Zmiana sposobu waloryzacji emerytur

Zmiana sposobu waloryzacji emerytur

Rząd szykuje zmianę przepisów dotyczących podwyżek emerytur i rent. Zmiana sposobu waloryzacji emerytur będzie korzystna dla osób o najniższych świadczeniach.

Od marca 2019 planowana jest zmiana sposobu waloryzacji emerytur i rent, która ma zniwelować różnice między najniższymi i najwyższymi świadczeniami. Budżet zaplanowany na wypłatę środków dla osób starszych nie będzie znacząco powiększony, a zmieni się jedynie zasada przyznawania corocznych podwyżek. Na zmianach mają zyskać osoby z najniższymi świadczeniami.

Chcemy tak zmienić mechanizm, żeby osoby o niższych świadczeniach miały tę waloryzację nieco wyższą – powiedziała w TVN24 Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Obecnie świadczenia wzrastają o ustalony (taki sam) procent, niezależnie od wysokości pobieranej renty czy emerytury. W konsekwencji pojawiają się znaczne dysproporcje w podwyżkach (więcej na ten temat w artykule Waloryzacja bez tajemnic).

Na kolejny rok szykujemy następną rewaloryzację i chcemy, żeby była ona dla tych, którzy mają niższe emerytury, wyższa w wartościach absolutnych, czyli żeby liczona w złotówkach była wyższa niż procentowo – zadeklarował premier Mateusz Morawiecki, przywoływany przez „Wyborczą”.

Jak podaje „Wyborcza” pomysł polega na tym, aby wszystkim waloryzować inflację, a 20 proc. realnego wzrostu płac, który teraz trafia do najbogatszych, doliczać tylko biednym.

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.