Zrozumieć sztukę, zrozumieć świat

Zrozumieć sztukę, zrozumieć świat

Zapowiada się ciekawie. Spotkania w „Recepcji” dla żądnych wiedzy i na dodatek bezpłatnie. „Lekcje sztuki” to cykl spotkań o formule wykładów, prowadzonych przez artystów, makerów, projektantów i kuratorów. Po raz pierwszy projekt zagości we wrocławskiej Recepcji pod hasłem „Nowe przestrzenie”. Tematyka spotkań w sezonie jesiennym będzie dedykowana intermedialnym poszukiwaniom i praktykom artystycznym.

Celem organizatora projektu, Fundacji Ładne Historie, jest zaprezentowanie szerszej publiczności najbardziej interesujących trendów w polskim i międzynarodowym środowisku twórczym. Formuła ta doskonale sprawdziła się podczas dwóch dotychczasowych odsłon projektu, które odbywały się w Świdnicy, a nadchodząca edycja będzie jednocześnie jego wrocławską premierą.

Hasło edycji, „Nowe przestrzenie” można odczytywać dosłownie, ale odnosi się też ono do zaproponowanej tematyki cyklu: podczas czterech kolejnych spotkań będziemy się przyglądać nowym narracjom w sztuce, mediom interaktywnym, kulturze remiksu oraz procesowi nadawania nowego znaczenia analogowym praktykom artystów-plastyków i „przywracania” ich kulturze onlinowej. Przeanalizujemy rolę technologii audiowizualnej na styku sektorów, a także skupimy się na nowej definicji obiektu w sztuce, zwłaszcza tej tworzonej pomiędzy światem fizycznym i cyfrowym. Wszystko to w towarzystwie najbardziej interesujących postaci młodego pokolenia polskich twórców.

Spotkania będą się odbywały we wtorki o godzinie 18:00. Wszystkie mają otwarty, bezpłatny charakter. Szczegółowy program spotkań przedstawia się następująco:

23.10.2018 godz. 18:00
„Alfabet nowychnarracji”
Prowadzenie: Anna Desponds

O tym, czym są nowe narracje w sztuce i kto za nimi stoi. Wykład będzie swoistym przeglądem najciekawszych prac z dziedziny nowych mediów polskich i zagranicznych artystów.

30.11.2018 godz. 18:00
„Mix i Mushup kultury wizualnej”
Prowadzenie: Beata Śliwińska/ Barrakuz

Tematem wykładu jest zjawisko digitalizacji procesu twórczego, czyli droga przez jego wszystkie etapy, od papieru do zaawansowanego projektu cyfrowego, łączenie znaczeń i wizualna dekonstrukcja.

06.11.2018 godz. 18:00
„Złudzenia. Nowe media w sztuce”
Prowadzenie: MarekStraszak

Tematem spotkania jest wpływ technologii na naszą percepcję. Wykład będzie traktował o technikach audiowizualnych w kontekście realizacji artystycznych i biznesowo-rozrywkowych, czyli… dokąd to wszystko zmierza.

13.11.2018 godz. 18:00
„Między bitami a atomami – o łączeniu świata fizycznego z cyfrowym w praktyce artystycznej”
Prowadzący: Jakub Koźniewski/ PanGenerator

O Nowych Przestrzeniach opowiadają:

Anna Desponds – menedżerka kultury, kuratorka filmowa. Współtwórczyni wydarzeń i wystaw, ostatnio konferencji Digital Cultures. Interesuje ją nowe narracje audiowizualne i hybrydowa kultura cyfrowa. Razem z Agnieszką Słodownik opowiada o nich w podkaście Odbiornik magazynu dwutygodnik.com.

Beata „Barrakuz” Śliwińska – z wykształcenia architekt krajobrazu, z zamiłowania i zawodu visual designerka i ilustratorka. Mieszka i tworzy w Warszawie. Jest fanką kolażu i na tej technice opiera głównie swój styl pracy.

Marek Straszak – spektrum jego działań obejmuje głównie wizualne sztuki multimedialne: animacje, instalacje interaktywne oraz wizualizacje. Studia na Wrocławskiej ASP (Fotografia i Multimedia) i FH Krefeld (Grafik Design), UdK Berlin (Media Eksperymentalne) oraz stypendium na Collage of Art w Sydney (Australia).

Jakub Koźniewski – projektant i artysta działający na polu nowych mediów w ramach kolektywu PanGenerator. Tworzy instalacje i obiekty interaktywne z nurtu tangible interaction, physical computing, internet of things.

Więcej informacji można znaleźć na stronie fundacji Ładne Historie. Partnerem projektu jest Strefa Kultury Wrocław.

materiały prasowe

Kategorie
Tagi
Udostępnij