Niższe wydatki na polskie leki w aptekach – dobra wiadomość dla seniorów!

Niższe wydatki na polskie leki w aptekach – dobra wiadomość dla seniorów!

Od 1 kwietnia br. pacjenci mogą liczyć na obniżenie cen leków wyprodukowanych w Polsce. Minister Zdrowia, Izabela Leszczyna, zapowiedziała, że dopłaty pacjentów do leków krajowych spadną o 10%, a nawet o 15%, jeśli użyte zostały w nich składniki wyprodukowane w naszym kraju.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Odporność na kryzysy i brak leków

Doświadczenia z pandemią Covid-19 pokazały, że im więcej leków produkowanych jest w kraju, tym mniejsze ryzyko braków w sytuacjach kryzysowych. Zależność od importu leków z spoza Europy niesie ryzyko zatrzymania dostaw z powodu pandemii, konfliktów geopolitycznych czy awarii transportowych.

Zobacz również: Oszustwo na „Bon Lekowy”: ostrzeżenie dla seniorów

Reklama Reklama SU Bałtyk

Inwestycje w lokalny sektor farmaceutyczny

Kraje UE coraz chętniej inwestują w produkcję farmaceutyczną na swoim terenie. Niemcy, Francja, Austria i inne państwa uruchomiły programy wspierające rozwój produkcji leków, substancji czynnych i szczepionek, aby uniezależnić się od importu z Azji.

Zobacz również: Bezpłatne leki 65+. Jakie leki za darmo po 65 roku życia? [AKTUALNA LISTA + WYSZUKIWARKA]

Reklama Reklama PolisyTravel

Zachęty dla polskiego przemysłu farmaceutycznego

W Polsce nowelizacja ustawy refundacyjnej wprowadza preferencje dla producentów krajowych, mające zachęcić do inwestycji w produkcję leków. To nie tylko oszczędność dla pacjentów, ale także krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa dostaw leków w sytuacjach kryzysowych. Krajowi producenci liczą na wsparcie rządu i wprowadzenie kolejnych zachęt dla wzrostu produkcji leków w Polsce. Obecnie polskie leki stanowią 35% wartości rynku leków refundowanych i 48% sprzedaży ogółem.

Zobacz również: Oszustwa w reklamach leków z udziałem lekarzy: Jak się bronić? Praktyczne wskazówki dla seniorów

Lista leków krytycznych – kolejny krok

– Uważamy, że rząd powinien także przygotować listę leków krytycznych, które dla bezpieczeństwa Polaków muszą być wytwarzane w naszym kraju i rozmawiać z krajowymi firmami o możliwości ich produkcji. Należy też wprowadzić kolejne efektywne zachęty dla wytwarzania leków w Polsce. Wydając pieniądze Polaków ze składek zdrowotnych trzeba  preferować leki produkowane przez krajowych producentów, a także oferować preferencje dla tych, którzy zdecydują się zainwestować w produkcję u nas. Krajowy przemysł farmaceutyczny to niewykorzystany potencjał i powinniśmy zrobić wszystko, aby  przynajmniej 70% leków refundowanych było wytwarzane u nas. Bo to zagwarantuje nam bezpieczeństwo w tych niestabilnych czasach – mówi Krzysztof Kopeć, prezes Krajowych Producentów Leków.

Źródło: Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego – Krajowi Producenci Leków


Jeżeli interesują Cię informacje na temat leków dla seniorów, zapisz się do Newslettera Gazety Senior i bądź na bieżąco Zapisz się do Newslettera


 

 

Linda Matus
CATEGORIES
Share This