Maj w ogrodzie i na balkonie. Jakie kwiaty sadzimy w maju? [Poradnik]

Maj w ogrodzie i na balkonie. Jakie kwiaty sadzimy w maju? [Poradnik]

Nadszedł maj, a wraz z nim pierwsze wiosenne promienie słońca. Na każdym kroku widać, że natura budzi się do życia. Jest to wyjątkowo pracowity czas dla ogrodników i miłośników roślin, którzy posiadają balkon lub ogród. Ten podjęty w maju wysiłek szybko zostaje nagrodzony spektakularnymi efektami. Jakie kwiaty sadzi się w maju? Co wybrać, by dodać otoczeniu odrobinę koloru? Jakie narzędzia przydadzą się w ogrodzie? Niniejszy artykuł wyjaśni wszystko od początku do końca, nie pozostawiając miejsca na wątpliwości! 

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Rośliny balkonowe, które sadzimy w maju

Pragniesz ożywić swój balkon za pomocą kwiatów? Możesz posadzić je w doniczkach bądź też skrzynkach balkonowych — wybór zależy od Ciebie i Twojej wizji. Poniżej wymieniliśmy najpopularniejsze z wiosennych roślin, które na balkonie sprawdzą się idealnie, a do tego nie są bardzo trudne w utrzymaniu, więc nie będą sprawiać kłopotów.

Pelargonie

Jeśli chodzi o kwietniki czy doniczki, pelargonie są częstym wyborem — i nie bez powodu! Ich z reguły czerwone kwiaty zachwycają swoim wyglądem. Sadząc pelargonie, warto pamiętać, że na dno doniczki należy wysypać tak zwany keramzyt (kruszywo wykonane z gliny dostępne w sklepach ogrodniczych) lub kamyczki, by nadmiar wody miał gdzie odpływać, bowiem pelargonie go nie lubią. W ten sposób zapewnia się wymagany drenaż. Po posadzeniu pelargonie należy podlewać z umiarem oraz regularnie nawozić, by pięknie rosły. Są świetnym wyborem, bo kwitną aż do pierwszych przymrozków.

Fuksje

Fuksje sadzi się z sadzonek. Zanim się za to zabierzemy, zwykłą ziemię należy wymieszać z torfem lub piaskiem, by rozluźnić glebę, czyli sprawić, by nie była za mocno zbita, zwiększając jej przepuszczalność. Fuksje trzeba trzymać w półcieniu i intensywnie podlewać. Nie przepadają za ostrym słońcem. Fuksje genialnie nadają się do podwieszanych doniczek, które eksponują ich wiszące kwiaty.

Begonie

Begonie, tak, jak pelargonie, również wymagają wspomnianego wcześniej keramzytu. Sadzi się je z cebulek na podłożu torfowym. Begonie są ciepłolubne, nie muszą więc stać w cieniu; są niezwykle ładne, mało wymagające i długo kwitną. Wybierz je, jeśli zdarza Ci się zapomnieć o podlewaniu!

Petunie

Sadzonki petunii sadzi się na uniwersalnym podłożu w drugiej połowie maja, ponieważ nie tolerują zimna. Przepadają za słońcem i dużą ilością wody oraz nie sprawiają trudności w uprawie, o ile pamięta się o ich regularnym nawożeniu.

Surfinie

Surfinia to odmiana petunii, należy więc dbać o nią w dokładnie taki sam sposób! Jej liczne i gęsto wyrastające kwiaty będą przyciągać zachwycone spojrzenia. Ustaw ją tak, by była chroniona przed deszczem i wiatrem ze względu na jej delikatność.

Sprawdź również artykuł: Mlecz polny czy mniszek lekarski? Pospolity chwast o niezwykłych właściwościach zdrowotnych.

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

„Gruntowne” sadzenie, czyli majowy ogród

Bratki

Jakie rośliny warto zakupić i posadzić prosto w ogrodowej ziemi? Na początku maja sadzi się ogrodowe bratki, aksamitki, słoneczniki oraz nagietki. Bratek, który nazywany jest również fiołkiem, może być wysiewany z nasion lub nabyty w formie sadzonki — jak wolisz! Jest to roślina dwuletnia, więc zakwitnie dopiero na drugi rok od jej posadzenia. Bratek nie ma szczególnych wymagań co do gleby, jedynie nie toleruje suszy. Co więcej, bratki można dostać niemalże w każdym kolorze!

Słonecznik

Innym kwiatem, który będzie cieszył oko każdego ogrodnika, jest oczywiście słonecznik! Zasiany jako nasionka i zasilany odpowiednim nawozem zawierającym potas z pewnością urośnie bujny i piękny. Wybierając rosnącą wysoko odmianę, pamiętaj o tyczkach jako podpórkach! Świetnie będzie komponował się z bezproblemowymi w uprawie nagietkami w kolorze zachodzącego słońca.

Ozdobna dynia i fasola

Co z drugą połową miesiąca? Po tak zwanej „zimnej Zośce”, która ma miejsce 15 maja, często wybiera się ozdobną dynię, fasolę oraz nasturcje i cynie. Szczególnie ozdobna dynia nada ogrodowi niepowtarzalnego charakteru. Masz do dyspozycji foliowy tunel? Zastanów się nad goździkami, astrami i lwią paszczą.

Sprawdź również artykuł: Syrop z mniszka lekarskiego [PRZEPIS]. Sezon na zbiór mniszka. Gdzie, jak i co zbierać?

Reklama Jesienny Rejs Seniora

Narzędzia ogrodowe — niezbędnik dla seniora

Jak ułatwić sobie pracę w ogrodzie tak, by się nie przeciążyć i nie nasilić istniejących już dolegliwości? Dbanie o ogród jest relaksujące, uspokajające, zbawienne dla psychiki i zapewnia odrobinę koniecznego do zachowania sprawności ruchu, warto jednak robić to mądrze i sięgnąć po odpowiednie narzędzia, które pozwolą, chociażby ograniczyć zbędne schylanie się. Jeśli jesteś miłośnikiem ogrodnictwa w wieku, który nie pozwala już na intensywny wysiłek, koniecznie wyposaż się w:

  • kultywator ogrodniczy
  • wyrywacz chwastów
  • widelec ogrodniczy
  • kielnię

Wybieraj narzędzia, które mają długie rączki i pozwalają na pracę w pozycji stojącej. Dobrze by było, gdyby miały antypoślizgowe i wygodne uchwyty — jest to szczególnie ważne przy problemach ze stawami. Narzędzie takie, jak wyrywacz chwastów sprawia, że nie trzeba się nadwyrężać przy pozbywaniu się niechcianych gości w ogrodzie, a dzięki kultywatorowi szybko i bezproblemowo napowietrzysz glebę. Kielnia przyda się do kopania przy sadzeniu roślin. Do czego służy ogrodniczy widelec? Będzie idealnym pomocnikiem przy rozluźnianiu zbitej ziemi i przesadzaniu kwiatków. Z takim zestawem praca w ogrodzie będzie czystą przyjemnością.

Maj oferuje nam mnóstwo możliwości, jeśli chodzi o kwiaty — pewne jest, że wśród nich każdy znajdzie coś dla siebie. Dbanie o pełen barw i zieleni ogród czy balkon wcale nie musi być trudne, czy nadmiernie skomplikowane!


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior   Zapisz się do Newslettera


Zobacz również:

Wiosenny ogród, czyli jakie rośliny sadzimy w maju i w czerwcu

 

ROD (Rodzinne Ogródki Działkowe) – zakup działki rekreacyjnej: ceny, formalności, zasady

Mlecz polny czy mniszek lekarski? Pospolity chwast o niezwykłych właściwościach zdrowotnych

Syrop z mniszka lekarskiego [PRZEPIS]. Sezon na zbiór mniszka. Gdzie, jak i co zbierać?

Syrop z mniszka lekarskiego bez gotowania, czyli domowy prozdrowotny syrop na zimno [PRZEPIS]

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds

Zamów prenumeratę!


This will close in 0 seconds