
Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru?
Niedawno obchodziliśmy Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej, w ramach którego podejmowane są działania zwiększające wiedzę społeczeństwa na temat udaru. Dlatego, razem z dr Gabrielą Muś – neurolog z Domu Opieki MEDI-system, przygotowaliśmy kilka porad.
Na udar najbardziej narażone są osoby powyżej 55. roku życia. W Polsce aż 70% osób, które miały udar, przynajmniej częściowo straciło sprawność fizyczną. Dlatego, warto dowiedzieć się, co robić, aby zmniejszyć ryzyko.
– Jak wynika z badań, ryzyko wystąpienia udaru jest w ogromnej mierze związane z czynnikami, na które mamy wpływ. Chodzi m.in. o nadciśnienie tętnicze, choroby serca, stosowanie używek i niezdrowy styl życia. Co prawda nie istnieje metoda, która dawałaby gwarancję na uniknięcie udaru, ale są sposoby na to, by zmniejszyć ryzyko jego wystąpienia – mówi neurolog Gabriela Muś z Domu Opieki MEDI-system HONORATA.
Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru?
Przede wszystkim trzeba prowadzić odpowiedni styl życia, zrezygnować z używek i monitorować schorzenia predysponujące do udaru. Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia udaru to nieodpowiednia dieta, brak ruchu, a także złe nawyki dotyczące snu, które prowadzą do zaburzenia rytmu dobowego (np. zbyt krótki sen). Niewłaściwy styl życia przyczynia się do rozwoju nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, niewydolności krążenia.
Osoby, które mają nadciśnienie tętnicze, migotanie przedsionków, cukrzyce, zaburzenia gospodarki lipidowej, czy urazy tętnic są szczególnie zagrożone udarem. Dlatego, w przypadku zdiagnozowania jednym z tych chorób, należy je skrupulatnie monitorować i leczyć. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru, należy również zrezygnować z używek, które niekorzystnie działają na układ nerwowy.
Dieta, który zmniejszy ryzyko
– Od kilkunastu lat na świecie znana jest dieta DASH, tzw. śródziemnomorska, która według badań przeprowadzonych w USA wpływa na zmniejszenie ciśnienia tętniczego, czyli w efekcie zmniejsza ryzyko udaru. Trzeba jednak pamiętać, że nie ma cudownych diet. Jest za to zdrowy rozsądek. W sposobie odżywiania najważniejsze jest dostarczenie organizmowi wymaganych składników odżywczych przy ilości kalorii dostosowanych do zapotrzebowania, podzielonych na 5-7 posiłków dziennie. W Polsce obowiązuje tzw. piramida żywieniowa Polskiego Instytutu Żywności i Żywienia, której podstawą jest wspomniana aktywność fizyczna, jako najważniejszy element zdrowego stylu życia, a następnie warzywa i owoce.
Do profilaktyki przeciwudarowej najlepiej podejść kompleksowo, gdyż ryzyko wystąpienia udaru możemy zmniejszyć tylko wtedy, gdy zadbamy o każdy z wyżej wymienionych aspektów naszego życia. Co więcej, postępując w ten sposób, podniesiemy jego jakość w różnych wymiarach! – podsumowuje neurolog Gabriela Muś z Domu Opieki MEDI-system HONORATA.
- Światowy Dzień Choroby Alzheimera – 21 września - 21 września, 2021
- 10 faktów o chorobie Alzheimera - 21 września, 2021
- Grillowe menu – zdrowo i smacznie - 30 kwietnia, 2021