,,Życie zaczyna się po 60-tce” – dr Walentyna Wnuk

,,Życie zaczyna się po 60-tce” – dr Walentyna Wnuk

21 kwietnia we Wrocławskim Centrum Seniora odbył się wykład pt. ,,Jaka jest misja klubów seniora?”. Spotkanie poprowadziła dr Walentyna Wnuk – doradca UM Wrocławia ds. Seniorów, autorka i prowadząca Szkołę Liderów. Podczas prelekcji omawiane były znaczenia, formuły i cele klubów seniorów. Podczas wykładu obecni byli seniorzy, którzy uważnie słuchali rad dr Wnuk. Na koniec spotkania uczestnicy wymieniali się swoimi uwagami i wspólnie zastanawiali się nad dalszymi działaniami klubów seniorów.

Kluby seniora we Wrocławiu są dla mnie fenomenem. Aktywność nie jest zarezerwowana tylko dla młodych. – to słowa dr Walentyny Wnuk. Prowadząca zwróciła uwagę, że seniorzy potrzebują pewnych bodźców- stymulacji z zewnątrz, które spowodują, że znowu będą mogli poczuć się odpowiedzialnie za swoje życie, dzięki czemu wzrośnie ich poczucie samokontroli. Podkreślała również, aby angażować się w ważne cele, które skupiają wielu ludzi. W grupie seniorzy mogą doświadczyć tzw. ,,wzmocnienia grupowego”.

Wtorkowy wykład dotyczył misji klubów seniora. Dr Wnuk podała główne cele stowarzyszeń działających na rzecz osób starszych. Priorytetem każdego klubu powinno być uzmysłowienie uczestnikom, jak ważne jest budowanie pozytywnych scenariuszy własnego życia w tym wieku i ich rówieśników. Istotne jest, by rozwijać własne zainteresowania, pasje, podejmować nowe wyzwania, odkrywać nowe możliwości.

Celem klubów seniora są również aktywności kulturalne – organizowanie wspólnych wyjść do różnych instytucji oraz organizowanie wielu wydarzeń kulturalnych w klubie. Misją stowarzyszeń jest także pokazanie seniorom, w jaki sposób powinni kreować nowy sposób spojrzenia na świat, na starość. Ważne jest tworzenie swoistych wzorców, które regulują prawidłowe funkcjonowanie członków klubu, zwyczajów i tradycji.

Spotkanie dr Wnuk podsumowała kluczowym zdaniem: Klub powinien być nie organizacją, a animatorem życia w środowisku osób starszych – stymulatorem organizacji czasu wolnego.

AP
foto: Joanna Ryłko

_DSC0010

_DSC0023

 

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.