Leki 65+: kto ma prawo wypisać darmowe leki dla seniorów? LISTA uprawnionych i wykluczonych lekarzy. Prace nad zmianami

Leki 65+: kto ma prawo wypisać darmowe leki dla seniorów? LISTA uprawnionych i wykluczonych lekarzy. Prace nad zmianami

Choć lista bezpłatnych leków 65+ została solidnie rozszerzona o nowe pozycje 1 września 2023 roku, to na drodze do korzystania z bezpłatnych leków stanęły przepisy. Szczególnie dokuczliwa jest kwestia uprawnień, a raczej braku prawa do wypisywania recept na bezpłatne leki przez szereg lekarzy.

W związki z licznymi skargami pacjentów, lekarzy, farmaceutów, podmiotów ich zrzeszających i Rzecznika Praw Obywatelskich w 2023 roku powołano Zespół, który ma zaproponować ostateczne rozwiązanie likwidujące bariery w dostępie do darmowych leków.

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski potwierdził, że trwają prace nad umożliwieniem wszystkim lekarzom przepisywania bezpłatnych leków 65+. Planowane zmiany mają być gotowe do konsultacji publicznych w kwietniu lub maju br.

Przypominamy aktualne obowiązujące zasady wypisywania recept S na darmowe leki 65+.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej gazetasenior.pl

Zespół do spraw preskrypcji i realizacji recept na leki gotowe i recepturowe

W resorcie zdrowia został powołany Zespół do spraw preskrypcji i realizacji recept na leki gotowe i recepturowe. Jego celem jest uproszczenie zasad przepisywania i realizacji recept na różnego rodzaju leki, w tym leki z wykazu tzw. leków 65+. W skład Zespołu weszły 22 osoby, w tym: 7 Konsultantów Krajowych z różnych dziedzin; przedstawiciele Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia; przedstawiciel Departamentu Innowacji, Lecznictwa, Zdrowia Publicznego, Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Centrum e-Zdrowia; przedstawiciel Rzecznika Praw Pacjenta, Naczelnej Rady Aptekarskiej, Naczelnej Rady Lekarskiej, itd.

Zadania Zespołu obejmują opracowanie rozwiązań upraszczających przepisy dotyczące recept na leki gotowe i recepturowe. Znalezienie sposobów na ułatwienie przepisywania recept przez uprawnione osoby tj. lekarzy i pielęgniarki. A także zaproponowanie wytycznych dotyczących funkcjonowania receptury aptecznej i jej finansowania, oraz opracowanie systemu kontrolującego nadmierną preskrypcję leków. Prace Zespołu mają prowadzić do raportu zawierającego szczegółowe wnioski i rekomendacje dotyczące omawianych kwestii.

Zobacz również: Bezpłatne leki 65+. Jakie leki za darmo po 65 roku życia? [LISTA + WYSZUKIWARKA]

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

Lekarze uprawnieni do wystawienia recepty na leki 65+ 

W aktualnej sytuacji receptę na bezpłatne leki 65+ mogą wystawić lekarze i pielęgniarki, w tym lekarze specjaliści, pod warunkiem posiadania umowy z NFZ. Należą do nich lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, specjaliści z ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, oraz lekarze szpitalni. Warunkiem kluczowym jest posiadanie umowy z NFZ. Ponadto, osoby posiadające ważne prawo do wykonywania zawodu lekarza dowolnej specjalności, nawet jeśli obecnie nie są aktywni, mogą przepisywać bezpłatne leki 65+ dla swojej rodziny.

Aktualnie receptę na bezpłatne leki 65+ może wystawić:

  • Lekarz lub pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), czyli lekarz rodzinny, pediatra, lekarz Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej z umową NFZ.
  • Lekarz lub pielęgniarka ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS), czyli lekarz specjalista z umową o udzielanie świadczeń specjalistycznych z NFZ.
  • Lekarz szpitalny, w tym ci pracujący w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych (SOR) i Izbach Przyjęć, po zakończeniu leczenia szpitalnego z umową o udzielanie świadczeń szpitalnych z NFZ.
  • Lekarz dowolnej specjalności posiadający ważne prawo wykonywania zawodu, ale który zaprzestał wykonywania go i który wystawia receptę dla siebie, małżonka, osoby wspólnie zamieszkującej oraz krewnych w linii prostej i bocznej do stopnia pokrewieństwa między dziećmi rodzeństwa.

Zobacz również: Niższe wydatki na polskie leki w aptekach – dobra wiadomość dla seniorów!

Reklama Jesienny Rejs Seniora

Lekarze BEZ UPRAWNIEŃ do wypisania bezpłatnych leków dla seniorów 

Spora grupa lekarzy została wyłączona z uprawnień do wystawiania recepty S na bezpłatne leki 65+. Wśród nich znajdują się specjaliści pracujący w obszarze hospicjów, realizujący świadczenia pielęgnacyjne, czy te z zakresu zdrowia psychicznego oraz prowadzący prywatną praktykę, pacjentami których bardzo często są osoby starsze. Lekarze, którzy nie wypiszą recepty na darmowe leki 65+ [LISTA] to:

  • Lekarze specjaliści prowadzący praktykę prywatną, nie mają uprawnień do wystawiania recept S na bezpłatne leki, m.in. skarga Rzecznika Praw Obywatelskich została zgłoszona w tej sprawie.
  • Lekarze pracujący w hospicjach i hospicjach domowych, specjalizujący się w opiece paliatywnej i hospicyjnej.
  • Lekarze realizujący świadczenia gwarantowane w zakresie „świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych” w ramach opieki długoterminowej.
  • Lekarze z centrów zdrowia psychicznego i szpitali psychiatrycznych.
  • Lekarze dentyści również nie mogą wystawiać recept na darmowe leki dla seniorów.

Zobacz również: Oszustwo na „Bon Lekowy”: ostrzeżenie dla seniorów

Patronat medialny Patronat medialny Telefon Zaufania

Recepta S na darmowe leki 65+ [aktualne warunki]

Od 1 września 2023 r. seniorzy powyżej 65. roku życia uzyskali możliwość korzystania z e-recepty na bezpłatne leki. Aby skorzystać z tego uprawnienia, konieczne jest spełnienie kryteriów, takich jak obecność leku na Liście 65+ oraz zgodność ze wskazaniami refundacyjnymi. Przypomnijmy najważniejsze kryteria, które muszą zostać spełnione, aby senior 65+ mógł otrzymać receptę S na darmowy lek:

  • Lek znalazł się w wykazie Ministerstwa Zdrowia, czyli trafił na tzw. listę 65+ określającą leki refundowane dla tej grupy pacjentów.
  • Lek spełnia wskazania refundacyjne z listy Ministerstwa Zdrowia dotyczącej leków refundowanych.
  • E-recepta zawiera oznaczenie S w polu kod uprawnień umieszczone przez lekarza lub pielęgniarkę. Nie można tego oznaczenia dopisać na późniejszym etapie np. w aptece.
  • Lekarz ma uprawnienia do wystawiania recepty S.

Jeżeli interesują Cię informacje na temat bezpłatnych leków 65+, zapisz się do Newslettera Gazety Senior i bądź na bieżąco! Zapisz się do Newslettera


 

Linda Matus
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds