Urządzenia i produkty pomocne w codziennej opiece nad seniorem [DLA OPIEKUNA]

Urządzenia i produkty pomocne w codziennej opiece nad seniorem [DLA OPIEKUNA]

Opieka nad osobą starszą wymaga holistycznego podejścia — bardzo istotna jest zarówno higiena, jak i aktywność fizyczna czy dbanie o dobrostan psychiczny. Dobre przygotowanie do wykonywania nowych obowiązków powinna poprzedzić konsultacja z lekarzem geriatrą, pielęgniarką geriatryczną oraz psychologiem. Nieocenione może też okazać się wsparcie osób, które mają bogate doświadczenie w opiece nad seniorem. Warto bazować na aktualnej wiedzy medycznej, ale także posiłkować się nowoczesnymi rozwiązaniami, które znacząco ułatwiają codzienną pracę. 

Materiał reklamowy. To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją użytkowania. Podmiot prowadzący reklamę Timago International Group Sp. z o.o. i Sp.K.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej gazetasenior.pl

Otoczenie i higiena osoby starszej [niezbędne sprzęty]

Podstawowym aspektem jest odpowiednie przygotowanie domu, a zwłaszcza pokoju, w którym zamieszka osoba starsza. W miarę możliwości warto wygospodarować dla chorego osobne pomieszczenie, w którym umieszczone zostaną wszelkie rzeczy osobiste. Własny pokój to także sposób na zachowanie odrobiny prywatności, jednocześnie dając odpowiednie warunki do wypoczynku.

Sprzęt, który powinien się w nim znaleźć to m.in. łóżko rehabilitacyjne elektryczne, które znacząco ułatwia wykonywanie z pozoru tylko prostych czynności. Dedykowane jest zwłaszcza osobom leżącym, które mają problemy z samodzielnym wstawaniem lub ułożeniem się w wygodnej pozycji. Wysokiej jakości łóżko rehabilitacyjne umożliwia regulację wysokości oraz kąta zagłówka. Pozwala również w łatwy sposób przetransportować pacjenta do innego pomieszczenia. Dzięki niemu karmienie czy zmiana pozycji nie będą dużym wyzwaniem.

Jak wybrać łóżko rehabilitacyjne, ceny oraz dofinansowanie: Elektryczne łóżko rehabilitacyjne Timago – wszystko, co musisz wiedzieć jako opiekun. 

Ważna także jest codzienna higienizacja. Zachowanie prawidłowego poziomu higieny pozwala nie tylko uniknąć przykrych efektów ubocznych, na przykład w postaci odparzeń, lecz również daje seniorowi poczucie świeżości i komfortu.

Warto mieć świadomość, że na rynku dostępne są różnego typu produkty higieniczne, począwszy od nawilżanych chusteczek, na specjalnych podkładach skończywszy. Jednocześnie opiekunowie mogą posiłkować się nowoczesnym urządzeniem, jakim jest przenośny basen do mycia głowy z prysznicem. Posiada on otwór, który może pomieścić aż 8 litrów wody. Można używać go na łóżku bądź krześle — wystarczy umieścić miskę pod głową. Basen jest nadmuchiwany — w tym celu najlepiej użyć pompki.

Pomocnym akcesorium będą również myjki jednorazowe nasączone żelem myjącym bądź mydłem. Wystarczy namoczyć je wodą, a następnie delikatnymi ruchami oczyścić ciało seniora. Myjki mogą być stosowane doraźnie, na przykład po posiłku bądź w czasie zmiany pieluchy. Warto używać ich również profilaktycznie w porze letniej, gdy na skutek działania wysokich temperatur ciało seniora poci się, co może prowadzić do powstania uszkodzeń skóry bądź odparzeń.

Aktywność pomimo niepełnosprawności [wózek inwalidzki]

Spędzanie czasu w sposób aktywny dobrze wpływa nie tylko na zdrowie seniora, ale również na jego stan psychiczny. Bardzo ważne są regularne spacery, odwiedzanie bliskich, a także różnego rodzaju punktów rozrywki, takich jak kina, teatry czy muzea.

Aktywność w kontekście niepełnosprawności wymaga jednak zastosowania specjalistycznego sprzętu, jakim jest wózek inwalidzki. Doskonałym rozwiązaniem, które zwiększa komfort seniora, jest wózek inwalidzki z zagłówkiem bądź funkcją toalety. Nowoczesne modele są odporne nawet na duże obciążenia, dzięki czemu mogą z nich korzystać także osoby z nadwagą, bądź otyłe.

Osoby starsze, które chciałyby jak najdłużej pozostać samodzielne, mogą zdecydować się na wózek elektryczny. Jest on również dobrym rozwiązaniem dla opiekunów, którzy nie mogą zanadto przeciążać swojego organizmu. Przy zakupie wózka inwalidzkiego należy wziąć pod uwagę przede wszystkim potrzeby seniora, budżet, poziom dofinansowania oraz potrzeby opiekuna. Nie ulega jednak wątpliwości, że w kontekście aktywnego spędzania czasu takie akcesorium jest po prostu niezbędne.

Od 1 stycznia 2023 r. znacznie podwyższono dopłaty do wózków aktywnych i elektrycznych. Nowym rozwiązaniem jest możliwość wypisania zlecenia na wózek aluminiowy przez lekarza POZ, co do tej poty było zarezerwowane tylko dla lekarza specjalisty. To szybsza ścieżka do nabycia lekkiego wózka, często z hamulcami, łamanym oparciem oraz antywywrotnymi kołami.

Więcej na temat refundacji: Dopłaty z NFZ w górę. Zmiany w refundacji wyrobów medycznych 2023 [Lista produktów, wysokość limitów]

Patronat medialny Patronat medialny Centralny Klub Pacjenta

Złota zasada — pomoc, lecz nie wyręczanie

Opiekunowie osób starszych często popełniają błąd, wyręczając we wszystkim swoich podopiecznych. Tymczasem jeśli senior wykazuje chęć wykonania danej czynności samodzielnie, warto mu na to pozwolić. Samodzielność pozwala w pewnym stopniu poczuć się niezależnym, co dobrze wpływa przede wszystkim na psychikę osoby starszej, zapewniając jej poczucie sprawczości, jednocześnie umożliwiając zachowanie sprawności fizycznej.

Pamiętaj o sobie, czyli czym jest zespół wypalenia opiekuna?

Opieka nad osobą starszą często pochłania bardzo dużo czasu i energii. W dłuższej perspektywie pojawia się ryzyko rozwoju zespołu wypalenia opiekuna. Wśród niepokojących objawów warto wymienić:

  • problemy ze snem,
  • podwyższone ciśnienie,
  • bóle głowy i żołądka,
  • obniżenie samooceny,
  • poczucie bezradności i obojętności względem chorego,
  • znudzenie,
  • pesymizm.

W przypadku zauważenia powyższych symptomów warto zgłosić się po pomoc do lekarza pierwszego kontaktu. Jednocześnie należy poszukać pomocy wśród osób, które mogłyby przynajmniej raz na kilka dni przejąć opiekę nad seniorem. Warto dbać nie tylko o zdrowie i dobre samopoczucie podopiecznego, lecz również swoje własne — tylko w takim przypadku możliwe jest efektywne wykonywanie codziennych obowiązków.

Poradnik opracowany został we współpracy z firmą Timago dystrybutorem i producentem sprzętu medycznego.

Pytania i porady dot. sprzętu medycznego pod numerem
+48 33 499 50 00 


Jeżeli interesują Cię te i podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior i bądź na bieżąco!  Zapisz się do Newslettera


Zobacz również:

Dopłaty z NFZ w górę. Zmiany w refundacji wyrobów medycznych 2023 [Lista produktów, wysokość limitów]

Elektryczne łóżko rehabilitacyjne Timago – wszystko, co musisz wiedzieć jako opiekun

Opaska bezpieczeństwa dla seniora od SiDLY. Lider rynku sprzętu medycznego – Timago i lider teleopieki w Polsce – SiDLY łączą siły dla seniorów

 

 

 

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds