Bezpłatne leki 65+: kto ma prawo wypisać darmowe leki dla seniorów? LISTA uprawnionych i wykluczonych lekarzy. Prace nad oczekiwanymi zmianami

Bezpłatne leki 65+: kto ma prawo wypisać darmowe leki dla seniorów? LISTA uprawnionych i wykluczonych lekarzy. Prace nad oczekiwanymi zmianami

Choć lista bezpłatnych leków 65+ została solidnie rozszerzona o nowe pozycje 1 września br., to na drodze do korzystania z bezpłatnych leków stanęły przepisy. Szczególnie dokuczliwa jest kwestia uprawnień, a raczej braku prawa do wypisania recept na bezpłatne leki przez cały szereg lekarzy. W związki z licznymi skargami pacjentów, lekarzy, farmaceutów, podmiotów ich zrzeszających i Rzecznika Praw Obywatelskich powołano Zespół, który ma zaproponować ostateczne rozwiązanie likwidujące bariery w dostępnie do darmowych leków.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej gazetasenior.pl

Zespół do spraw preskrypcji i realizacji recept na leki gotowe i recepturowe

W resorcie zdrowia został powołany Zespół do spraw preskrypcji i realizacji recept na leki gotowe i recepturowe. Jego celem jest uproszczenie zasad przepisywania i realizacji recept na różnego rodzaju leki, w tym leki z wykazu tzw. leków 65+. W skład Zespołu weszły 22 osoby, w tym: 7 Konsultantów Krajowych z różnych dziedzin; przedstawiciele Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia; przedstawiciel Departamentu Innowacji, Lecznictwa, Zdrowia Publicznego, Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Centrum e-Zdrowia; przedstawiciel Rzecznika Praw Pacjenta, Naczelnej Rady Aptekarskiej, Naczelnej Rady Lekarskiej, itd.

Zadania Zespołu obejmują opracowanie rozwiązań upraszczających przepisy dotyczące recept na leki gotowe i recepturowe. Znalezienie sposobów na ułatwienie przepisywania recept przez uprawnione osoby tj. lekarzy i pielęgniarki. A także zaproponowanie wytycznych dotyczących funkcjonowania receptury aptecznej i jej finansowania, oraz opracowanie systemu kontrolującego nadmierną preskrypcję leków. Prace Zespołu mają prowadzić do raportu zawierającego szczegółowe wnioski i rekomendacje dotyczące omawianych kwestii.

Zobacz również: Bezpłatne leki 65+. Jakie leki za darmo po 65 roku życia? [listopadowa LISTA + WYSZUKIWARKA]

Lekarze uprawnieni do wystawienia recepty na bezpłatne leki 65+ [grudzień 2023]

W aktualnej sytuacji receptę na bezpłatne leki 65+ mogą wystawić lekarze i pielęgniarki, w tym lekarze specjaliści, pod warunkiem posiadania umowy z NFZ. Należą do nich lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, specjaliści z ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, oraz lekarze szpitalni. Warunkiem kluczowym jest posiadanie umowy z NFZ. Ponadto, osoby posiadające ważne prawo do wykonywania zawodu lekarza dowolnej specjalności, nawet jeśli obecnie nie są aktywni, mogą przepisywać bezpłatne leki 65+ dla swojej rodziny.

Aktualnie receptę na bezpłatne leki 65+ może wystawić:

 • Lekarz lub pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), czyli lekarz rodzinny, pediatra, lekarz Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej z umową NFZ.
 • Lekarz lub pielęgniarka ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS), czyli lekarz specjalista z umową o udzielanie świadczeń specjalistycznych z NFZ.
 • Lekarz szpitalny, w tym ci pracujący w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych (SOR) i Izbach Przyjęć, po zakończeniu leczenia szpitalnego z umową o udzielanie świadczeń szpitalnych z NFZ.
 • Lekarz dowolnej specjalności posiadający ważne prawo wykonywania zawodu, ale który zaprzestał wykonywania go i który wystawia receptę dla siebie, małżonka, osoby wspólnie zamieszkującej oraz krewnych w linii prostej i bocznej do stopnia pokrewieństwa między dziećmi rodzeństwa.

Zobacz również: Leki 65+ zmiany na liście od 1 listopada: nowe leki, rozszerzenie wskazań refundacyjnych, oraz leki które znikają z listy

Reklama Głosowanie na seniora/kę roku 2023

Lekarze BEZ UPRAWNIEŃ do wypisania bezpłatnych leków dla seniorów [grudzień 2023]

Spora grupa lekarzy została wyłączona z uprawnień do wystawiania recepty S na bezpłatne leki 65+. Wśród nich znajdują się specjaliści pracujący w obszarze hospicjów, realizujący świadczenia pielęgnacyjne, czy te z zakresu zdrowia psychicznego oraz prowadzący prywatną praktykę, pacjentami których bardzo często są osoby starsze. Lekarze, którzy nie wypiszą recepty na darmowe leki 65+ [LISTA] to:

 • Lekarze specjaliści prowadzący praktykę prywatną, nie mają uprawnień do wystawiania recept S na bezpłatne leki, m.in. skarga Rzecznika Praw Obywatelskich została zgłoszona w tej sprawie.
 • Lekarze pracujący w hospicjach i hospicjach domowych, specjalizujący się w opiece paliatywnej i hospicyjnej.
 • Lekarze realizujący świadczenia gwarantowane w zakresie „świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych” w ramach opieki długoterminowej.
 • Lekarze z centrów zdrowia psychicznego i szpitali psychiatrycznych.
 • Lekarze dentyści również nie mogą wystawiać recept na darmowe leki dla seniorów.

Zobacz również: Szansa na zdrowszą starość: program darmowe leki 65+. Wszystko, co musisz wiedzieć [lista zmian od 1 listopada]

Recepta S na darmowe leki 65+ [aktualne warunki]

Od 1 września 2023 r. seniorzy powyżej 65. roku życia uzyskali możliwość korzystania z e-recepty na bezpłatne leki. Aby skorzystać z tego uprawnienia, konieczne jest spełnienie kryteriów, takich jak obecność leku na Liście 65+ oraz zgodność ze wskazaniami refundacyjnymi. Przypomnijmy najważniejsze kryteria, które muszą zostać spełnione, aby senior 65+ mógł otrzymać receptę S na darmowy lek:

 • Lek znalazł się w wykazie Ministerstwa Zdrowia, czyli trafił na tzw. listę 65+ określającą leki refundowane dla tej grupy pacjentów.
 • Lek spełnia wskazania refundacyjne z listy Ministerstwa Zdrowia dotyczącej leków refundowanych.
 • E-recepta zawiera oznaczenie S w polu kod uprawnień umieszczone przez lekarza lub pielęgniarkę. Nie można tego oznaczenia dopisać na późniejszym etapie np. w aptece.
 • Lekarz ma uprawnienia do wystawiania recepty S.

Jeżeli interesują Cię te i podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior i bądź na bieżąco! Zapisz się do Newslettera


Zobacz również:

Bezpłatne leki 65+. Jakie leki za darmo po 65 roku życia? [listopadowa LISTA + WYSZUKIWARKA]

Nowy bezpłatny numer 8080 do zgłaszania oszukańczych SMS-ów! [Jak zgłosić podejrzany SMS?]

Klub Aktywnych: Seniorzy znaleźli optymalny trening dzięki sztucznej inteligencji. Sprawdź, co Tobie zaleci AI

Linda Matus
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds

Zamów prenumeratę!


This will close in 0 seconds