Odpłatność za sanatorium NFZ 2022 dla emeryta. Cennik zakwaterowania i wyżywienia. Drożej w 2023?

Odpłatność za sanatorium NFZ 2022 dla emeryta. Cennik zakwaterowania i wyżywienia. Drożej w 2023?

Każdy pacjent (z wyjątkiem dzieci) przebywający w sanatorium ponosi koszt zakwaterowania i wyżywienia. Odpłatność za sanatorium na NFZ dotyczy również emerytów. Cena sanatorium za każdy dzień pobytu pacjenta zależy od standardu pokoju i sezonu rozliczeniowego. Wysokość tych opłat nie jest dowolna, ale ściśle określona przez Ministra Zdrowia. Nowe wyższe stawki obowiązują od kwietnia 2022 r. Najprawdopodobniej czekają nas kolejne podwyżki w 2023 r.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Czy emeryt płaci za sanatorium? Odpłatność za sanatorium NFZ 2022

Każdy pacjent przebywający w sanatorium ponosi koszt zakwaterowania i wyżywienia. Wysokość opłaty za jeden dzień pobytu pacjenta zależy od standardu pokoju i sezonu. W tzw. sezonie tańszym – opłaty zaczynają się od 10,60 zł za pokój wieloosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego i sięgają 32,60 zł za pokój jednoosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym. II sezon rozliczeniowy to okres od 1 maja do 30 września i w tym przypadku opłaty wynoszą odpowiednio 11,90 i 40,90 zł za dzień pobytu. Pełny wykaz opłat za sanatorium na NFZ w 2022 prezentuje poniższa tabela.

Opłaty za sanatorium NFZ 2022 TABELA

sezon I  (od 1 października do 30 kwietnia) sezon II (od 1 maja do 30 września)
Cena sanatorium – stawki dzienne
Pokój jednoosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym 32,60 zł 40,90 zł
Pokój jednoosobowy w studiu 26,10 zł 37,40 zł
Pokój jednoosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego 24,90 zł 33,20 zł
Pokój dwuosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym 19,50 zł 27,30 zł
Pokój dwuosobowy w studiu 16,30 zł 24,90 zł
Pokój dwuosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego 14,20 zł 19,50 zł
Pokój wieloosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym 12,50 zł 14,80 zł
Pokój wieloosobowy w studiu 11,90 zł 13,60 zł
Pokój wieloosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego 10,60 zł 11,90 zł

Cennik sanatoria NFZ 2022

Podwyżka opłaty za sanatorium

Nowe stawki obowiązują od kwietnia 2022 r. i są uzasadnione podwyżką cen żywności, energii elektrycznej, wody i środków czystości. Podwyżka waha się od 15 do 25 zł za 7 dni pobytu w sanatorium. Pamiętajmy, że turnusy trwają od 21 do 28 dni.

Nowe zapewne wyższe stawki obowiązujące od maja 2023 r. zostaną ogłoszone z początkiem roku. Ich wysokość będzie zależała od poziomu wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w 2022 r., i oficjalnego wskaźnika, który ogłosi GUS. Na chwilę obecną prognozy wskazują, że podwyżka będzie dwucyfrowa.

Wyższe lub dodatkowe opłaty za sanatorium NFZ – nielegalne

Seniorzy korzystający z leczenia w sanatorium ponoszą częściową odpłatność za wyżywienie i zakwaterowanie. Jednocześnie przypominamy, że pacjenci korzystający z sanatorium w ramach NFZ, nie mogą ponosić wyższych dopłat do zakwaterowania i wyżywienia, niż te wynikające z rozporządzenia Ministra Zdrowia. Wprowadzenie dodatkowych (wyższych) dopłat dla pacjentów jest niezgodne z obowiązującymi przepisami. Natomiast zabiegi realizowane w ramach potwierdzonego uzdrowiskowego leczenia ambulatoryjnego są bezpłatne.

Inne opłaty za pobyt w sanatorium. Za co NFZ nie płaci

NFZ nie ponosi kosztów:

  • przejazdu do sanatorium i z powrotem;
  • częściowej odpłatności za wyżywienie i zakwaterowanie w sanatoriach;
  • wyżywienia i zakwaterowania podczas korzystania z leczenia ambulatoryjnego;
  • pobytu opiekuna pacjenta;
  • dodatkowych obowiązujących w miejscu położenia zakładu opłat, np. opłat klimatycznych
  • kosztów zabiegów przyrodoleczniczych i rehabilitacyjnych niezwiązanych z chorobą podstawową, która jest bezpośrednią przyczyną skierowania na leczenie uzdrowiskowe.

Darmowe sanatorium NFZ. Dla kogo?

Sam fakt bycia emerytem nie uprawnia do darmowego pobytu w sanatorium. Wysokość odpłatności za sanatorium na NFZ dla seniorów jest dokładnie taka sama jak dla innych dorosłych pacjentów. Uprawnieni do darmowego korzystania raz w roku z leczenia uzdrowiskowego są pracownicy zakładów, które stosowały w produkcji azbest (zatrudnieni w tych zakładach w dniu 28 września 1997 roku lub przed tą datą).

Wyższe stawki za sanatorium od kwietnia 2022 r.

Rozporządzenia wprowadzające waloryzację opłat za wyżywienie i zakwaterowanie w sanatorium uzdrowiskowym obowiązuje od kwietnia 2022 r. Podwyżka wyniosła 5,1 proc. (wskaźnik określony przez GUS). Opłaty za wyżywienie i zakwaterowanie za 21-dniowy turnus wzrosły od 10,50 do 42 zł. Podwyżki są efektem wysokiej inflacji. Wyższe stawki obowiązują od maja br., który rozpoczął nowy sezon rozliczeniowy.

Stawki za sanatorium 2023

Kolejne rozporządzenie pewnie zostanie ogłoszone w 2023 r. w kwietniu i wejdzie w życie od maja 2023 r. Może wprowadzi nowe jeszcze wyższe stawki opłat za pobyt i wyżywienie w sanatorium, zgodnie ze wskaźnikiem ogłoszonym przez GUS.

Ile dokładnie wyniesie podwyżka, dziś trudno przewidzieć. Wiemy na pewno, że wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w I półroczu 2022 r. w stosunku do analogicznego okresu w 2021 r. wyniósł 111,8 (czyli ceny wzrosły o 11,8 proc.). Narodowy Bank Polski prognozuje inflację w 2022 r. na poziomie 14,2 proc. Jeżeli tempo wzrostu cen utrzyma się na obecnym poziomie, to podwyżki opłat za pobyt w sanatorium będą wysokie.


Jeśli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera


Zobacz również:

14 emerytura 2022: Terminy wypłaty, kwota netto [TABELA], próg dochodowy 2022, zasada złotówka za złotówkę. Uwaga na oszustów!

Co zabrać do sanatorium? [LISTA DO POBRANIA]

Sanatorium Prywatne 2022 – Ceny, Warunki Pobytu, Zabiegi, Lokalizacje [WYSZUKIWARKA]

Linda Matus
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.