Leki 65+: nowe przepisy dotyczące darmowych leków dla seniorów 65+. Rewolucja w receptach S

Leki 65+: nowe przepisy dotyczące darmowych leków dla seniorów 65+. Rewolucja w receptach S

Choć lista bezpłatnych leków 65+ została solidnie rozszerzona o nowe pozycje, to na drodze do korzystania z bezpłatnych leków stanęły przepisy. Szczególnie dokuczliwa jest kwestia uprawnień, a raczej braku prawa do wypisywania recept na bezpłatne leki przez szereg lekarzy.

W związki z licznymi skargami pacjentów, lekarzy, farmaceutów, podmiotów ich zrzeszających i Rzecznika Praw Obywatelskich jeszcze w 2023 roku powołano Zespół, który miał zaproponować ostateczne rozwiązanie likwidujące bariery w dostępie do darmowych leków. 

Wyczekiwana nowelizacja przepisów właśnie znalazła się w wykazie plac legislacyjnych. Co się zmieni? Przypominamy wciąż obowiązujące zasady wypisywania recept S na darmowe leki 65+.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej gazetasenior.pl

Nowe przepisy dotyczące darmowych leków dla seniorów 65+. Rewolucja w receptach S

Ministerstwo Zdrowia zaproponowało długo oczekiwaną przez seniorów zmianę przepisów dotyczących wypisywania recept na darmowe leki. Nowelizacja zakłada, że recepty na bezpłatne leki dla osób powyżej 65. roku życia oraz dzieci do 18. roku życia będą mogli wystawiać wszyscy lekarze. Projekt zmian został już uwzględniony w wykazie prac legislacyjnych i ma wejść w życie w trzecim kwartale tego roku.

Nowelizacja rozszerza uprawnienia związane z przepisywaniem recept na darmowe leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne. Dzięki temu seniorzy nie będą już musieli zmagać się z obecnymi ograniczeniami, które pozwalają na wypisywanie takich recept jedynie przez wybranych lekarzy i pielęgniarki.

Dodatkowo, proponowane zmiany uproszczą proces wystawiania recept. Będzie można je wypisywać bez konieczności określania uprawnień na recepcie przez wystawiającego. W przypadku e-recept będą one weryfikowane automatycznie na podstawie wieku pacjenta, co zlikwiduje konieczność umieszczania odpowiednich kodów np. „S” w przypadku seniorów.

Te zmiany to wyczekiwany krok w stronę uproszczenia procedur i poprawy dostępności darmowych leków dla seniorów.

Zobacz również: Bezpłatne leki 65+. Jakie leki za darmo po 65 roku życia? [LISTA + WYSZUKIWARKA]

Reklama Reklama PolisyTravel

Lekarze uprawnieni do wystawienia recepty na leki 65+ 

W aktualnej sytuacji receptę na bezpłatne leki 65+ mogą wystawić lekarze i pielęgniarki, w tym lekarze specjaliści, pod warunkiem posiadania umowy z NFZ. Należą do nich lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, specjaliści z ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, oraz lekarze szpitalni. Warunkiem kluczowym jest posiadanie umowy z NFZ. Ponadto, osoby posiadające ważne prawo do wykonywania zawodu lekarza dowolnej specjalności, nawet jeśli obecnie nie są aktywni, mogą przepisywać bezpłatne leki 65+ dla swojej rodziny.

Aktualnie receptę na bezpłatne leki 65+ może wystawić:

 • Lekarz lub pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), czyli lekarz rodzinny, pediatra, lekarz Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej z umową NFZ.
 • Lekarz lub pielęgniarka ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS), czyli lekarz specjalista z umową o udzielanie świadczeń specjalistycznych z NFZ.
 • Lekarz szpitalny, w tym ci pracujący w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych (SOR) i Izbach Przyjęć, po zakończeniu leczenia szpitalnego z umową o udzielanie świadczeń szpitalnych z NFZ.
 • Lekarz dowolnej specjalności posiadający ważne prawo wykonywania zawodu, ale który zaprzestał wykonywania go i który wystawia receptę dla siebie, małżonka, osoby wspólnie zamieszkującej oraz krewnych w linii prostej i bocznej do stopnia pokrewieństwa między dziećmi rodzeństwa.

Zobacz również: Niższe wydatki na polskie leki w aptekach – dobra wiadomość dla seniorów!

Reklama Reklama SU Bałtyk

Lekarze BEZ UPRAWNIEŃ do wypisania bezpłatnych leków dla seniorów 

Spora grupa lekarzy została wyłączona z uprawnień do wystawiania recepty S na bezpłatne leki 65+. Wśród nich znajdują się specjaliści pracujący w obszarze hospicjów, realizujący świadczenia pielęgnacyjne, czy te z zakresu zdrowia psychicznego oraz prowadzący prywatną praktykę, pacjentami których bardzo często są osoby starsze. Lekarze, którzy nie wypiszą recepty na darmowe leki 65+ [LISTA] to:

 • Lekarze specjaliści prowadzący praktykę prywatną, nie mają uprawnień do wystawiania recept S na bezpłatne leki, m.in. skarga Rzecznika Praw Obywatelskich została zgłoszona w tej sprawie.
 • Lekarze pracujący w hospicjach i hospicjach domowych, specjalizujący się w opiece paliatywnej i hospicyjnej.
 • Lekarze realizujący świadczenia gwarantowane w zakresie „świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych” w ramach opieki długoterminowej.
 • Lekarze z centrów zdrowia psychicznego i szpitali psychiatrycznych.
 • Lekarze dentyści również nie mogą wystawiać recept na darmowe leki dla seniorów.

Zobacz również: Oszustwo na „Bon Lekowy”: ostrzeżenie dla seniorów

Recepta S na darmowe leki 65+ [aktualne warunki]

Od 1 września 2023 r. seniorzy powyżej 65. roku życia uzyskali możliwość korzystania z e-recepty na bezpłatne leki. Aby skorzystać z tego uprawnienia, konieczne jest spełnienie kryteriów, takich jak obecność leku na Liście 65+ oraz zgodność ze wskazaniami refundacyjnymi. Przypomnijmy najważniejsze kryteria, które muszą zostać spełnione, aby senior 65+ mógł otrzymać receptę S na darmowy lek:

 • Lek znalazł się w wykazie Ministerstwa Zdrowia, czyli trafił na tzw. listę 65+ określającą leki refundowane dla tej grupy pacjentów.
 • Lek spełnia wskazania refundacyjne z listy Ministerstwa Zdrowia dotyczącej leków refundowanych.
 • E-recepta zawiera oznaczenie S w polu kod uprawnień umieszczone przez lekarza lub pielęgniarkę. Nie można tego oznaczenia dopisać na późniejszym etapie np. w aptece.
 • Lekarz ma uprawnienia do wystawiania recepty S.

Zobacz również: Trybunał Konstytucyjny przywraca sprawiedliwość: wyższe emerytury dla 200 tysięcy seniorów


Jeżeli interesują Cię informacje na temat bezpłatnych leków 65+, zapisz się do Newslettera Gazety Senior i bądź na bieżąco! Zapisz się do Newslettera


 

Linda Matus
CATEGORIES
Share This