Sanatorium prywatne 2024 – ceny, warunki pobytu, zabiegi, lokalizacje [WYSZUKIWARKA]
Do wielu sanatoriów w Polsce można udać się prywatnie. Czym wyróżniają się sanatoria prywatne? Ile kosztuje pobyt w sanatorium prywatnie? Jak szukać komercyjnych, pełnopłatnych turnusów? Poznaj wszystkie szczegóły dotyczące planowania pobytu w uzdrowiskowym zakładzie leczniczym.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Spis Treści
Sanatorium prywatne vs sanatorium na NFZ
Czym się różni pobyt w sanatorium prywatnym od tego refundowanego przez NFZ? Udając się do sanatorium prywatnie, przede wszystkim nie musisz ubiegać się o skierowanie od lekarza i czekać w kolejce, aktualnie nawet kilka lat. Wybierając komercyjny pobyt w sanatorium, sami decydujemy o lokalizacji sanatorium, terminie wyjazdu, wielkości pokoju (jedynka czy dwójka), długości pobytu etc. Oczywiście będzie ograniczał nas budżet, ale sanatorium na NFZ wbrew pozorom wcale nie jest darmowe, a w tym roku opłata za pobyt ponownie wzrośnie, więcej na ten temat TUTAJ.
Sanatorium prywatne – oferty 2024
Długotrwałe czekanie na podreperowanie zdrowia jest stresujące. Szczególnie gdy potrzebujemy szybkiej i efektywnej rehabilitacji. Do sanatorium prywatnego możesz wybrać się w dowolnym terminie, bez czekania w kolejce. Baza sanatoryjna jest w naszym kraju intensywnie rozwijana. Już dziś istnieje ponad 300 obiektów sanatoryjnych. Są one dostępne w każdym województwie. Ośrodki oferują różnorodny standard, często wyższy niż w placówkach rekomendowanych przez NFZ. Wybierając się na turnus prywatny, masz możliwość wybrania dowolnego ośrodka. To szansa na odwiedzenie nowoczesnego miejsca, z dobrą lokalizacją i łatwym dojazdem. Możesz udać się do ośrodka górskiego, morskiego lub wypocząć w Polsce środkowej. Od sanatorium na kręgosłup prywatnie nad morzem po górskie turnusy SPA – prywatne sanatoria mają bogatą i różnorodną ofertę:
- turnusy, wczasy i pobyty rehabilitacyjne,
- pobyty lecznicze z zabiegami,
- pakiety neurologiczne, kardiologiczne, okulistyczne,
- turnusy urazowo-ortopedyczne (leczenie i rehabilitacja na stawy/kręgosłup/kolano/miednicę/staw biodrowy),
- turnusy odchudzające, wczasy z dietą, turnusy oczyszczające,
- pobyty uzdrowiskowe okazjonalne (wakacyjne, świąteczne, noworoczne, majówka),
- turnusy dla amazonek,
- turnusy dla ozdrowieńców po Covid-19,
- turnusy antystresowe, psychoterapeutyczne i psychiatryczne,
- turnusy z gwiazdami i gośćmi specjalnymi,
- turnusy VIP, SPA, Medical SPA i all in clusive,
- turnusy na prezent np. z okazji dnia babci i dziadka.
Zobacz również: Kolejka do sanatorium 2024. Długość kolejki w poszczególnych województwach: aktualne dane [PRZEGLĄD]
Uzdrowisko vs sanatorium – co trzeba wiedzieć
Sanatorium to nie zawsze uzdrowisko, a uzdrowisko to nie sanatorium. Uzdrowisko, inaczej kurort, to miejsce, gdzie występują naturalne surowce lecznicze, a klimat ma potwierdzone lecznicze właściwości. Do uzdrowisk przyjeżdżają nie tylko seniorzy, ale wszyscy chcący skorzystać z dobroczynnych właściwości tego mikroklimatu.
Sanatorium to obiekt/zakład lecznictwa uzdrowiskowego, przeznaczone dla osób, które chcą podreperować swoje zdrowie. Ośrodek może, ale nie musi, znajdować się w miejscowości uzdrowiskowej. W sanatorium przede wszystkim otrzymujemy kompleksową obsługę zabiegową. Kuracjusze pozostają tu pod opieką lekarzy, fizjoterapeutów i pielęgniarek, a celem każdego pobytu jest utrwalenie wyników wcześniejszego leczenia lub rehabilitacji. Wyjazd do sanatorium szczególnie polecany jest osobom przewlekle chorym oraz rekonwalescentom.
Zobacz również: Opłata za sanatorium NFZ 2024 dla emeryta. Aktualny cennik zakwaterowania i wyżywienia [sezon zima 2024]
Polskie uzdrowiska położenie (góry-morze-niziny)
Uzdrowiska znajdziemy praktycznie w każdym polskim województwie. O to lista uzdrowisk według charakteru terenu, na którym są zlokalizowane.
Uzdrowiska nizinne: Augustów, Krasnobród, Busko-Zdrój, Nałęczów, Ciechocinek, Połczyn-Zdrój, Goczałkowice-Zdrój, Przerzeczyn-Zdrój, Gołdap, Solec-Zdrój, Uniejów, Horyniec-Zdrój, Supraśl, Inowrocław, Swoszowice, Konstancin, Swoszowice, Wieniec-Zdrój
Uzdrowiska nadmorskie: Kamień Pomorski, Świnoujście, Kołobrzeg, Ustka, Sopot, Dąbki
Uzdrowiska podgórskie: Cieplice-Zdrój, Piwniczna-Zdrój, Czerniawa-Zdrój, Polanica-Zdrój, Długopole-Zdrój, Polańczyk, Duszniki-Zdrój, Rymanów-Zdrój, Iwonicz-Zdrój, Szczawno-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Ustroń, Muszyna Zdrój, Wapienne
Uzdrowiska górskie: Jedlina-Zdrój, Szczawnica, Krynica-Zdrój, Świeradów-Zdrój, Lądek-Zdrój, Wysowa-Zdrój, Rabka-Zdrój, Żegiestów-Zdrój
Uzdrowisko podziemne: sanatorium w wyrobisku górniczym Wieliczka
Sanatorium nad morzem prywatnie
Pobyt w sanatorium prywatnie może odbywać się nad morzem. Wśród najpopularniejszych nadmorskich kierunków wyróżnia się m.in. Kołobrzeg, Świnoujście, Kamień Pomorski, Sopot, Ustkę czy Łebę. Sanatoryjny pobyt nad morzem polecany jest dla miłośników spacerów. Piaszczyste plaże sprzyjają spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Nadmorski klimat jest bogaty w naturalny jod, niezwykle korzystny dla organizmu i niezbędny do produkcji hormonów tarczycy. Sanatorium nad morzem prywatnie pozwala wypocząć i nabrać nowych sił. Nadmorskie ośrodki są dobrze wyposażone i zlokalizowane w wygodnych lokalizacjach. Ośrodki są dobrze skomunikowane, położone w dużej bliskości sklepów, deptaków i pięknych, piaszczystych plaż.
Zobacz również: Dodatki do emerytury 2024: pełne zestawienie świadczeń dla seniorów [RAPORT]
Sanatorium prywatne niziny (Polska centralna)
Polska środkowa to nizinny i łagodny obszar geograficzny. Nie ma tutaj zbyt wielu wzniesień czy pagórków. Do miasteczek zlokalizowanych w centralnej części kraju bardzo łatwo się dostać. Prowadzi tutaj wiele szlaków komunikacyjnych. Wśród miejscowości sanatoryjnych zlokalizowanych w tym obszarze wymienia się np. Ciechocinek, Busko-Zdrój, Nałęczów, Inowrocław czy Konstancin. To świetna opcja dla seniorów, ceniących sobie łatwy i szybki dojazd praktycznie z każdego zakątka Polski.
Sanatorium w górach prywatnie
Pobyt w górskim sanatorium to piękne widoki, górski klimat i czyste powietrze. Wśród górskich miejscowości otwartych na przyjazd seniorów wyróżnia się m.in. Cieplice, Ustroń, Świeradów-Zdrój, Krynicę-Zdrój, Kudowę-Zdrój, Polanicę-Zdrój i Iwonicz-Zdrój. To szczególnie dobra propozycja dla seniorów miłujących piesze wycieczki po górach.
Gorskie miejscowości uzdrowiskowe są w większości oddalone od dużych miast. Panuje w nich cisza, spokój i uroczy klimat. Przy odrobinie szczęścia można podziwiać gospodarskie zwierzęta i wyrób naturalnych produktów przez mieszkańców. Sanatorium w górach prywatnie to znakomita opcja dla seniorów kochających klimat południowej Polski.
Sanatorium pod ziemią prywatnie
Uzdrowisko w Kopalni Soli „Wieliczka” to wyjątkowe miejsce, które korzysta z walorów podziemnego mikroklimatu wyrobiska górniczego. Podziemne uzdrowisko specjalizuje się w profilaktyce i leczeniu chorób układu oddechowego, aktualnie również rehabilitacją po Covid-19.
Profil leczenia w sanatorium bez skierowania
Sanatorium prywatne to miejsce, które wybierasz samodzielnie. Nie każde sanatorium będzie dla nas optymalne. Warto pamiętać, że każdy ośrodek specjalizuje się w czymś innym. Należy zwrócić szczególną uwagę na charakter leczniczy danej placówki. Wybierajmy sanatoria, które pasują do profilu naszych problemów zdrowotnych.
Sanatoria w Polsce mogą pochwalić się różnymi profilami leczenia, a wyznaczają je naturalne surowce lecznicze występująca na terenie danego uzdrowiska. Dla przykładu borowinę, czyli leczniczy torf stosuje się m.in. w leczeniu chorób układu ruchu, stanach pourazowych i pooperacyjnych, a także chorobach skóry.
Profile leczenia [1] w polskich uzdrowiskach:
- Choroby dolnych dróg oddechowych (pulmonologia)
- Choroby endokrynologiczne
- Choroby górnych dróg oddechowych (laryngologia)
- Choroby kardiologiczne i nadciśnienie (kardiologia)
- Choroby kobiece (ginekologia)
- Choroby krwi i układu krwiotwórczego (hematologia)
- Choroby naczyń obwodowych
- Choroby nerek i dróg moczowych (nefrologia i urologia)
- Choroby ortopedyczno-urazowe (ortopedia)
- Choroby reumatologiczne (reumatologia)
- Choroby skóry (dermatologia)
- Choroby układu nerwowego (neurologia)
- Choroby układu trawienia (gastroenterologia, hepatologia)
- Cukrzyca (diabetologia)
- Osteoporoza
- Otyłość
Zobacz również: Waloryzacja emerytur 2024: prognoza [TABELA NETTO] oraz propozycja dwóch waloryzacji w roku
Sanatorium prywatnie 2024 WYSZUKIWARKA
Poszukujesz uzdrowiska, sanatorium o konkretnym profilu leczenia? Skorzystaj z naszej prostej wyszukiwarki. Wyszukiwarka uzdrowisk [2] pomoże Ci zawęzić pole poszukiwań do województwa lub miejscowości o konkretnym profilu leczenia. Możesz sprawdzić również, czy jakie uzdrowiska znajdują się w twoim województwie.
Wpisz w okienku „Szukaj” nazwę województwa, miejscowości lub choroby. Nie trzeba używać klawisza ENTER ani klikać czegokolwiek. Wystarczy kilka pierwszych liter nazwy, aby na liście poniżej pojawiły się wyniki wyszukiwania. Sprawdź zawsze, czy wpisana nazwa jest prawidłowa. Wyszukiwarka podaje informację automatycznie.
Uzdrowisko / Obszar Ochrony Uzdrowiskowej* | Województwo | Profil Leczenia (choroby) |
---|---|---|
Augustów | podlaskie | ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, naczyń obwodowych, osteoporoza. |
Busko-Zdrój | świętokrzyskie | ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, skóry, reumatologiczne, kardiologiczne, nadciśnienie, osteoporoza. |
Ciechocinek | kujawsko-pomorskie | ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, kardiologiczne i nadciśnienie, naczyń obwodowych, górnych dróg oddechowych, cukrzyca, otyłość, osteoporoza i choroby kobiece. |
Cieplice Śląskie-Zdrój | dolnośląskie | ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, nerek i dróg moczowych, oka i przydatków oka, osteoporoza. |
Czerniawa-Zdrój | dolnośląskie | ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, dolnych i górnych dróg oddechowych, kardiologiczne i nadciśnienie, osteoporoza, cukrzyca. |
Dąbki | zachodniopomorskie | ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, kardiologiczne i nadciśnienie, górnych i dolnych dróg oddechowych, endokrynologiczne. |
Długopole-Zdrój | dolnośląskie | ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, naczyń obwodowych, układu trawienia, krwi i układu krwiotwórczego, cukrzyca. |
Duszniki-Zdrój | dolnośląskie | ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, kardiologiczne i nadciśnienie, naczyń obwodowych, dolnych dróg oddechowych, układu trawienia, osteoporoza i choroby kobiece. |
Goczałkowice-Zdrój | śląskie | ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, osteoporoza |
Gołdap | warmińsko-mazurskie | ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, dolnych dróg oddechowych, układu nerwowego, kardiologiczne i nadciśnienie, układu trawienia i choroby kobiece. |
Horyniec-Zdrój | podkarpackie | ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, skóry, osteoporoza i choroby kobiece. |
Inowrocław | kujawsko-pomorskie | ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, układu trawienia, kardiologiczne i nadciśnienie, naczyń obwodowych, układu nerwowego. |
Iwonicz-Zdrój | podkarpackie | ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, dolnych dróg oddechowych, układu trawienia, otyłość, osteoporoza, choroby kobiece i choroby skóry. |
Jedlina-Zdrój | dolnośląskie | ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, kardiologiczne i nadciśnienie, dolnych i górnych dróg oddechowych, układu trawienia, nerek i dróg moczowych. |
Kamień Pomorski | zachodniopomorskie | ortopedyczno-urazowe, neurologiczne, reumatologiczne, kardiologiczne i nadciśnienie, dolnych dróg oddechowych. |
Kołobrzeg | zachodniopomorskie | ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, kardiologiczne i nadciśnienie, dolnych i górnych dróg oddechowych, endokrynologiczne, cukrzyca, otyłość, osteoporoza i choroby skóry. |
Konstancin-Jeziorna | mazowieckie | układu nerwowego, kardiologiczne i nadciśnienie, górnych dróg oddechowych. |
Krasnobród | lubelskie | ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, dolnych i górnych dróg oddechowych, otyłość. |
Krynica-Zdrój | małopolskie | układu nerwowego, reumatologiczne, górnych dróg oddechowych, układu trawienia, nerek i dróg moczowych, krwi i układu krwiotwórczego, cukrzyca i choroby kobiece. |
Kudowa-Zdrój | dolnośląskie | ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, kardiologiczne i nadciśnienie, naczyń obwodowych, układu trawienia, endokrynologiczne, krwi i układu krwiotwórczego. |
Lądek-Zdrój | dolnośląskie | ortopedyczno-urazowe, choroby układu nerwowego, choroby reumatologiczne, choroby naczyń obwodowych, osteoporoza, choroby skóry, choroby kobiece. |
Muszyna | małopolskie | reumatologiczne, górnych dróg oddechowych, układu trawienia, endokrynologiczne. |
Nałęczów | lubelskie | choroby kardiologiczne i nadciśnienie. |
Piwniczna-Zdrój | małopolskie | reumatologiczne, dolnych i górnych dróg oddechowych, układu trawienia. |
Polanica-Zdrój | dolnośląskie | ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, górnych dróg oddechowych, układu trawienia, kardiologiczne i nadciśnienie. |
Polańczyk | podkarpackie | ortopedyczno-urazowe, dolnych i górnych dróg oddechowych, reumatologiczne, endokrynologiczne, neurologiczne, kardiologiczne, nadciśnienie i cukrzyca. |
Połczyn-Zdrój | zachodniopomorskie | ortopedyczno-urazowe, choroby układu nerwowego, choroby reumatologiczne, otyłość, osteoporoza, choroby kobiece. |
Przerzeczyn-Zdrój | dolnośląskie | ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne. |
Rabka-Zdrój | małopolskie | dolnych i górnych dróg oddechowych, ortopedyczno-urazowe, kardiologiczne i nadciśnienie, skóry, choroby reumatologiczne, otyłość i cukrzyca. |
Rymanów-Zdrój | podkarpackie | ortopedyczno-urazowe, kardiologiczne i nadciśnienie, dolnych i górnych dróg oddechowych, reumatologiczne, nerek i dróg moczowych. |
Solec-Zdrój | świętokrzyskie | ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, osteoporoza i choroby skóry. |
Sopot | pomorskie | ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, kardiologiczne i nadciśnienie, dolnych dróg oddechowych, układu nerwowego, osteoporoza. |
Supraśl | podlaskie | ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, kardiologiczne i nadciśnienie, dolnych i górnych dróg oddechowych. |
Kraków-Swoszowice | małopolskie | ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, osteoporoza i choroby skóry. |
Szczawnica | małopolskie | ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, dolnych i górnych dróg oddechowych, otyłość. |
Szczawno-Zdrój | dolnośląskie | ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, dolnych i górnych dróg oddechowych, układu trawienia, nerek i dróg moczowych, cukrzyca, otyłość, osteoporoza. |
Świeradów-Zdrój | dolnośląskie | ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, dolnych i górnych dróg oddechowych, naczyń obwodowych, skóry, osteoporoza, kardiologiczne, nadciśnienie, cukrzyca i choroby kobiece. |
Świnoujście | zachodniopomorskie | ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, dolnych i górnych dróg oddechowych, endokrynologiczne, kardiologiczne, nadciśnienie, otyłość, osteoporoza i choroby skóry. |
Uniejów | łódzkie | ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, naczyń obwodowych, skóry. |
Ustka | pomorskie | ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, kardiologiczne i nadciśnienie, dolnych i górnych dróg oddechowych, endokrynologiczne. |
Ustroń | śląskie | ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, kardiologiczne i nadciśnienie, naczyń obwodowych, dolnych i górnych dróg oddechowych, cukrzyca, otyłość, osteoporoza. |
Wapienne | małopolskie | ortopedyczno-urazowe i reumatologiczne. |
Wieniec-Zdrój | kujawsko-pomorskie | ortopedyczno-urazowe, dolnych dróg oddechowych, reumatologiczne, układu nerwowego, kardiologiczne i nadciśnienie, osteoporoza. |
Wysowa-Zdrój | małopolskie | ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, dolnych i górnych dróg oddechowych, układu trawienia, nerek i dróg moczowych, cukrzyca, otyłość, osteoporoza. |
Żegiestów-Zdrój | małopolskie | reumatologiczne, układu trawienia, nerek i dróg moczowych. |
Międzyzdroje / brak statusu uzdrowiska | zachodniopomorskie | układu nerwowego, układu trawiennego, dolnych i górnych dróg oddechowych |
Poniatowa / brak statusu uzdrowiska | lubelskie | dolnych i górnych dróg oddechowych, gruźlica |
Wieliczka (w podziemnym wyrobisku) | małopolskie | dolnych i górnych dróg oddechowych i choroby skóry. |
Frombork* | warmińsko-mazurskie | ortopedyczno-urazowe, choroby reumatologiczne, choroby naczyń obwodowych i choroby układu nerwowego. |
Latoszyn* | podkarpackie | ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, neurologiczne. |
Skierniewice-Maków* | łódzkie | ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, układu nerwowego, skóry, otyłość. |
Czarny Dunajec* | małopolskie | Ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, ginekologiczne |
Lidzbark Warmiński* | warmińsko-mazurskie | kardiologiczne i nadciśnienie, ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne. |
Miłomłyn* | warmińsko-mazurskie | Ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, górnych dróg oddechowych, dolnych dróg oddechowych |
Kazimierza Wielka* | świętokrzyskie | reumatologiczne, osteoporoza, choroby kardiologiczne i nadciśnienie. |
Górowo Iławeckie* | warmińsko-mazurskie | ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, górnych i dolnych dróg oddechowych. |
Miejscowości z gwiazdką * to obszary ochrony uzdrowiskowej. Jedyną różnicą pomiędzy uzdrowiskiem a obszarem ochrony uzdrowiskowej jest brak zakładu lecznictwa uzdrowiskowego na terenie obszaru.
Zobacz również: Dodatki do emerytury 2024: pełne zestawienie świadczeń dla seniorów [RAPORT]
Ile kosztuje pobyt w sanatorium prywatnie w 2024?
Sanatorium prywatnie cena – czy jest wysoka? Wiele zależy od naszych potrzeb i oczekiwań. Musimy jasno sobie powiedzieć, co jest dla nas niezbędne, a z których wygód możemy zrezygnować. Cena pobytu w sanatorium zależy od wielu czynników, wskazujemy tylko najważniejsze.
Sanatorium dla emeryta cena – od czego zależy:
- wielkość i standard pokoju (jedynka, dwójka, trójka, a nawet czwórka),
- długość pobytu (7, 14, 21 dni),
- pora roku – sezon. Sezon wysoki to najdroższe wakacyjne miesiące (czerwiec, lipiec, sierpień). Sezon średni to maj i wrzesień. Sezon niski (styczeń, luty, marzec, kwiecień oraz listopad, grudzień z wyłączeniem okresów świątecznych, noworocznego oraz ferii) to czas najniższych cen),
- standard sanatorium – lepiej wyposażone, nowsze sanatoria są najczęściej droższe,
- pakiet zabiegów, czyli rodzaju i liczby zabiegów (minimum to 2 zabiegi dziennie)
Zobacz również: Zmiany w refundacji NFZ wyrobów medycznych od 1 stycznia 2024 r. Przegląd nowości i korzyści dla pacjentów
Koszt pobytu w sanatorium prywatnie per dzień 2024?
Sanatorium prywatnie to w 2024 r. wydatek rzędu 150-350 złotych za dobę. Jeśli zależy nam na najwyższym standardzie, to znajdą się oferty także za 500 złotych za dzień i droższe. W cenę wliczone są:
- zakwaterowanie w pokojach od 1 do nawet 4-osobowych,
- wyżywienie (śniadanie, obiad oraz kolacja, niektóre ośrodki serwują dwa posiłki dziennie – śniadanie i obiadokolację).
- konsultacja lekarska, opieka pielęgniarska oraz wszelka opieka specjalistyczna,
- zabiegi lecznicze,
- wstęp na basen, jeżeli ośrodek posiada basen.
Dodatkowe opłaty w sanatorium prywatnie 2024 (dojazd, parking, opłata uzdrowiskowa)
Seniorzy, którzy chcą dojechać własnym samochodem, muszą liczyć się także z kosztem paliwa i parkingu.
Jeżeli chcemy skorzystać z transportu publicznego obok pociągów i autobusów, mamy do dyspozycji busy z tzw. usługą door-to-door (pol. od drzwi do drzwi), co oznacza, że kierowca busa odbiera nas spod drzwi i zawozi pod wskazany adres. To wygodna forma transportu dla seniorów, bez czekania na dworcach, przesiadek i dźwigania bagaży.
Pamiętajmy, że miejscowości uzdrowiskowe naliczają kuracjuszom opłatę uzdrowiskową (tzw. opłata klimatyczna), o którą zwykle upomni się obsługa ośrodka. Maksymalna stawka opłaty uzdrowiskowej w 2024 roku wynosi 6,21 zł za dzień – jej górna wysokość jest ogłaszana przez Ministra Finansów [3]. Lokalna gmina może pobierać opłatę w niższej wysokości, ale nigdy w wyższej niż maksymalna, które wynoszą odpowiednio: 3,22 zł w miejscowościach posiadających korzystne właściwości klimatyczne, walory krajobrazowe oraz warunki umożliwiające pobyt osób w tych celach; 4,54 zł w miejscowościach posiadających status obszaru ochrony uzdrowiskowej, oraz 6,21 zł, czyli opłata uzdrowiskowa.
Zobacz również: 13. Emerytura 2024. Perspektywy, polityczne kulisy, aktualne zasady wypłaty i wysokość trzynastki
Zabiegi w sanatorium prywatnie – na co zwrócić uwagę
Pobyt w sanatorium prywatnie rozpoczyna się od zakwaterowania w pokoju. Niedługo potem mamy konsultację lekarską, to ocena stanu zdrowia i wywiad, podczas której lekarz planuje zestaw zabiegów na kolejne dni. Plan leczenia jest elastyczny, tj. z niektórych zabiegów senior nie musi korzystać, ale z pewnością warto. Liczba zabiegów jest różna i zależy także od naszej decyzji, ale nie powinna być mniejsza niż dwa zabiegi dziennie, w tym jeden bodźcowy.
Rodzaje i jakość zabiegów sanatoryjnych
Skuteczne leczenie uzdrowiskowe zgodne ze sztuką musi oferować przynajmniej jeden zabieg bodźcowy dziennie. Do zabiegów bodźcowych w sanatorium wykorzystuje się naturalne surowce lecznicze, takie jak borowina, woda lecznicza czy gazy lecznicze. Co ważne placówka nie powinna wykorzystywać do tego celu produktów podrobionych, a jak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, niestety takie sytuacje miały miejsce [4]. Tylko wysokiej jakości naturalne surowce gwarantują skuteczność kuracji sanatoryjnej. Warto zwrócić uwagę, czy podczas zabiegów rzeczywiście stosuje się produkty pochodzenia naturalnego, a nie ich zamienniki takie jak np. żel borowinowy, plastry borowinowe, pasta borowinowa, płyn siarczkowy czy techniczny dwutlenek węgla.
Lokalizacja zabiegów
Przed zaplanowaniem pobytu zwróć uwagę, czy zabiegi wykonywane są w jednym miejscu. Zdarza się, że kompleks sanatoryjny jest bardzo rozbudowany i na poszczególne zabiegi musimy udawać się do oddalonych od sobie budynków, czasem do innych ośrodków. Dla osób starszych z ograniczoną mobilnością może stanowić to problem.
Mikroklimat i naturalne wody lecznicze
W leczeniu sanatoryjnym ważne są nie tylko zabiegi, ale także lokalny prozdrowotny mikroklimat, dobra jakość powietrza, otoczenie przyrody i obecność pijalnych wód leczniczych. Kompleksowe wsparcie organizmu pozwala wrócić do pełni sił nawet podczas krótkiego pobytu w sanatorium.
Zobacz również: Co zabrać do sanatorium? [LISTA DO POBRANIA]
Pełnopłatny wyjazd do sanatorium a Covid-19
Od 28 marca 2022 r. test na obecność wirusa SARS-CoV-2 nie jest warunkiem rozpoczęcia turnusy w sanatorium uzdrowiskowym – dotyczy to zarówno turnusów prywatnych, jak i tych na NFZ. Nie trzeba przestawiać również certyfikatu Covid-19 poświadczającego pełne zaszczepienie.
Koncerty i festiwale w uzdrowisku – coś dla ducha
W Polsce znajduje się aż 45 miejscowości ze statusem uzdrowiska. Oprócz rehabilitacji i lecznictwa, na seniora czeka bogaty pakiet wydarzeń kulturalnych. W miejscowościach sanatoryjnych odbywają się koncerty, festiwale czy wydarzenia teatralne. Oto tylko kilka wybranych eventów uzdrowiskowych, a jest w czym wybierać. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz i Międzynarodowy Festiwal Lato z Chopinem to stała oferta Buska-Zdroju. W Dusznikach-Zdrój na melomanów czeka Międzynarodowy Festiwal Chopinowski. Augustów zaprasza na Augustowski Blues Maraton. W Ciechocinku dla fanów opery i operetki organizowany jest Festiwal Operowo-Operetkowym oraz Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów. Goczałkowicki Festiwal Róż swoi otworem dla miłośników tych pięknych kwiatów. A w Krynicy od 1967 r. odbywa się Festiwal im. Jana Kiepury.
Jak wyjechać do sanatorium prywatnie? Praktyczne wskazówki
Zorganizowanie sanatorium bez skierowania sprowadza się do wybrania najlepszej oferty. Ogranicza nas jedynie budżet, który mamy do dyspozycji. Oferta wyjazdów komercyjnych jest bogata i różnorodna, każdy znajdzie coś dla siebie, a metod poszukiwania najlepszej propozycji jest wiele.
Możemy szukać ofert w Internecie, wówczas rozpoczynamy poszukiwania od wpisania w wyszukiwarkę haseł: sanatorium pobyt komercyjny, turnus pełnopłatny lub odpłatny pobyt leczniczy oraz naszych oczekiwań dot. charakteru leczenia (np. kręgosłup). Możemy skorzystać także z serwisów internetowych, które prezentują oferty różnych sanatoriów. W tych miejscach można przeglądać oferty pod kątem naszych kryteriów (lokalizacja, cena, profil leczenia).
Coraz więcej biur podróży ma w swojej ofercie turnusy sanatoryjne i to nie tylko do polskich sanatoriów. Z uwagi na szybko rosnącą liczbę seniorów oferty biur podróży coraz bardziej proponują także turystykę prozdrowotną. Jeszcze do niedawna hitem były wyjazdy do Truskawca, których popularność przerwała wojna na Ukrainie.
Polecenia od znajomych i przyjaciół, którzy korzystali z pełnopłatnego sanatorium, wciąż są w cenie. Istotnym warunkiem jest tu zbieżność naszych dolegliwości i profilu leczenia konkretnego sanatorium.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zapytać o pobyt prywatny w sanatorium, w którym byliśmy wcześniej na fundusz zdrowia. Warto zadzwonić do takiego ośrodka, jeśli lubimy wracać do znanych nam miejsc.
Zawsze zapraszamy także na GazetaSenior.pl oraz do drukowanego wydania Gazety Senior, gdzie znajdziecie oferty turnusów leczniczych i rehabilitacyjnych w atrakcyjnych cenach.
Źródła: [1] Narodowy Fundusz Zdrowia, [2] Ministerstwo Zdrowia , [3] Obwieszczenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 28 lipca 2022 r., [4] Raport pokontrolny Najwyższa Izba Kontroli „(Nie)naturalne surowce w leczeniu uzdrowiskowym”
Jeśli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior Zapisz się do Newslettera
Zobacz również:
Kolejka do sanatorium 2024. Długość kolejki w poszczególnych województwach: aktualne dane [PRZEGLĄD]
- „Senior w Dobrej Formie” – aktywność fizyczna kluczem do zdrowia i wysokiej jakości życia silversów - 9 grudnia, 2024
- BON SENIORALNY: projekt ustawy [KOMPENDIUM] - 9 grudnia, 2024
- Bezpłatne porady notariuszy w całej Polsce! Sprawdź, gdzie skorzystasz z pomocy w Dniu Otwartym Notariatu [adresy i numery telefonów] - 22 listopada, 2024