18 proc. Polaków spaceruje mniej niż 10 minut w tygodniu

Blisko połowa Polaków spędza w pozycji siedzącej ponad 5 godzin każdego dnia – dowiadujemy się z badania MultiSport Index 2019. Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że godzina siedzenia skraca życie o 21 minut, to więcej niż jeden wypalony papieros. Z okazji Dnia Chodzenia Do Pracy Inną Drogą (9 lipca) eksperci przypominają, jak duże znaczenie dla zdrowia może mieć nawet kwadrans marszu każdego dnia.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

W ramach badania MultiSport Index 2019 zapytano Polaków przez ile dni w ciągu tygodnia chodzą bez przerwy przez co najmniej 10 minut. Okazało się, że 18 proc. ankietowanych nie mogło wskazać choćby jednego takiego dnia. – Pod względem spacerowania i poziomu aktywności fizycznej Polacy znajdują się poniżej europejskiej średniej. Według Eurobarometru 2017 około 15 proc. Europejczyków zadeklarowało, że nie spaceruje nawet 10 minut w ciągu tygodnia. W Polsce takich osób w 2017 było 7 procent więcej. To dużo gorzej niż w pozostałych krajach Europy. Jednak u nas, przeciwnie do zmian obserwowanych w Europie, odsetek niespacerujących systematycznie maleje, z 25 proc. w 2013, do 22 proc. po czterech latach (Eurobarometr 2017) i 18 proc. w chwili obecnej (Multisport Index 2019) – mówi dr Janusz Dobosz z Narodowego Centrum Badania Kondycji Fizycznej AWF Warszawa.

Ze spacerów najrzadziej korzystają mieszkańcy miast o wielkości od 100 do 200 tys. obywateli, osoby między 40. a 49. rokiem życia oraz te prowadzące własną działalność gospodarczą.

Jak spacerują Polacy - infografika

Jak spacerują Polacy – infografika

Siedzenie skraca życie

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała siedzący tryb życia za czwartą, wiodącą przyczynę śmiertelności na świecie. Każdego roku bezruch odpowiada za 6 proc. zgonów (ponad 3 miliony rocznie).  Badanie MultiSport Index wykazało, że prawie co drugi Polak (48 proc.) spędza w pozycji siedzącej ponad 5 godzin dziennie. 16 proc. mieszkańców Polski siedzi powyżej 9 godzin na dobę. – Połączenie pracy biurowej z ciągłym przebywaniem w wymuszonej pozycji może przyczynić się do szeregu niekorzystnych zmian w organizmie. Przede wszystkim należą do nich: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca drugiego typu, zakrzepica naczyń żylnych nóg (uczucie ciężkości nóg i obrzęki), zespół cieśni nadgarstka jako konsekwencja nienaturalnego ułożenia ręki podczas korzystania z komputera. Dlatego zwłaszcza dla osób wykonujących pracę umysłową potrzeba ruchu nabiera szczególnego znaczenia – mówi dr Agata Mroczek, ekspert w zakresie anatomii człowieka oraz fizjoterapii w sporcie, wykładowca akademicki.

Instytut Żywności i Żywienia wpisał aktywność fizyczną w podstawę najnowszej piramidy żywieniowej. Zdaniem ekspertów ruch to niezbędny składnik potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, którego nie można zastąpić żadnym suplementem.

Reklama Reklama Max Hemp

Marsz po zdrowie

Spacer jest najprostszą formą aktywności fizycznej, która służy wszystkim, niezależnie od wieku – zapewnia dr Janusz Dobosz. Codzienny marsz może nawet wydłużyć życie. Potwierdzają to m. in. wyniki dwunastoletnich badań przeprowadzonych przez francuskich naukowców z University Hospital of Saint-Etienne, którzy dowiedli, że wśród osób po 65. roku życia już 15 minut spaceru dziennie obniża ryzyko śmierci o 22 proc. W Polsce spacery są najbardziej popularną formą ruchu wśród seniorów – 8 proc. z nich maszeruje każdego dnia.  Spacerowanie przynosi także znaczące korzyści młodszym osobom. – Należy pamiętać, że każda, nawet najmniejsza dawka ruchu jest lepsza od jego braku. Już podczas spokojnego spaceru, serce pracuje szybciej, niż w czasie spoczynku, robi nam się cieplej, delikatnie przyspiesza też oddech, co przekłada się na lepsze dotlenienie i ukrwienie organizmu. Składniki odżywcze i tlen docierają lepiej do wszystkich tkanek, w tym do mózgu, który nawet po 10 minutach spaceru staje się bardziej aktywny i lepiej przygotowany do wysiłku intelektualnego – mówi dr hab. n. med. Ernest Kuchar, specjalista medycyny sportowej, Kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

Eksperci zachęcają, by aktywność fizyczną w postaci spacerów wprowadzić w codzienną rutynę np. wysiadając z autobusu w drodze do pracy jeden lub dwa przystanki wcześniej niż zwykle.

Patronat medialny Patronat medialny Wrocławskie Dni Seniora 2024
Patronat medialny Patronat medialny Centralny Klub Pacjenta

Spacer to początek drogi do aktywności fizycznej

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca osobom dorosłym (od 18. do 64. roku życia) podejmowanie co najmniej 150 minut umiarkowanej lub 75 intensywnej aerobowej aktywności fizycznej tygodniowo. – Według prognoz Ministerstwa Sportu i Turystyki, gdyby co druga osoba nieaktywna fizycznie zaczęła ćwiczyć, liczba zwolnień chorobowych w ciągu roku spadłaby o 6 proc. – podkreśla Adam Radzki, Członek Zarządu Benefit Systems – firmy, która jest inicjatorem badania MultiSport Index.

Bylibyśmy zdrowsi – zmniejszyłaby się nie tylko absencja chorobowa, ale spadłaby także liczba zawałów (o 11 000), przypadków raka piersi i jelita grubego (o 3 700), oraz ogół zgonów (o 25 000).

Badanie MultiSport Index zostało przeprowadzone przez Kantar, na zlecenie Benefit Systems z uwzględnieniem  reprezentatywnej próby 1858 mieszkańców Polski.

Pełen raport z  badania aktywności fizycznej Polaków odnaleźć można na stronie internetowej: https://bit.ly/2LxWqN5

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds