Wrotycz pospolity w lecznictwie – niesamowite zastosowania i właściwości Tanacetum Vulgare [PRZEPIS na ocet wrotyczowy]

Wrotycz pospolity w lecznictwie – niesamowite zastosowania i właściwości Tanacetum Vulgare [PRZEPIS na ocet wrotyczowy]

Wrotycz pospolity to roślina o niezwykle cennych właściwościach leczniczych i użytkowych. Przyjrzymy się bliżej temu ziołu, omawiając jego dobroczynne działanie na zdrowie, bezpieczne metody stosowania oraz możliwości wykorzystania go w ogrodzie. Ponadto podzielimy się sprawdzonym przepisem na ocet wrotyczowy, który może stanowić wartościowy dodatek do Twojej kuchni i domowej apteczki.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Pierwszy raz o tej roślinie usłyszałam od mojej znajomej, która jesienią w swojej kuchni nastawiała ocet wrotyczowy. Gotowy ocet mieszała z kremem na bazie owsa i taką miksturę smarowała rękę swojego synka, który cierpiał na różnego rodzaju alergie skórne. Mieszanka wyciszała zmienione chorobowo miejsca i dzięki temu dziecko nie musiało zażywać leków sterydowych. Jednak to nie jedyne właściwości tej rośliny. Przed Państwem wrotycz pospolity.

Zobacz również: Mlecz polny czy mniszek lekarski? Pospolity chwast o niezwykłych właściwościach zdrowotnych

Jak rozpoznać wrotycz pospolity? Tanacetum Vulgare

Wrotycz pospolity należy do grupy astrowatych. Jest byliną o specyficznym zapachu, którym wielu osobom przypomina kamforę. Bardzo ciekawa jest budowa tego ziela. Jego charakterystyczną cechą są grube, wyprostowane oraz owłosione łodygi. Liście natomiast mają pierzastą strukturę o srebrzysto- szarej lub szaro- zielonej barwie. Są długie, wąskie o ząbkowanych brzegach. Kwiaty wrotyczu przypominają kiść jarzębiny, przylegając do siebie blisko, tworząc kwietny koszyczek. Osiąga od 40 do 120 cm wysokości i można go spotkać  w bardzo nasłonecznionych miejscach.

Zobacz również: Syrop z mniszka lekarskiego [PRZEPIS]. Sezon na zbiór mniszka. Gdzie, jak i co zbierać?

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

Wrotycz pospolity – właściwości

Wrotycz znany był ze swojego silnego działania na dolegliwości związane z układem pokarmowym. Picie naparu z wrotyczu korzystnie wpływało na zmniejszenie wzdęć. Zwalczał także objawy obecności pasożytów w organizmie np. glisty ludzkiej. Wrotycz był podawany osobom, które były chore na padaczkę.

Zobacz również: Syrop z mniszka lekarskiego bez gotowania, czyli domowy prozdrowotny syrop na zimno [PRZEPIS]

Reklama Jesienny Rejs Seniora

Czy wrotycz pospolity jest trujący?

Obecnie ziele to uważane jest za toksyczne, ze względu na zawartość tujonu. Dlatego też spożywanie wrotyczu, np. w formie naparu, wiąże się z zaburzeniami ze strony układu pokarmowego. Może wywołać bóle żołądka, drżenie mięśni oraz wpływać na zmiany w układzie nerwowym i obniżać samopoczucie.

Zobacz również: Dziurawiec zwyczajny; czarny książę polskich łąk. Właściwości i zastosowanie dziurawca

Patronat medialny Patronat medialny Telefon Zaufania

Jak stosować wrotycz pospolity?

O wiele lepsze będzie wykorzystywanie wrotyczu zewnętrznie na skórę, np. kremy robione na bazie wrotyczu są pomocne przy zwalczaniu wirusa HSV1, czyli opryszczki. Kosmetyki do włosów z dodatkiem tanaceum vulgare, będą zmniejszały wydzielanie sebum i co za tym idzie przetłuszczanie się włosów.

Zobacz również: Bezpłatne leki 65+ od kwietnia br. Jakie leki za darmo po 65 roku życia? [AKTUALNA LISTA + WYSZUKIWARKA]

Wrotycz pospolity w przydomowym ogródku. Na co działa wrotycz w ogrodzie?

Właściwości byliny przypadną też wczasowiczom podczas letnich dni. Osoby, które lubią spędzać długie godziny na zewnątrz, na dziale ROD czy w grodzie, mogą zastosować wrotycz do odstraszania mrówek, komarów, a nawet kleszczy. Natomiast w szafkach kuchennych będzie odstraszał mole. Wrotycz zawiera bardzo dużo potasu, dlatego to idealny składnik gnojówek i kompostów, do nawożenia gleby.

Zobacz również: LISTA POLSKICH LEKÓW to niższe wydatki w aptekach: sprawdź swój lek w prostej wyszukiwarce

Jak zrobić ocet wrotyczowy?

Wrotycz pospolity co prawda nie nadaje się do picia czy dodawania go do sałatek. Jednak

z tego ziela powstaje niesamowite lekarstwo na między innymi wszelkiego rodzaju stłuczenia  i siniaki. Mowa tutaj o occie wrotyczowym. Powstaje on w procesie maceracji[1] ziela, głównie kwiatów i liści w żywym occie jabłkowym. Z tego połączenia płynie prawdziwa zdrowotna siła.

Przepis na ocet wrotyczowy:

Do czystego i wyparzonego słoja lub butelki, włóż ziele (kwiaty i liście). Wlej ocet jabłkowy ponad zioła i zakręć szczelnie naczynie. Naczynie z płynem odstaw w ciemne i chłodne miejsce na tydzień. Po tygodniu ocet wrotyczowy jest gotowy do użycia. W ciepłe dni ocet należy przechowywać w lodówce.

Kiedy stosować ocet wrotyczowy?

Oprócz świetnego działania na stłuczenia i siniaki, macerat można stosować także na infekcje skóry i błony śluzowe. Pomocny będzie także przy bólach stawów i obrzękach. Ocet można stosować również jako naturalny środek w walce z łupieżem.

Ocet wrotyczowi można stosować raz dziennie. Zalecana jest jedna łyżka na około 150 ml wody.

Jak widzisz wrotycz pospolity to prawdziwa moc zamknięta w żółtych kwiatach i opierzonych liściach rośliny.

Materiały źródłowe: Wiedza własna, [1] Macerat- proces, który polega przetrzymywaniu ziół w płynie.

Więcej na temat wrotyczu oraz ziołolecznictwa przeczytasz na blogu autorki Agaty Kaliatzi zdeszczupodfajans.pl


Jeżeli interesują Cię ziołolecznictwo, zapisz się do Newslettera Gazety Senior   Zapisz się do Newslettera


Agata Kaliatzi
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds