
Żylaki – lepiej zapobiegać niż leczyć
Żylaki często traktujemy jako defekt jedynie natury estetycznej. Jednak zbagatelizowanie żylaków może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. Nieprawidłowo poszerzone żyły pojawiają się na skutek zaburzeń w odpływie krwi z kończyn dolnych i jej zalegania w naczyniach krwionośnych, czyli tzw. niewydolności żylnej.
Dolegliwości związane z żylakami postępują wraz z wiekiem i pięć razy częściej dotyczą kobiet niż mężczyzn. Pierwsze, zazwyczaj lekceważone oznaki pojawiają się pod koniec dnia – uczucie ciężkości i zmęczenia nóg oraz opuchnięte kostki. Jak zapobiegać żylakom oraz jak zareagować gdy już pojawią się na ciele, opowie Ewa Napiórkowska, farmaceuta Apteki Medicover.
– Zdecydowanie częściej żylaki pojawiają się u osób starszych. Jednak pierwsze objawy mogą pojawić się już między 20, a 30 rokiem życia. Nie możemy czekać do momentu, kiedy pojawi się pierwszy żylak – najważniejsza jest profilaktyka. Najczęstsze objawy takich właśnie zmian to: uczucie ciężkości nóg, obrzmienia i opuchnięcia. Osoby, które prowadzą stojący tryb życia lub długotrwale siedzący, są w szczególności narażone.
Dobrym sposobem na złagodzenie objawów są wyroby medyczne, na przykład bielizna: podkolanówki, pończochy oraz rajstopy uciskowe, które ograniczą możliwość pojawienia się stanu choroby.
– Jeżeli zauważymy pierwsze żylaki, powinniśmy skonsultować się ze specjalistą, który oceni stan naszych naczyń, zwłaszcza tych głęboko położonych. Sprawdzi również zastawki w obrębie naczyń krwionośnych. To właśnie od nich w dużym stopniu zależy pojawienie się żylaków. W późniejszym efekcie zmian patologicznych lekarz może ustalić odpowiednią terapię. – wyjaśnia Ewa Napiórkowska.
Pojedyncze zmiany, które stanowią dla nas defekt kosmetyczny, możemy usunąć metodą skleroterapii, która polega na ostrzykiwaniu światła naczynia w taki sposób, aby żylak wchłonął się. W przypadku drastycznych zmian, które powodują ból, może dojść do uszkodzeń mechanicznych, które są bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. W takim celu należy udać się do chirurga naczyniowego, który zajmie się usunięciem takiej zmiany.
– Pamiętajmy, że stosowanie różnych maści, kremów, czy żeli, niestety nie przyniesie oczekiwanych efektów, ponieważ żylaki nigdy nie wchłoną się samoistnie. Jednak stosowanie takich preparatów przyczyni się do uśmierzenia bólu, zmniejszenia obrzęku oraz ograniczenia rozprzestrzeniania się tych uszkodzeń. – dodaje Ewa Napiórkowska.
źródło: Portal Newsrm. TV
fot. Pixabay
- Udar mózgu – zdiagnozuj i przeciwdziałaj! - 15 czerwca, 2017
- Wieczorne objadanie się jest niebezpieczne - 27 marca, 2016
- Jak skończyć ze słodyczami? - 23 lutego, 2016