PRACA DLA SENIORA 2022. Kto zatrudnia seniorów, gdzie szukać ofert pracy, ile może dorobić emeryt?

PRACA DLA SENIORA 2022. Kto zatrudnia seniorów, gdzie szukać ofert pracy, ile może dorobić emeryt?

Jakie oferty czekają na seniorów? Gdzie ich szukać? Czy pracodawcy zatrudniają dojrzałych pracowników? Dlaczego warto pracować pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego?
Na dzień dzisiejszy praca wśród seniorów staje się coraz powszechniejszym zjawiskiem. Zmiany zachodzące na rynku pracy powodują, że niemalże każdy senior może znaleźć dodatkowe zajęcie. Wystarczy wiedzieć, w jakich miejscach szukać ofert, a także jakie stanowiska są oferowane przez pracodawców najczęściej. Zapraszamy do lektury artykułu, w którym przedstawiamy aktualną sytuację na rynku i podpowiadamy, jakie możliwości ma współczesny senior.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Aktualizacja 25.02.2022

Praca dla seniora to dobre rozwiązanie

Reklama Reklama Amplifon

Seniorzy decydują się na podjęcie pracy z różnych przyczyn. W zdecydowanej większości przypadków regularnie wypłacana emerytura jest zbyt niska. Jeśli osoba starsza może dorobić do swojej comiesięcznej wypłaty, to dlaczego się na to nie zdecydować, skoro zdrowie na to pozwala? Niestety dla niektórych praca to niemalże przykra konieczność. Niekiedy emerytura jest na tyle niska, że z ledwością wystarcza na podstawowe potrzeby. Kiedy doliczymy do tego koszty ewentualnych leków okaże się, że budżet miesięczny nie jest wystarczający.
Praca dla seniora to nie tylko kwestia dodatkowych funduszy. Regularne wychodzenie z domu to pozytywny aspekt ze względu na korzyści dla zdrowia. Bycie częścią zespołu, komunikowanie się z innymi współpracownikami, to wbrew pozorom ważna stymulacja dla zdrowia psychicznego, która opóźnia choroby wieku senioralnego. Co ciekawe, jest to doskonały sposób na stymulację pamięci. Wykonywanie niektórych czynności zmusza do aktywności umysłowej i fizycznej.
Bez względu na powody pozostania na rynku pracy, aktywność zawodowa seniorów rośnie. W okresie od 2018 do 2020 r. liczba pracujących emerytów wzrosła o około 30 proc. Wśród pracujących emerytów przeważają kobiety.

Reklama Reklama MultiSport

Zmiany zachodzące na rynku pracy – korzystne dla seniorów

Jeszcze kilka lat temu zupełnie inaczej postrzegano seniorów. Niektórzy uważali, że niepotrzebnie zajmują miejsca pracy dla młodych ludzi. W dzisiejszych czasach następuje jednak dynamiczna zmiana wizerunku osób starszych. Doskonałym przykładem są chociażby marki, takie jak „Biedronka”, „Amazon” czy też „McDonald’s”. Wyznaczają one współczesne trendy, w konsekwencji zjawisko zatrudniania osób starszych jest coraz częstsze. Wcześniej wspomniana restauracja oferująca fast foody (jest to rodzaj taniego pożywienia, którego przygotowanie zajmuje jedynie kilka minut) zapewnia legalne umowy i regularne, terminowe wypłaty. Większość pracodawców oferuje elastyczny grafik w pracy, co oznacza, że seniorzy nie muszą rezygnować ze swoich zajęć czy opieki nad wnukami.
Warto wspomnieć o zmianach demograficznych. Ze względu na to, że społeczeństwo starzeje się, zupełnie normalna jest otwartość na starszych pracowników – tych młodszych jeszcze nie ma. Współcześnie to pracodawca powinien dostosowywać się do rynku, a dokładnie do dostępnych zasobów ludzkich. O ile jeszcze kilka lat temu wydawało się to być czymś nieprawdopodobnym, to współcześnie prezentuje się to zupełnie odmiennie.

Reklama Reklama Cyfrowi Debiutanci

Dlaczego pracodawcy decydują się na pracowników 50+?

Nie bez przyczyny pracodawcy coraz częściej zatrudniają pracowników po „pięćdziesiątce”. Najczęściej seniorzy mogą cieszyć się ze stabilnej sytuacji życiowej. Dzieci są już dorosłe, w konsekwencji osoby starsze mogą pracować w elastycznym wymiarze godzin. Dodatkowo seniorzy są niemalże gwarancją lojalności i zaangażowania – wynika to naturalnie z psychologii. Chcą oni bowiem dorobić odpowiednią kwotę pieniędzy, zależy im na tym, aby nie stracić zatrudnienia, bowiem znalezienie nowego stanowiska wiąże się z problemami. Naturalne jest, że osoby w podeszłym wieku nie mają tak dużych aspiracji zawodowych, dlatego też zmiana pracy jest rzadszym zjawiskiem.
Seniorzy robią wszystko, co w ich mocy, aby udowodnić innym i przede wszystkim sobie, że pomimo zaawansowanego wieku wciąż mogą wykonywać niektóre czynności lepiej, niż większość młodych osób. Emeryci mają już duże doświadczenie, z reguły kwestia wspinania się po szczeblach kariery nie jest już dla nich interesująca. Zdecydowanie wolą stabilizację, pracę w jednej organizacji, wykonywanie tej samej funkcji – jest to zupełnie zrozumiałe.
Jak przejść od teorii do praktyki i tworzyć nową jakoś we współczesnych organizacji pokazuje film „Praktykant”. 70-letni wdowiec odpowiada na ofertę pracy dla stażysty i zatrudnia się w start-up’ie prowadzonym przez zapracowaną Jules. W tytułowego praktykanta wcielił się Robert De Niro. To opowieść o zderzeniu światów ludzi młodych i starszych, którzy okazują się sobie bardzo potrzebni.

Reklama Patronat medialny Międzynarodowe Targi Turystyczne

Jakiej pracy mogą podjąć się seniorzy 2022

Seniorzy mogą podejmować się różnych stanowisk – są na tyle doświadczeni życiowo, że poradzą sobie w wielu warunkach. Najczęściej jest to jednak praca dodatkowa, na część etatu. Dla osób starszych jest to zatem coś dorywczego, sezonowego. Emeryt może wykonywać wiele czynności. Do przykładowych stanowisk, które cieszą się największą popularnością, możemy zaliczyć opiekę nad dziećmi i osobami starszymi, ochroniarza, sprzedawcę, korepetytora, dozorcę, pracę w usługach i obsłudze klienta. W przypadku wykonywania obowiązków w zakresie tych zajęć wiek nie ma najmniejszego znaczenia, liczy się raczej cierpliwość i otwartość na potrzeby drugiego człowieka. Tego typu stanowiska mogą być objęte przez seniorów, którzy są w pełni samodzielni.
Nie wszystkie osoby chcą lub mogą codziennie wychodzić z domu – jest to w zupełności zrozumiałe. Nie oznacza to jednak, że tacy emeryci muszą rezygnować z pracy. W dzisiejszych czasach coraz większą popularnością cieszy się praca zdalna np. przez internet. Seniorzy przykładowo mogą udzielać korepetycji – idealne zajęcie dla emerytowanych nauczycieli, pisać treści na strony internetowe, dokonywać tłumaczeń, zajmować się telesprzedażą. Jeśli nowoczesne technologie są czymś niezrozumiałym, wówczas alternatywnie wcześniej wspomniane czynności mogą być wykonywane stacjonarnie, w domu.

Reklama Reklama Gala Noworoczna Brukiewicz

Własna działalność gospodarcza jako sposób na zarobek

Seniorzy nie muszą pracować pod skrzydłami innych osób. Mogą oni zdecydować się na otworzenie własnej działalności gospodarczej. Dość powszechne jest dołączenie do popularnych sieci franczyzowych. Są to firmy, które osiągnęły już sukcesy finansowe (np. Dino, Netto, Żabka) i dzielą się z innymi osobami strategiami, które są niemalże gwarancją zysku, w zamian za regularne opłaty. Godne uwagi są salony fryzjerskie, kawiarenki, agencje nieruchomości, agencje opłat, saloniki prasowe. Ciekawa jest inicjatywa na jednym z portali społecznościowych, która nosi nazwę „Dziadkowie biznesu”. Dzięki niej seniorzy mogą wypromować swój biznes. Działalność gospodarcza wiąże się jednak z koniecznością załatwiania wielu formalności – trzeba mieć dużą cierpliwość, aby móc legalnie działać na rynku.

Na próbę, na start – działalność nierejestrowana

Działalność nierejestrowana to forma działalności, której nie rejestrujemy i od której nie opłacamy składek do ZUS. Może ją rozpocząć każdy, także senior, kto działa na własną rękę (nie w spółce), a przychód z jego działalności per miesiąc nie przekracza 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto, aktualnie to ok. 1505 zł. Działalność nierejestrowana pozwala wystawiać klientom rachunki, które na koniec roku pomogą rozliczyć się z podatku dochodowego, z tego obowiązku przedsiębiorca nie jest zwolniony. To doskonałe rozwiązanie dla osób zajmujących się rękodziełem, cukiernictwem, sprzedających owoce i warzywa lub przetwory z własnego ogródka.

Emerytura dla przedsiębiorczego seniora – czy musi zamykać firmę?

Emerytura dla osób prowadzących działalność gospodarczą jest liczona według tych samych zasad jak dla pracowników etatowych. Są jednak małe różnice korzystne dla osób prowadzących firmy. Pracownik musi rozwiązać umowę o pracę, żeby dostać emeryturę z ZUS, przedsiębiorca nie musi zamykać działalności, żeby na jego konto zaczęła wpływać emerytura. Samozatrudniony może także po przejściu na emeryturę płacić niższe składki, ponieważ przedsiębiorca, po przejściu na emeryturę ma prawo do zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Od daty uzyskania prawa do emerytury, składki społeczne z działalności gospodarczej stają się dobrowolne.

Kreatywne podejście do pracy – gwarancja satysfakcjonujących zarobków?

Praca większości osobom kojarzy się ze żmudnym wykonywaniem tych samych, nudnych i monotonnych czynności. Aktualnie o pracy można pomyśleć w nieco bardziej kreatywny sposób. Takie możliwości daje nam współczesny rynek. Wyróżnić możemy wiele osób, które zdecydowało się na zarabianie gotówki w nieco odmienny, nieszablonowy sposób, pomimo zaawansowanego wieku. Doskonałym przykładem mogą być tacy blogerzy, jak chociażby Krystyna Bałakier, Jan Adamski, Beata Borucka znana jako „Mądra Babcia”. Pierwsza z przedstawionych pań jest stylistką, blogerką modową, która doradza innym kobietom w zakresie wyglądu i mody. Jeśli chodzi o Jana Adamskiego, jest on popularnym influencerem – to osoba, która ma duży wpływ w świecie mediów społecznościowych. Obie te osoby czerpią korzyści materialne, jest to dla nich praca. Mądra babcia zaczynała od blogowania, dziś prowadzi Silver TV – internetową telewizję dla seniorów. Nikt z nich początkowo nie był specem od nowych technologii, liczył się pomysł i wytrwałość.
Warto wspomnieć o osobowości Wirginia Szmit, która działa pod pseudonimem DJ Wika. Jest to persona odpowiedzialna za dobieranie, odtwarzanie, a także miksowanie muzyki na żywo. Niekiedy emeryci zajmują się pisaniem – doskonałym tego przykładek jest Stefan Skąpski – autor bajek dla dzieci. Godna uwagi jest również agencja „Evergreen Models”. Jest to firma, która proponuje współpracę starszym modelom. Za udział w sesjach zdjęciowych i reklamach otrzymują oni adekwatne wynagrodzenie. Jak widać, sposobów na kreatywne dorobienie pieniędzy jest wiele – wystarczy wykazać się odrobiną oryginalności i przełamać swoje bariery.

Gdzie można znaleźć oferty pracy dla seniorów 2022

To, że stanowiska dla osób starszych są dostępne, nie oznacza, że to pracodawcy sami wybiorą się do nas z ofertą współpracy. Część osób starszych może zastanawiać się, gdzie zatem szukać ofert pracy dla seniorów. W dzisiejszych czasach ciekawym rozwiązaniem wydaje się być portale jak GoWork, Pracuj.pl, Praca.pl oraz portale ogłoszeń drobnych jak Olx.pl czy Gumtree.pl – każdy z nich posiada dedykowaną zakładkę dla poszukujących zatrudnienia. Każdego dnia strony odwiedzane jest przez dziesiątki tysięcy osób, które zarówno poszukują pracy, jak i ją oferują. Wystarczy wpisać lokalizację, która znajduje się w pobliżu miejsca zamieszkania, a także ewentualne stanowisko, którym jesteśmy zainteresowani. Po wciśnięciu przycisku „szukaj” naszym oczom ukażą się liczne oferty. Alternatywnym rozwiązaniem jest dołączenie do grup tematycznych znajdujących się w mediach społecznościowych. Wystarczy założyć profil np. na Facebooku, aby móc cieszyć się z możliwości szukania nowej pracy. Jeśli szukamy dodatkowej pracy w bezpośredniej okolicy lub chcemy zaproponować swoje usługi sąsiadom, warto ogłaszać się na facebookowych grupach osiedlowych – to współczesne słupy ogłoszeniowe. Dla specjalistów wyższego szczebla, którzy w przeszłości wykonywali poważne i szanowane zawody, intersująca może okazać się witryna LinkedIn.
Nie ma konieczności korzystania jedynie z ogólnych serwisów. Dużą popularnością cieszą się także strony dedykowane, w których to znajdują się oferty pracy przeznaczone właśnie dla seniorów. Przykładowo godna uwagi jest platforma Flexi.pl. Możemy tam zaprezentować się jako doświadczeni specjaliści. Dzieląc się swoim doświadczeniem, seniorzy mogą otrzymać satysfakcjonujące wynagrodzenie. Znajdują się tam również oferty od firm, które zainteresowane są dojrzałymi pracownikami.

Jeżeli szukamy pracy jako opiekun osoby starszej, to w tej branży powstało wiele agencji zatrudnienia specjalizujących się w rekrutacji do tej pracy zarówno w kraju, jak i za granicą. Są to m.in.

  • Seniorpflege24,
  • Avioria, Verita-opieka,
  • Promedica 24,
  • Interkadra

i najczęściej wspierają kandydatów w przygotowaniu się do tego zadania.

Nie wszyscy seniorzy są w stanie sprawnie poruszać się po współczesnym rynku pracy. Potrzebę wsparcia dostrzeżono w Gdańsku. W tamtejszym mieście powołano specjalne centrum wsparcia, które nosi nazwę „Centrum Pracy Seniorek i Seniorów”. Motywem powstania tego centrum była aktywizacja zawodowa i społeczna nieco starszych gdańszczan. W siedzibie pracują doświadczeni doradcy, którzy udzielą pomocy w zakresie tworzenia współczesnych dokumentów aplikacyjnych. Seniorzy mogą liczyć na wspólne przeglądanie ofert pracy w celu wybrania najbardziej optymalnych i korzystnych.

Czy doszkalanie w przypadku seniorów jest konieczne?

Należy pamiętać o tym, że niezależnie od tego czy jesteśmy osobami młodymi, czy seniorami – w każdym przypadku doszkalanie się to niemalże konieczność. Niekiedy osoby starsze mogą zdecydować się na zmianę zawodu na taki, który jest bezpośrednio związany z potrzebami starzejącego się społeczeństwa. W jaki sposób emeryci mogą na bieżąco się edukować? Warta wyróżnienia jest Szkoła Liderów Senioralnych z Wrocławia. Taka inicjatywa powstała ze względu na potrzebę motywowania i aktywizowania osób, które ukończyły 60. rok życia i chcą działać na rzecz seniorów w swoich społecznościach nie tylko na zasadzie wolontariatu. Co ciekawe, udział jest w zupełności bezpłatny.
Ze względu na to, że Polska to jeden z najszybciej starzejących się krajów w Europie, za kilkadziesiąt lat emeryci będą stanowić nawet 40 proc. społeczeństwa. W związku z tym należy teoretycznie i praktycznie przygotować się do pracy z osobami starszymi. Takie możliwości oferowane są również w przypadku Studiów Podyplomowych z Psychogerontologii. Studia o takim kierunku odpowiadają na aktualne potrzeby rynku pracy. Coraz częściej szuka się specjalistów, którzy mogą pochwalić się ponadprzeciętną wiedzą na temat starzenia się.

Ile może dorobić emeryt? Limity zarobków dla emeryta 2022

Dla osób starszych interesująca może okazać się kwestia tego, ile może dorobić emeryt. Otóż limity nie obowiązują w przypadku osiągnięcia wieku emerytalnego.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku osób, które nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego i dorabiają do renty czy też wcześniejszej emerytury. Limity związane z dorabianiem dotyczą osób, które nie osiągnęły 60 lat (kobiety) i 65 lat (mężczyźni). Zakład Ubezpieczeń Społecznych może zmniejszyć wcześniejszą emeryturę czy też rentę, jeśli wynagrodzenie przekracza wartość 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Jeśli przychód będzie wyższy niż 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, wówczas prawo do emerytury, renty rodzinnej czy renty z tytułu niezdolności do pracy zostanie zawieszone. W 2022 r. kwota 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wynosi 4196,60 zł (w 2021 r. było to 3960,20 zł brutto), natomiast 130 proc. to 7793,70 zł/(w 2021 r. 7354,50 zł brutto).

To właśnie te wartości mogą mieć kluczowe znaczenie z punktu widzenia emeryta. Kwoty te są aktualizowane zawsze z 1 marca i są związane ze przeciętnym wynagrodzeniem w IV kwartale poprzedniego roku, które według GUS wyniosło 5995,09 zł.

Emeryci i renciści, którzy dorabiają do swoich wypłat z ZUS, muszą pamiętać by do końca lutego poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych o dodatkowych przychodach. Chodzi między innymi o ubiegłoroczne wynagrodzenia z

  • umowy o pracę,
  • umowy zlecenia,
  • przychody z prowadzenia działalności gospodarczej.

Konieczność rozliczenia swoich dochodów z ZUS dotyczy wyłącznie osób, które nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego, czyli kobiet poniżej 60 i mężczyzn poniżej 65 roku życia. Pozostali mogą dorabiać bez ograniczeń.

PIT-0 dla seniora od 2022

Rząd dostrzegł również konieczność motywowania pracowników do kontynuowania pracy pomimo możliwości przejścia na emeryturę. W konsekwencji, kobiety po ukończeniu 60 lat i mężczyźni po skończeniu 65 lat, którzy nie zdecydują się o przejściu na emeryturę od 2022, są zwolnieni z obowiązku opłacania podatku dochodowego. Limit przychodów zwolnionych stanowi 115 528 zł (na tę kwotę składa się 30 tys. zł kwoty wolnej i 85 528 zł ulgi). W rezultacie pracujący seniorzy płacą podatek dopiero po przekroczeniu tej kwoty.
PIT-0 dla seniora dedykowany jest dla osób, które:

  • pracują na etacie (np. umowa o pracę),
  • są zleceniobiorcami (umowa zlecenia),
  • są przedsiębiorcami (formy opodatkowania: skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt).

Warunkiem koniecznym do uzyskania zwolnienia jest rezygnacja z pobierania emerytury pomimo nabytych uprawnień i kontynuowanie pracy zawodowej. Należy mieć na uwadze, że to rozwiązanie nie zawsze jest korzystne. Zdaniem ekspertów korzystniejsze jest jednoczesne pobieranie emerytury i opłacanie podatku wynikającego z zatrudnienia.

Rynek pracy w liczbach – jak wygląda to w przypadku seniorów?

Na podstawie danych od 2008 roku zatrudnienie wśród grupy 50+ cały czas rośnie. Przykładowo w przypadku kobiet na terenie Unii Europejskiej wskaźnik zatrudnienia wynosi 60 proc., natomiast w Polsce 50 proc. Korzystniej wygląda to w przypadku mężczyzn – 73 proc. w Unii Europejskiej do 67 proc. w Polsce. Różnica wynosi zatem jedynie 6 punktów procentowych. Jeszcze dosadniejsze różnice widoczne są w przypadku osób o niższym wykształceniu.
Warto w tym miejscu ponownie wspomnieć o tym, że w okolicach 2050 roku osoby starsze niż 55 lat prawdopodobnie będą stanowić nawet połowę populacji. Wniosek zatem nasuwa się sam – seniorzy coraz częściej będą podejmować się pracy, a pracodawcy muszą się w najbliższym czasie do tego przygotować. Osoby starsze w przedsiębiorstwie to jednak korzystne zjawisko. Posiadają one ponadprzeciętne doświadczenie zawodowe i życiowe,  charakteryzują się odpowiedzialnością, efektywnością i dyscypliną pracy, co wśród młodych osób jest najpoważniejszym problemem.

Dlaczego osoby starsze mają problemy ze znalezieniem i utrzymaniem pracy?

Jednym z czynników, który powoduje problemy ze znalezieniem zatrudnienia, jest wczesny wiek emerytalny. Okazuje się, że na terenie Europy rzadko jest on różnicowany w zależności od płci. Co więcej, prób 60 lat dla kobiet nie występuje w prawie żadnym innym kraju europejskim. Problemem jest także wspieranie rodzin w opiece nad niepełnosprawnymi czy też niesamodzielnymi członkami. Kiedy bliska osoba wymaga długotrwałej opieki, w zdecydowanej większości przypadków to właśnie kobiety decydują się na przedwczesną emeryturę. Odbywa się to oczywiście kosztem rezygnacji z własnej pracy. Dodatkowo dziadkowie często obarczeni są obowiązkiem zajmowania się wnukami. W praktyce znacznie zmniejszają się możliwości do pracy w regularnych godzinach, tym bardziej jeśli rodzice wnuków pracują na trzy zmiany.
Dość poważną barierą jest brak ustawicznego kształcenia. Współczesny rynek pracy wymaga aktualizowania posiadanej wiedzy. Często kończąc etap edukacji formalnej pracownicy nie dokształcają się. Tego typu praktyki są w sposób szczególny istotne w przypadku nowoczesnych i szybko rozwijających się branż technologicznych, ale nie tylko. Regularnie bowiem wdrażane są nowe, zautomatyzowane systemy i przepisy prawne. Problemem w niektórych przypadkach jest także stan zdrowia emerytów. Wbrew pozorom profilaktyka zdrowotna to niezwykle ważny element, który bezpośrednio wpływa na utrzymanie pracowników na rynku.


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior   Zapisz się do Newslettera


Zobacz również:

Poznaj Laureatów I. edycji Plebiscytu „21 Osób Flexi na XXI wiek”! 

Tak żyjemy, jak myślimy. Rozmowa z dr Jadwigą Kwiek, psychologiem o wyzwaniach stojących przed seniorami w 2022 r.

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds