
Zobacz film o griotach i zostań jednym z nich
We wtorek 2 czerwca o godz. 12.00 w ramach Brave Festival w Dolnośląskim Centrum Filmowym odbędzie się pokaz filmu „Keita! Dziedzictwo griota” w reżyserii Dani Kouyaté. Pokaz jest częścią festiwalowego projektu przeznaczonego dla seniorów „Twój dziadek też jest grotem”. Po filmie odbędzie się spotkanie informacyjne dla chętnych do wzięcia udziału w projekcie.
O projekcie
Wielokulturowy projekt „Twój dziadek też jest griotem” to bezpłatne warsztaty z opowiadania, a także pokazy filmowe i spotkania z osobami bezpośrednio związanymi z kulturą griotów – opowiadaczy, bardów i muzyków z Afryki Zachodniej. Ich tradycje to motyw przewodni Brave Festival 2015. Projekt jest przede wszystkim po to, żeby przypomnieć, jak ważne są opowieści także w naszej kulturze. Zgłoszenia przyjmowane są do 5 czerwca. Szczegóły TUTAJ.
O filmie
Reżyser jest potomkiem słynnego rodu griotów, a swoim filmem fabularnym składa hołd tej afrykańskiej tradycji. Przywołuje w nim pochodzącą z XII wieku malijską epopeję Sundjata. Jest to poemat, który ma tłumaczyć ludziom ich wspólne pochodzenie oraz genealogie poszczególnych rodów z podziałem na kasty i klany. Bohaterem filmu jest trzynastoletni chłopiec, Mabo Keita. Do domu, w którym mieszka wraz z rodzicami przybywa stary griot, Djeliba Kouyaté. Postanawia on wyjawić chłopcu tajemnicę pochodzenia jego nazwiska. W tym celu zaczyna snuć swoją opowieść. W jej trakcie losy chłopca i jego dalekiego przodka Sundjata zaczynają się przeplatać. Reżyser akcentuje znaczenie, jakie odgrywa tradycja Afryki w edukacji i nauczaniu kolejnych pokoleń. Tylko dzięki jej dobremu poznaniu możliwy jest rozwój całego kontynentu. Tymczasem przybycie griota powoduje, że Mabo zaniedbuje swoją współczesną, pobieżnie rozumianą edukację. Słuchając poematu może on dostrzec całe swoje życie jako nieustający ciąg narracji, który wpisany jest w ludowość Afryki.
Całość tworzy niezwykłą filmową opowieść, w której świat dzisiejszej Afryki Zachodniej współistnieje ze światem XII-wiecznego eposu, co więcej, oba te światy wzajemnie się przenikają. Pokazuje to w niezwykły sposób trwałość całej spuścizny griotów i ich kultury.
MIEJSCE: Dolnośląskie Centrum Filmowe, ul. Piłsudskiego 64a
TERMIN: 2.06, wtorek, godz. 12.00
Wstęp na pokazy płatny, bilety w cenie 5 zł dostępne w kasach DCF.
Źródło: PR Expert
- Odporność bierze się z diety [8 najważniejszych zasad diety seniora] - 24 listopada, 2023
- Pokoleniowy konflikt o finanse [Silversi kontra pokolenie Zet] - 8 listopada, 2023
- Teksty na nagrobki z Pisma Świętego, pieśni, liturgii, maksymy mędrców i poetów [100 PRZYKŁADÓW] - 31 października, 2023