Mieszkanie seniora

Mieszkanie seniora

Upadki są najczęstszą przyczyną skierowania osób starszych do szpitala. Co istotne, to w pomieszczeniach dochodzi do większości upadków, dlatego tak ważne jest, aby mieszkanie seniora było bezpieczne i wygodne.

Wraz z wiekiem i postępującymi ograniczeniami zdrowotnymi, zmieniają się potrzeby mieszkaniowe. Mieszkanie seniora powinno być dostosowane do potrzeb właściwych dla wieku podeszłego i umożliwiać samodzielne funkcjonowanie.

Upadki najczęściej zdarzają się w pomieszczeniach

Dane epidemiologiczne pokazują, że co 3. osoba po 65. roku życia upada raz w roku. To właśnie upadki stanowią główną przyczynę hospitalizacji związanych z urazami. Według raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny „Urazy wśród osób powyżej 60-go roku życia” do większości upadków osób starszych dochodzi w pomieszczeniach. Warto pamiętać, że ryzyko upadków rośnie wraz z wiekiem i nasila się u osób po 80. roku życia.

Bezpieczeństwo w domu

Aby zapobiegać upadkom i lepiej zadbać o bezpieczeństwo seniora, warto w najbliższym otoczeniu wprowadzić modyfikacje (m.in. usunięcie lub zmianę luźnych mat podłogowych, malowanie krawędzi stopni, zainstalowanie poręczy i szyn schodowych, usunięcie bałaganu i poprawę oświetlenia). Warto zaznaczyć, że wprowadzenie takich zmian zmniejszy liczbę upadków i liczbę upadających, co potwierdzają badania: w badanej grupie osób powyżej 75. roku życia odnotowano zmniejszenie upadków o 41% i liczby osób upadających o 24%.

Źródło: Urazy wśród osób powyżej 60-go roku życia – raport Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny.

Jak urządzić mieszkanie seniora? Zachęcamy do przeczytania cyklu artykułów poświęconych mieszkaniu seniora – wystarczy kliknąć TUTAJ.

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.