. Pasjonaci fotografii znajdą wspólny język z Markiem Bułajem w czasie zajęć.

Pokaz slajdów z USA w Studio 48 przy Powstańców Śląskich we Wrocławiu już 15 maja o 11:00. By trafić, trzeba przy skrzyżowaniu Zaolzieńskiej i Powstańców wejść po schodach i podejść pod budynek mieszkalny, tam będą już standy reklamowe Studio 48. Możecie też posłużyć się smartfonem.

tekst i zdjęcie Jerzy Dudzik, zdjęcia z Japonii Marek Bułaj

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.