Zasłuchani i zafascynowani

Zasłuchani i zafascynowani

Byli uczestnicy kolejnego spotkania z cyklu „Nadzwyczajna Fenomenalna Muzyka”, które odbyło się w czwartek 17 grudnia we Wrocławskim Centrum Seniora. Tematem, który zaprezentowała prowadząca, pasjonatka muzyki – Alina Puchalska, był romantyzm francuski, który słynie z łączenia wielu gatunków i form muzycznych.

Zanim jednak wielbiciele muzyki klasycznej wysłuchali kilku dzieł z tamtych czasów, pani Alina nakreśliła tło historyczne i społeczne, które wpłynęło na różnorodność barw i stylistyk w muzyce. Wspomniała między innymi o nastrojach przed i po rewolucji francuskiej, które towarzyszyły muzykom i znajdowały odzwierciedlenie w ich twórczości. Zwróciła uwagę także na zwrot ku naturze, dawnym legendom i baśniom, bogatą wirtuozerię, przewagę treści nad formą, łączenie elementów narodowych, fantastycznych i ludowych oraz różnych środków artystycznego wyrazu jednocześnie.

Potwierdzenie historycznego wstępu obecni seniorzy uzyskali w wysłuchanych z właściwą wrażliwością utworach. Były to: Koncerty fortepianowe Chopina w wykonaniu B.B.C Symphony, pod dyrekcją Hamiltona Harty’ego, z piękną grą Józefa Hofmanna (e-mol nr1 i f-mol nr 2); Pieśni Loewego (drobne formy muzyczne) ze śpiewem Floriana Boesch’a i bas-barytonu Rogera Vignoles’a; Niezapomniane opery Pucciniego w różnym wykonaniu, między innymi Jose Carrerasa i Luciano Pavarottiego.

Spotkanie wypełniły różnorodność muzyki, interesująca oprawa prowadzącej oraz wspólne komentarze z uczestnikami. Szansa na kolejną taką atmosferę już niedługo. Następne spotkanie dla pasjonatów muzyki klasycznej z cyklu „Nadzwyczajna Fenomenalna Muzyka” odbędzie się we Wrocławskim Centrum Seniora w czwartek 21 stycznia o godzinie 12:00.
Szczegóły spotkania niebawem TUTAJ.

Tekst i zdjęcia: Joanna Ryłko, WCS

Redakcja
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.