Obawiasz się metody na wnuczka? Sprawdź nowe ubezpieczenie od wyłudzenia na wnuczka, policjanta, CBŚ [Generali, PZU, Warta]

Obawiasz się metody na wnuczka? Sprawdź nowe ubezpieczenie od wyłudzenia na wnuczka, policjanta, CBŚ [Generali, PZU, Warta]

Seniorzy często padają ofiarą oszustów. Istnieje wiele sposobów wyłudzeń pieniędzy od osób starszych. Metody przestępców potrafią być tak perfidne, że czujność tracą nawet bardzo ostrożni emeryci. Od niedawna dostępne jest ubezpieczenie od wyłudzenia metodą na wnuczka. Jaką ochronę oferuje takie ubezpieczenie? Kogo ubezpieczą od metody na wnuczka? Jakiego odszkodowania może oczekiwać senior, jeśli padnie ofiarą oszustów?

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Metoda na wnuczka, na policjanta, na policjanta CBŚ – jak działają oszuści

Wyłudzenie na wnuczka polega na podszywaniu się pod osobę najbliższą seniora. Tę praktykę powszechnie stosują oszuści w Polsce, jak i za granicą. Wyłudzenie najczęściej rozpoczyna się od telefonu do osoby starszej. Fałszywy wnuczek czeka, aż emeryt sam podpowie, z kim rzekomo rozmawia. Nienaturalną zmianę barwy głosu tłumaczy chorobą. Kiedy senior wskaże imię wnuczka, siostrzeńca etc., oszust zaczyna udawać tę osobę i mówi, że pilnie potrzebuje pieniędzy na przykład na zakup samochodu lub mieszkania. Gotówki nie może odebrać osobiście, dlatego wysyła po nią znajomego. Jest to oczywiście kłamstwo, w wyniku którego senior oddaje swoje pieniądze w ręce całkowicie obcych osób. Czasem metoda na wnuczka zmienia się w oszustwo na policjanta. Fałszywi mundurowi w trakcie rozmowy telefonicznej próbują wmówić seniorom, że mogą zostać oszukani i powinni oddać swoje pieniądze w ręce policjantów. Osoby starsze, które posiadają gotówkę w banku, powinny uważać na oszustów namawiających ich do wypłaty depozytu.

Tylko w 2022 r. polscy emeryci stracili w wyniku oszustwa na wnuczka miliony złotych. Oszustwo na wnuczka i inne wyłudzenia na seniorach [Różne PRZYKŁADY]

Reklama Reklama PolisyTravel

NOWOŚĆ. Ubezpieczenie od metody na wnuczka – na czym to polega?

Na rynku ubezpieczeń pojawiła się nowość – ubezpieczenie, które może uchronić seniora przed utratą oszczędności życia. Ubezpieczenie od wyłudzenia ma za zadanie zrekompensować straty finansowe ponoszone przez ofiary przestępstwa na wnuczka oraz innych metod tj. wyłudzenie na policjanta, na CBŚP, na bank, czy na COVID-19. Osoba starsza, która straci pieniądze w wyniku działań oszustów, będzie mogła ubiegać się o odszkodowanie.

Reklama Reklama SU Bałtyk

Ubezpieczenie przed metodą na wnuczka – kto i jak ochroni seniora?

Aktualnie ubezpieczenie od metody na wnuczka można kupić u trzech ubezpieczycieli. Jest ono oferowane przez PZU, Generali oraz Wartę. Sprawdzamy, w czym są do siebie podobne, oraz co różni te oferty między sobą.

Aktualnie wszystkie dostępne na rynku ubezpieczenia od wyłudzenia na wnuczka można wykupić jako rozszerzenie ubezpieczenia domu. Senior zostanie objęty ochroną od wyłudzenia na wnuczka, jeśli zdecyduje się na wykupienie ubezpieczenia mieszkania oraz ruchomości domowych w najszerszym wariancie, czyli tzw. all risk (pol. wszystkie ryzyka). Póki co firmy ubezpieczeniowe nie oferują tego ubezpieczenia niezależnie jako samodzielną polisę.

Reklama
Reklama Generali

Ubezpieczenie od metody na wnuczka – minimalny wiek ubezpieczonego

Metoda na wnuczka dotyka głównie seniorów. Ponad 44 proc. ofiar tego oszustwa to osoby w wieku 70-79 lat, a 36 proc. poszkodowanych przekroczyło 80-tkę. Nie oznacza to, że przestępstwo to nie dotyka młodszych seniorów, ale zaawansowany wiek jest czynnikiem ryzyka i warto wziąć go pod uwagę. Ubezpieczenia od metody na wnuczka oferowane są seniorom już od 65 roku życia.

Do jakiej kwoty chroni ubezpieczenie na wnuczka?

Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują różne sumy i zakresy ubezpieczenia od metody na wnuczka:

  • „Generali, z myślą o domu” – wariant obejmujący wszystkie ryzyka to szansa na odszkodowanie do wysokości sumy ubezpieczenia, lecz nie więcej niż 50 000 zł,
  • PZU DOM – oferuje ubezpieczenie od utraty gotówki i biżuterii w wariacie all risk 10% nie więcej niż 10 000 zł,
  • Warta – w wariancie Dom nie więcej niż 10 000 zł, a w opcji Dom Komfort nie więcej niż 50 000 zł.

Ubezpieczenie od oszustwa na wnuczka, na policjanta, na CBŚP [zakres ochrony polisy]

Wybierając ubezpieczenie zawsze warto zapoznać się z tzw. OWU, to skrót od Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Jest to czasem żmudna lektura, bo OWU nie zawsze są napisane przyjaznym językiem, ale dają nam pojęcie o prawdziwym zakresie oferowanej ochrony i tzw. wyłączeniach, czyli sytuacjach, kiedy ubezpieczenie nie chroni. Zapoznając się z OWU ubezpieczeń od metody na wnuczka naszą uwagę przykuło kilka szczegółów, które są ważne w kontekście ubiegania się o ewentualne odszkodowanie.

„Generali, z myślą o domu” – do 50 000 zł dla 68 latków

Towarzystwo  Ubezpieczeń Generali ubezpiecza seniorów od wyłudzenia na wnuczka, policjanta, CBŚP i w wyniku podszywania się pod inne osoby. Oszustwo musi mieć miejsce na terenie Polski, a jego ofiara więcej niż 68 lat.

Wypłata środków powinna nastąpić z rachunku bankowego, a pieniądze wydane w ręce oszusta w gotówce. Ubezpieczyciel oczekuje dostarczenia potwierdzenia wypłaty gotówki z rachunku bankowego.

W ciągu 3 dni roboczych od daty zdarzenia należy powiadomić Generali o wyłudzeniu oraz zgłosić sprawę na policję.

Senior może liczyć na odszkodowanie w kwocie do wysokości sumy ubezpieczenia, ale nie większej niż 50 000 zł.

Generali nie odpowiada za pieniądze przekazane przelewem lub inną transakcją internetową. Ubezpieczony nie otrzyma odszkodowania również wtedy, gdy wyłudzenie nastąpiło w wyniku transakcji handlowej, czyli zakupu produktu, usługi i podpisania umowy cywilno-prawnej. Co oznacza, że taka polisa nie obejmuje zakupu drogich garnków, kołder czy pakietów medycznych, na które ubezpieczony senior został namówiony przez nieuczciwych sprzedawców.

PZU DOM – ubezpieczenie od utraty gotówki i biżuterii dla 65 latków

Ubezpieczenie oferowane przez PZU obejmuje osoby powyżej 65 lat, a także osoby częściowo lub całkowicie ubezwłasnowolnione. Chroni przed wyłudzeniem gotówki lub biżuterii tylko na terenie Polski.

Ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania za wyłudzenie dokonane w związku z zawarciem umowy cywilno-prawnej. Oznacza to, że zakup bardzo drogich kołder, garnków czy sprzętu AGD na pokazie, na które często seniorzy zostają podstępem namówieni, również tutaj nie jest objęty ochroną.

Wyłudzenie należy udokumentować np. przedstawiając ubezpieczycielowi potwierdzenie wypłaty gotówki z konta w placówce banku lub bankomatu.

Jeżeli skorzystasz z ubezpieczenia i padniesz ofiarą oszustów, musisz pamiętać o powiadomieniu policji i poinformowaniu PZU najszybciej jak to możliwe, aby nie stracić możliwości ubiegania się o odszkodowanie – trzeba to zrobić najpóźniej w ciągu 7 dni od zdarzenia.

Warta – Dom Komfort nie więcej niż 50 000 zł dla 65 latków

Warta również oferuje ubezpieczenie od oszustwa na wnuczka i innych wyłudzeń. Pakiet Warta Dom proponuje odszkodowanie do 10% sumy ubezpieczenia, ale nie więcej niż 10 000 zł. Natomiast w wariancie Warta Dom Komfort poszkodowany może otrzymać do 20% sumy ubezpieczenia, ale nie więcej niż 50 000 zł. Także tu występuje wyłączenie od oszustw, które nastąpiły w wyniku zawarcia umowy cywilno-prawnej.

Nie trzymaj gotówki w domu! Załóż konto Najlepsze konto dla seniora. RANKING kont bankowych dla emeryta 2022 [TABELA]

Przezorny senior ubezpieczony i wyedukowany

Akcje edukacyjne Policji, artykuły w prasie dla seniorów nie zawsze działają, dlatego warto pomyśleć o innych formach zabezpieczenia. Jedną z form ochrony może być wykupienie polisy ubezpieczeniowej. W ramach ubezpieczenia domu lub mieszkania senior zyska pewność, że nie zostanie bez pieniędzy, jeśli padnie ofiarą wyłudzenia na wnuczka, na policjanta etc. Oszuści wciąż wymyślają nowe, coraz bardziej perfidne metody przejmowania oszczędności. W ramach odszkodowania osoba starsza może odzyskać całość lub część kwoty, którą przekazała w niepowołane ręce.
Warto zaznaczyć, że sam fakt poszukiwania ubezpieczenia od metody na wnuczka jest formą profilaktyki i stanowi doskonały pretekst do rozmowy na temat metody na wnuczka.

Jak wygląda w praktyce metoda na wnuczka i jak się ustrzec, podpowiadamy w artykule: Seniorze, nie daj się oszukać! Oszustwo na wnuczka i inne wyłudzenia na seniorach [Różne PRZYKŁADY] 


Jeśli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera


Zobacz również:

Seniorze, nie daj się oszukać! Oszustwo na wnuczka i inne wyłudzenia na seniorach [Różne PRZYKŁADY] – Gazeta Senior

Phishing, czyli kradzież danych osobowych. Jak chronić dane osobowe i gdzie zgłosić wyłudzenie? [PORADNIK]

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds