Zdrowie od kuchni

Zdrowie od kuchni

Wiedza jest podstawą zdrowego odżywiania. Mogli o tym przekonać się seniorzy, uczestnicy czwartkowego spotkania 19 listopada z cyklu „Zdrowie od kuchni”. Podczas prelekcji dietetyczka, Magdalena Szyszka, zaprezentowała podstawowe zasady prawidłowego odżywiania, dzięki którym można osiągnąć komfort zdrowotny, a przez to lepsze samopoczucie i działanie całego organizmu.

Prowadząca omówiła między innymi piramidę żywienia oraz talerz żywieniowy (czyli orientacyjną liczbę i wielkość porcji różnych produktów spożywczych, które są zalecane do spożycia w ciągu dnia). Seniorzy poznali również złotą kartę żywienia, zawierającą swego rodzaju kompendium prawidłowych nawyków żywieniowych. Uczestnicy dowiedzieli się także, jak sprawdzić czy dany produkt jest dobrym źródłem składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania, np. wapnia, błonnika.

Podczas spotkania toczyły się rozmowy o rodzajach zbóż, różnicach między nimi, ich właściwościach, zarówno tych dobrych, jak i złych stronach dla układu pokarmowego człowieka. Wspólnie z seniorami prowadząca wybrała najlepszy olej do smażenia i do sałatek. Podczas prelekcji okazało się, że seniorzy doskonale wiedzą, że zbawienne dla zdrowia są chude mięsa. Dowiedzieli się jednak, że należy również wybierać tłuste ryby, także ze względu na ich dobroczynne właściwości. Nawiązując do tytułu cyklu, omówione zostały również techniki kulinarne, ich zalety i wady.

Seniorzy z zainteresowaniem uczestniczyli w zdobywaniu cennej wiedzy z dziedziny zdrowego odżywiania. Ważniejsze jest jednak wcielanie jej w życie i dzielenie się nią z przyjaciółmi i rodziną, czego wszystkim uczestnikom zajęć życzy prowadząca cykl „Zdrowie od kuchni” oraz Wrocławskie Centrum Seniora.

Tekst i zdjęcia: Joanna Ryłko, WCS

Redakcja
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.