Prenumerata Gazety Senior
Bezpłatne leki 65+. Rozszerzenie programu o młodszych seniorów. Które leki będą bezpłatne? Do 4 tys. leków na liście [NOWY TERMIN]

Bezpłatne leki 65+. Rozszerzenie programu o młodszych seniorów. Które leki będą bezpłatne? Do 4 tys. leków na liście [NOWY TERMIN]

Program „Leki 75+” uprawnia dziś osoby starsze do darmowych leków na choroby wieku podeszłego. Na czym miałby polegać program leki 65+ dla seniorów? Sprawdzamy!

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Program darmowe Leki 75plus

Darmowe leki dla seniorów to program, który doczekał się realizacji we wrześniu 2016 r. Umożliwił on osobom starszym korzystanie z pełnej refundacji na wybrane leki przepisywane przez lekarza.

Lista leków objętych 100% refundacją obejmuje aktualnie 2057 pozycji. Bezpłatne leki dla seniorów przeznaczone są dla osób po 75 r.ż.

Zobacz: Bezpłatne Leki 75+. Lista Leków Refundowanych dla Seniorów 2023 [WYSZUKIWARKA]

Darmowe leki dla młodszych seniorów

Osoby starsze dziś częściej rezygnują z wykupywania niezbędnych leków. Jak zauważają lekarze, przerwy w leczeniu lub zaniechanie terapii mogą mieć tragiczne skutki zarówno dla ich stanu zdrowia, jak i całego systemu opieki zdrowotnej. To właśnie personel medyczny zgłasza problem niewykupywania leków przez osoby starsze, co potwierdzają seniorzy.

Zobacz: Bezpłatne Leki 75+ dla wszystkich seniorów. Resort zdrowia zniesie kłopotliwy wymóg

Coraz większa liczba organizacji pozarządowych i stowarzyszeń pacjentów zauważała konieczność objęcia programem także młodszych seniorów. Na trudną sytuację finansową emerytów zwracała uwagę m.in. koalicja „Na pomoc niesamodzielnym”, która postulowała rozszerzenie programu o grupę 70+.

Ministerstwo Zdrowia potwierdzało pracę nad podobnym projektem. A 14 maja br. Jarosław Kaczyński na konwencji programowej partii zapowiedział obniżenie wieku uprawniającego do bezpłatnych leków do 65 r.ż.

Zobacz również: Jak sprawdzić, gdzie dostępny jest lek? Kto ma lek? Brakujące leki 2023 [PRZEWODNIK nie tylko dla seniora]

Patronat medialny Patronat - Kongres Gospodarki Senioralnej

Darmowe leki 65+. Kiedy program wejdzie w życie?

Darmowe leki 65+ [planowany termin wejścia w życie]

Projekty stosownych ustaw rząd chce przyjąć jeszcze w tej kadencji, aby bezpłatne leki 65+ zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2024 r., takie były pierwsze zapewnienia. Natomiast 25 maja br. wiceminister zdrowia Waldemar Kraska na antenie Polskiego Radia 24 zapewniał słuchaczy, że program do jesieni będziemy gotowy i wejdzie w życie.

Darmowe leki 65+ [termin ogłoszenia listy]

Prace w ministerstwie ruszyły, a rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz na antenie Radia Plus zapowiedział, że lista bezpłatnych leków 65+ może zostać ogłoszona już w czerwcu br.

Sprawdź: Ulgi na leki 2023 ZESTAWIENIE [bezpłatne leki 75+, ulga na leki 2023, wyższe limity refundacji 2023]

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

Czy wszystkie leki będą darmowe dla seniorów 65+?

Nie. Program bezpłatnych leków dla seniorów 65+ nie oznacza, że wszystkie leki senior otrzyma za darmo.

Które leki NIE będą za darmo?

Program darmowych leków dziś nie obejmuje m.in. leków bez recepty, suplementów diety, ziół. Nie obejmuje również leków na receptę wydawanych za 100-procentową odpłatnością, czyli preparatów niepodlegających refundacji.

Które leki będą bezpłatne dla seniorów 65+?

Ponieważ zasady programu bezpłatnych leków 65+ będą analogiczne do obowiązującego program leków 75+, warto poznać jego najważniejsze założenia.

Wykaz leków dla seniorów 75+ to lista wybranych leków dostępnych bezpłatnie, która obejmuje wyłącznie leki, które są objęte refundacją i wydawane pacjentom poniżej 75 r.ż za odpłatnością ryczałtową, 50 proc.lub 30 proc.

Aby lek mógł znaleźć się w wykazie bezpłatnych leków 75+, to — zgodnie z przepisami — w pierwszej kolejności musi znaleźć się na liście leków refundowanych.

Aktualnie na liście bezpłatnych leków dla seniorów 75plus znajduje się 2057 pozycji. Maksymalna ich liczba może wynieść 4100, ponieważ tyle figuruje na liście preparatów objętych refundacją.

Minister Niedzielski potwierdził, że trwają prace nad zwiększeniem liczby bezpłatnych leków do 4 tys. pozycji. Byłoby to podwojenie aktualnej liczby leków dostępnych za darmo w ramach listy leków75plus. 

Zobacz: Vita Buerlecithin dla seniora. Czas na powrót do formy

Bezpłatne leki 65+. Koszt programu

W latach 2016-2023 resort zdrowia na darmowe leki dla seniorów wydał blisko 4,3 mld złotych. Od momentu utworzenia świadczenia skorzystało z niego blisko 3,8 mln świadczeniobiorców.

Obniżenie progu do 65 lat oznacza objęcie programem dodatkowych milionów osób. Resort zdrowia zapewnia, że szanse na to zależą przede wszystkim od posiadanego budżetu. Jednocześnie kluczem pozostają możliwości NFZ, który od stycznia 2023 r. przejął finansowanie programu Leki 75+.

Będziemy się tym zmianom przyglądać i informować czytelników w Newsletterze.


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior   Zapisz się do Newslettera


Zobacz również:

Pismo z ZUS, czy ulotka wyborcza? [List do emerytów i rencistów z ZUS]

Bezpłatne Leki 75+. Lista Leków Refundowanych dla Seniorów 2023 [WYSZUKIWARKA]

Jak sprawdzić, gdzie dostępny jest lek? Kto ma lek? Brakujące leki 2023 [PRZEWODNIK nie tylko dla seniora]

Ulgi na leki 2023 ZESTAWIENIE [bezpłatne leki 75+, ulga na leki 2023, wyższe limity refundacji 2023]

Czy będzie likwidacja 13. i 14. emerytury? [Wyjaśnienie i analiza sytuacji]

Linda Matus
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.