Życie pszczół nie płynie mlekiem i miodem…

Życie pszczół nie płynie mlekiem i miodem…

Czy można zaprzyjaźnić się z pszczołami!? Tak, a nawet trzeba! O tym, we wtorek 17 listopada, we Wrocławskim Centrum Seniora, przekonywali Marcin Musiałczyk i Konrad Lewacki – młodzi organizatorzy akcji Ratuj Pszczoły i Sanatorium dla Pszczół, pszczelarze z Fundacji Integracja Pokoleń, prawdziwi pasjonaci prezentowanej tematyki.

Niezwykle interesującą prelekcję o pożytecznych owadach, pełną odwołań do własnych doświadczeń i badań, prowadzący uzupełnili wystawą „Sekrety Owadów Zapylających”. Uczestnicy spotkania mogli obejrzeć prezentację o właściwej hodowli pszczół, poznać rośliny sprzyjające ich życiu, a także posłuchać specyficznych odgłosów tych miododajnych stworzeń. Podczas wykładu prowadzący, na przykładzie zdjęć i opisów, przedstawili rodzaje i gatunki pszczół, ich cechy charakterystyczne, wśród których na uwagę zasługuje pracowitość, która, jak podkreślili pszczelarze, zajmuje je tak bardzo, że rzadko kiedy mają czas użądlić człowieka. Jak się okazało, istnieje bardzo wiele gatunków pszczół, o których przeciętny człowiek nie ma pojęcia. Podobnie jest jednak z chorobami tych owadów – wśród nich prowadzący wyróżnili mnóstwo odmian bakteryjnych, pasożytniczych i wirusowych. Co istotne, w Polsce niewiele jest badań i sposobów walki z tymi schorzeniami.

Młodzi pszczelarze czerpią wiedzę z doświadczeń zagranicznych i sami prowadzą własne badania. Na ich podstawie przekazali uczestnikom wiedzę na temat powodów ginięcia pszczół, wśród których, obok licznych chorób, czy też transportu i przemieszczania owadów, współczesnej zbyt zagęszczonej gospodarki pasiecznej (zbyt zagęszczonej), prowadzący wskazali niszczącą działalność człowieka, chemizację rolnictwa i burzenie miejsc do gniazdowania. Sporą część spotkania poświęcono omówieniu sposobów na przeciwdziałanie temu stanowi. Wśród zbawiennych działań dla życia i rozwoju pszczół prowadzący wymienili między innymi spożywanie ekologicznych produktów, ostrożne stosowanie środków chemicznych, sadzenie miododajnych roślin ( i to nie tylko w ogródku, ale także na balkonie), budowanie gniazd i małych domków, a nawet pozostawienie w części ogrodów liści i gałęzi, czyli zapewnienie naturalnego siedliska dla owadów.

Prelekcja bardzo spodobała się seniorom. Nic więc dziwnego, że w końcowej części spotkania padało wiele pytań od widowni, zarówno o sposoby hodowli, jak i rodzaje i metody wytwarzania miodu, a także o tę pracowitość pszczół, czyli ilość litrów miodu w sezonie…

Czerpiąc z wiedzy pszczelarskiej, przekazanej w trakcie wykładu, spotkanie można podsumować w następujących słowach:
Pszczoły są sprzymierzeńcem człowieka, nie należy się ich bać, tylko je zrozumieć i zapewnić im odpowiednie warunki do życia, a przez to – zachować naturalny, jak najbardziej ekologiczny stan środowiska… Sposobów ratowania pszczół jest wiele, a wśród nich bardzo proste zabiegi, które może wykonać każdy.
Każdy zatem może uratować pszczoły! Tak niewiele trzeba, a tak wiele można zrobić, i to dla dobra wszystkich!

Wrocławskie Centrum Seniora dziękuje prowadzącym, młodym pasjonatom pszczelarstwa, za przybliżenie seniorom niezwykle istotnej tematyki w przystępny i bardzo interesujący sposób.

17.11.15_PSZCZOŁY_fot 5 Joanna Ryłko

17.11.15_PSZCZOŁY_fot 3 Joanna Ryłko

17.11.15_PSZCZOŁY_fot 4 Joanna Ryłko

Tekst i zdjęcia: Joanna Ryłko, WCS

Redakcja
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.