
Zdrowe stawy – inwestycja na lata
Spis Treści
Stawy to ruchome połączenia kości, dzięki którym możliwe jest sprawne poruszanie się. Zwyrodnienia i choroby stawów dotyczą dużej części populacji – szacuje się, że zmaga się z nimi ok. 10 mln Polaków. Dolegliwości występują zazwyczaj, gdy proces chorobotwórczy jest już mocno zaawansowany, dlatego bardzo ważna jest profilaktyka.
Zwyrodnienie stawów znacząco ogranicza aktywność fizyczną. Towarzyszą mu przykre objawy, takie jak ból, sztywność czy nieprzyjemne trzaskanie. Aby temu zapobiec, należy przestrzegać kilku ważnych zasad w swoim codziennym funkcjonowaniu. Bardzo istotne są takie czynniki jak aktywność fizyczna i prawidłowo zbilansowana dieta.
Aktywność fizyczna – podstawa zdrowego stylu życia
“Ruch to zdrowie” – każdy z nas zna to powiedzenie. Czy jednak rzeczywiście wprowadzamy je w życie? Siedzący tryb życia sprzyja rozwojowi wielu chorób układowych. Mowa tu głównie o zwyrodnieniach stawów – problem, z którym boryka się wielu ludzi. Taki statyczny tryb prowadzi również do nadwagi i otyłości, które są dodatkowym czynnikiem ryzyka zdrowotnego. Ruch to naturalna czynność dla stawów. Jeśli nie wykonujesz ruchów, to zanika Twoja tkanka chrzęstna, a ruchome połączenia kości zastygają. Dlatego bądźmy aktywni! Pamiętaj jednak, aby na początku za mocno się nie obciążać. Jeżeli dotychczas bliższy był Ci odpoczynek, zacznij od spokojnych spacerów czy zajęć na basenie.
Dieta wspomagająca stawy
Zbilansowana, pełnowartościowa dieta wspiera prawidłowe funkcjonowanie stawów – ma znaczenie zarówno w profilaktyce, jak i łagodzeniu objawów zwyrodnienia. Powinna być bogata w wapń i witaminę C, niezbędne do wytworzenia kolagenu, a także antyoksydanty, karetonoidy oraz flawonoidy. W praktyce specjaliści zalecają ograniczenie spożycia tłuszczów zwierzęcych, takich jak produkty mięsne, smalec, masło, śmietana na rzecz warzyw, owoców, roślin strączkowych, pełnoziarnistych produktów zbożowych, olejów roślinnych oraz morskich ryb będących naturalnym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, pozytywnie wpływających na nasze stawy. Pozytywne działanie mają także czosnek i cebula – zawierają one związki siarkowe wykazujące właściwości przeciwzapalne.
Suplementy diety a profilaktyka chorób stawów
Warto rozważyć dostarczanie organizmowi niezbędnych składników wspomagających funkcjonowanie stawów. Na wyróżnienie zasługują z pewnością preparaty do picia posiadające wysoką zawartość składników funkcjonalnych. Składniki, które można wyróżnić to Witamina C, MSM, Chondroityna czy Kwas Hialuronowy.
Dbanie o stawy to dobra inwestycja w przyszłość – zapewnisz sobie w ten sposób sprawność fizyczną do późnej starości. Profilaktyce chorób stawowych sprzyjają również takie czynniki, jak właściwa postawa, prawidłowo dobrane obuwie czy dbanie o komfort psychiczny – stres ma destrukcyjny wpływ na wszystkie funkcje organizmu. Warto o tym pamiętać na co dzień.
Guła Z., Krokosz M., Ból stawów, Reumatologia 2016, [on-line:], https://reumatologia.mp.pl/objawy/64576,bol-stawow – 14 IX 2018.; Kim L.S. et al., Efficacy of methylsulfonylmethane (MSM) in osteoarthritis pain of the knee: a pilot clinical trial, Osteoarthritis Cartilage 2006; 14(3): 286-294.; Zimmermann-Górska I., Skuteczność stosowania w chorobie zwyrodnieniowej stawów doustnych preparatów, takich jak kwas chondroitynosiarkowy, glukozamina, kwas hialuronowy, hydrolizat kolagenu, Reumatologia 2017.
Reklama
- Darmowe Leki 65+, co musisz wiedzieć o recepcie S [kod „S”, data wystawienia recepty, uprawni lekarze] - 28 września, 2023
- Co obiecują politycy seniorom? Sześć partii pod lupą [Obietnice wyborcze DLA SENIORÓW] - 28 września, 2023
- „Gazeta Senior” październik 2023 [10/2023]. Sprawdź, co w numerze? - 27 września, 2023