Zjedz obiad z seniorem!

Zjedz obiad z seniorem!

Obiad w restauracji, zjedzony w miłym towarzystwie to dla wielu starszych, samotnych osób często jedyna okazja do wyjścia z domu, rozmowy, podzielenia się wspomnieniami i życiowym doświadczeniem. Właśnie rusza w Poznaniu pilotażowa akcja, inspirowana warszawskimi „Obiadami dla seniorów”, finansowana przez poznańskie restauracje.

Centrum Inicjatyw Senioralnych rozpoczyna pilotażowe działanie „Stolik zarezerwowany”, które potrwa od początku czerwca do końca września. W przygotowaniu i prowadzeniu działań biorą udział stowarzyszenia: Ulepsz Poznań, mali bracia Ubogich i Flandria.
„Stolik zarezerwowany” daje samotnym seniorom możliwość zjedzenia, raz w tygodniu, obiadu ufundowanego przez restauracje, które zgłosiły się do projektu. Seniorom będą towarzyszyć wolontariusze, którzy albo wspólnie z seniorami zjedzą posiłek w restauracji, albo przywiozą im obiad do domu.

Nie tylko posiłek
Ale nie tylko ciepły posiłek jest w tej akcji ważny. Organizatorzy akcji przyznają, że celem przedsięwzięcia była chęć odsunięcia seniorów od samotności, podarowanie im jak najwięcej możliwości do rozmowy, dzielenia się, czerpania z relacji z życzliwymi ludźmi. Jeszcze innym wymiarem działań jest przekonanie, że to zaszczyt towarzyszyć seniorom w rozmowie, móc słuchać ich opowieści, czerpać z ich doświadczenia.
– Nie każdy z nas ma możliwość kontaktu ze starszymi ludźmi, stąd też jesteśmy pewni, że w niejednej poznaniance i niejednym poznaniaku wzbudzimy tęsknotę za taką potrzebą – dodają organizatorzy akcji.

Przyłącz się do akcji!
Do pilotażu zostało zaproszonych 10 par (senior i wolontariusz) – seniorów po 65 roku życia,
których samotnością na co dzień opiekują się wolontariusze ze SWP Flandria i Stowarzyszenia mali bracia Ubogich. Sponsorami obiadów jest siedem poznańskich restauracji: Oskoma, Cocorico, Olivio, Modra Kuchnia, Yeżyce Kuchnia, Pawlina i Sałatta. Każda z restauracji zadeklarowała możliwą dla siebie liczbę podwójnych obiadów, które przygotuje dla biesiadników.

Organizatorzy planują rozbudować obiadowe działania, w związku z czym zapraszają chętne osoby do kontaktu ze Stowarzyszeniem Ulepsz Poznań: tel. 782 784 684 lub email: pawel@ulepszpoznan.pl.

Redakcja
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.