Ile kosztuje „darmowe” sanatorium na NFZ?

Ile kosztuje „darmowe” sanatorium na NFZ?

Każdy pacjent w sanatorium uzdrowiskowym ponosi koszt zakwaterowania i wyżywienia. Wysokość opłaty za jeden dzień pobytu pacjenta dla turnusów trwających 21 oraz 28 dni zależy od standardu pokoju. Zabiegi realizowane w ramach potwierdzonego uzdrowiskowego leczenia ambulatoryjnego są bezpłatne.

Ile kosztuje sanatorium na NFZ

Każdy pacjent przebywający w sanatorium uzdrowiskowym ponosi koszt zakwaterowania i wyżywienia. Wysokość opłaty za jeden dzień pobytu pacjenta dla turnusów trwających 21 oraz 28 dni zależy od standardu pokoju. Wysokość tych opłat nie jest dowolna, ale ściśle określona przez Ministra Zdrowia. Od 1 października 2014 r. częściowa odpłatność za koszty wyżywienia i zakwaterowania za jeden dzień pobytu nie zmieniła się i jest uzależniona od okresu, w jakim jesteśmy na leczeniu uzdrowiskowym oraz standardu pokoju. 1 sezon rozliczeniowy trwa od 1 października do 30 kwietnia i to jest sezon tańszy – opłaty zaczynają się od 9,40 zł za pokój wieloosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego i sięgają 28,80 zł za pokój jednoosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym. II sezon rozliczeniowy to okres od 1 maja do dnia 30 września i w tym przypadku opłaty wynoszą odpowiednio 10,50 i 36,10 zł.
Zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, świadczeniobiorca korzystający z leczenia uzdrowiskowego w sanatorium uzdrowiskowym ponosi częściową odpłatność za wyżywienie i zakwaterowanie. NFZ informuje, iż pacjenci korzystający z leczenia uzdrowiskowego w sanatorium uzdrowiskowym, w ramach potwierdzonego przez NFZ skierowania, nie mogą ponosić wyższych dopłat do zakwaterowania i wyżywienia, niż te wynikające z rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 lipca 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego. Wprowadzenie dodatkowych (wyższych) dopłat dla pacjentów jest zatem niezgodne z obowiązującymi przepisami.
Natomiast zabiegi realizowane w ramach potwierdzonego uzdrowiskowego leczenia ambulatoryjnego są bezpłatne.
Uprawnieni do darmowego korzystania raz w roku z leczenia uzdrowiskowego są pracownicy zakładów, które stosowały w produkcji azbest, zatrudnieni w tych zakładach w dniu 28 września 1997 roku lub przed tą datą.

✔ Polecamy: Zdrowie pod lupą w dobie pandemii Kampania profilaktyczna

Za co nie płaci NFZ w sanatorium

Ważne! NFZ nie ponosi kosztów: przejazdu na leczenie uzdrowiskowe i z leczenia uzdrowiskowego; częściowej odpłatności za wyżywienie i zakwaterowanie w sanatoriach uzdrowiskowych; wyżywienia i zakwaterowania podczas korzystania z leczenia ambulatoryjnego; pobytu opiekuna pacjenta; dodatkowych obowiązujących w miejscu położenia zakładu opłat, np. opłat klimatycznych oraz kosztów zabiegów przyrodoleczniczych i rehabilitacyjnych, niezwiązanych z chorobą podstawową, która jest bezpośrednią przyczyną skierowania na leczenie uzdrowiskowe.

NFZ nie ponosi: kosztów przejazdu, częściowej odpłatności za wyżywienie i zakwaterowanie, kosztów pobytu opiekuna pacjenta, opłat klimatycznych, kosztów zabiegów przyrodoleczniczych i rehabilitacyjnych, niezwiązanych z chorobą podstawową, która jest bezpośrednią przyczyną skierowania na leczenie uzdrowiskowe.

Kolejka do sanatorium

Jeśli złożyliśmy wniosek o skierowanie do sanatorium, to czas oczekiwania jest taki sam dla wszystkich i wynosi około 30 miesięcy. Swoje miejsce w kolejce można śledzić na bieżąco w na stronie centrali NFZ: skierowania.nfz.gov.pl. Wystarczy, że wpiszemy numer skierowania. Bez kolejki wyjadą tylko zasłużeni honorowi dawcy krwi lub przeszczepu, inwalidzi wojenni i wojskowi, kombatanci, uprawnieni żołnierze i pracownicy oraz weterani.

Przygotowaliśmy kompendium wiedzy o wyjazdach do sanatorium na NFZ w 2020, z którego dowiesz się m.in. Sprawdź teraz!

 • Jak żółta i czerwona strefa wpływa na działalność uzdrowiska, sanatorium
 • Obostrzenia a komercyjne pobyty sanatoryjne
 • Ile ważne jest skierowanie do sanatorium w 2020 r. i czy trzeba je potwierdzać
 • Ile trwa leczenie uzdrowiskowe
 • Kiedy mogę wyjechać do sanatorium ponownie – zmiany od 2020!
 • Informacja o leczeniu onkologicznym nowym wymogiem od 2020
 • Jak sprawdzić kolejkę oczekujących do sanatorium
 • Sanatorium poza kolejnością – komu się należy
 • Ile kosztuje sanatorium na NFZ i za co nie płaci NFZ w sanatorium
 • Lista uzdrowisk w Polsce
 • Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

✔ Przeczytaj również: Dlaczego w pielęgnacji warto używać serum 

14 dniowe Turnusy Rehabilitacyjne w Truskawcu oferuje m.in. Florian Travel z Krakowa

Biuro w Krakowie, ul. Karmelicka 32 lok 3 , 31-128 Kraków, Godziny pracy: pn. – pt. 09:00-18:00, sob. 11:00 – 15:00, KONTAKT Telefoniczny:  48 12 397 49 22

fax + 48 12 347 49 25
e-mail: turnusyrehabilitacyjne@floriantravel.com

Więcej informacji na stronie internetowej: www.floriantravel.com

 

Kąpiele w SOLI BOCHEŃSKIEJ Salco

Kategorie
Tagi
Udostępnij