Redaktorzy

Linda Matus
Wydawca i redaktor naczelna czasopisma „Gazeta Senior” oraz portalu GazetaSenior.pl. Autorka licznych artykułów poświęconych seniorom oraz książki „Niezbędnik Wrocławskiego Seniora”. Inspiratorka spotkań, konferencji, debat dotyczących problemów seniorów. Ekspert w dziedzinie silver marketingu. Prywatnie miłośniczka trzeciego wieku.

Jerzy Dudzik
Jestem fotografem. Rejestruję obrazki przy pomocy sprzętu fotograficznego, ale też często dodaję do nich komentarz. Zdjęcia, obrazki z życia, bez komentarza są niepełnowartościowe. Czasami komentarz zajmuje więcej miejsca niż zdjęcie, ale to tylko dlatego, żeby można było sobie poskładać litery w wyrazy, wyrazy poskładać w zdania, a zdania w obrazek. Może będzie nam wszystkim wygodniej, gdy zobaczymy na obrazku, jacy jesteśmy? których zresztą prawie nikt nie czyta. Ale czasami coś napiszę. Czytanie tekstu i zdjęcia polega na tym samym. Informacje zebrane wzrokiem trafiają do jakiejś części mózgu i tam są przechowywane.
Teksty Jerzego Dudzika dostępne są pod adresem https://www.gazetasenior.pl/author/jerzy-dudzik

Magda Wieteska
Dziennikarka, pisarka, instruktorka warsztatów dziennikarskich m.in. na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Uniwersytecie Wrocławskim.
Jak pisze na swoim blogu: http://magdawieteska.blox.pl/, praca z seniorami daje jej bardzo dużo satysfakcji: „Nie sądziłam, że nauczanie ludzi dorosłych sprawi mi tyle satysfakcji. Dużo słyszałam o tym, jak trudna jest praca z dorosłymi, zwaszcza z osobami starszymi, które mają swoje nawyki, upodobania, bywają zmienne, kapryśne i mocno krytyczne. No tak – ale kto z nas taki nie jest? Chyba tylko dzieci w bardzo wczesnej fazie dzieciństwa. Cieszę się z sukcesów uczestników warsztatów. Cieszę się jeszcze bardziej, gdy dostaję informacje, że ludzie otwierają się, odważają na pisanie już nie tylko do szuflady. Że stają się uważni na słowo, ale też myśli łatwiej ubierają się im w słowa. Bo to nieprawda, że trzeba skończyć wyspecjalizowane szkoły, kursy, żeby pisać. Wiedza w tym zawodzie (dziennikarza, literata) – owszem, jest potrzebna, ale tak samo ważne jest, aby ćwiczyć się w praktyce. Bo, powtarzając moją ulubioną sentencję, to właśnie trening czyni mistrza.”
Artykuły Magdy są dostępne m.in. pod tym linkiem

Miłosz Sałaciński
Rocznik 1948. Całe zawodowe życie związany byłem z mediami. Współpracowałem z ponad 40 redakcjami. Ostatnie 7 lat przepracowałem w Super Expressie jako korespondent z Kujaw i Pomorza. Poza tym moje materiały i zdjęcia zamieszczały m.in. takie gazety jak Polityka, Express Bydgoski, Chwila dla Ciebie, Przyślij Przepis, Tina, Konie i Rumaki, Przegląd Pożarniczy, Mój Pies czy Echa Leśne.
Od 5 lat związany jestem z ruchem senioralnym. Jako korespondent wysyłam swoje materiały m.in do Gazety Senior. Prowadzę pierwszą w Polsce Telewizję Senioralną www.senioralna.tv. Jestem również właścicielem portalu oraz seniorzybydgoszcz.pl. Żona Bożena jest przewodniczącą Rady Słuchaczy Kaziemiorzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bydgoszczy. Syn Radosław poszedł w ślady ojca i również przez 10 lat pracował w TVN i TVP.
Teksty Miłosza Sałacińskiego dostępne są m.in. pod tym linkiem

Roman Szymański
Dziennikarz, fotografik i fotoreporter – urodzony w drugiej połowie XX wieku w Poznaniu, obecnie „szczęśliwy” stypendysta ZUS-u.
Autor m.in. poradników i przewodników: „Fotografia dla początkujących”, „Lago di Garda – Esencja Włoch”, ABC spinningu – vademecum…”
Kilkadziesiąt artykułów i publikacji z różnych dziedzin w przeróżnych periodykach – to tylko część dorobku publicystycznego, datującego się od lat siedemdziesiątych.
Z uwagi na doświadczenie i potrzeby, wyjątkowo zaangażowany w temacie problemów społecznych osób starszych, poziomu życia seniorów, a także postrzegania przez pozostałe grupy społeczne. Szeroko pojęta aktywność seniorów, projekty integrujące środowisko, czy wykorzystanie potencjału tkwiącego w osobach starszych – to podstawowy cel zainteresowań…
Teksty Romana Szymańskiego dostępne są m.in. pod tym linkiem

Andrzej Wasilewski
Zainteresowania dziennikarskie zacząłem rozwijać od czasu współpracy z nieistniejącym już miesięcznikiem MORZE – byłem kiedyś marynarzem na żaglowcu oceanicznym. Potem zajmowałem się publicystyką społeczną w tygodniku regionalnym i czasopismach ilustrowanych. Zawodowe dziennikarstwo zakończyłem jako redaktor naczelny miesięcznika POLSKO-CZESKI INFORMATOR GOSPODARCZY. Na emeryturze lokuję swoje zainteresowania w kręgach podobnych sobie ludzi, którym nie konstrukcja miejsca pracy wyznacza czas, zadania i rytm życia. Wśród ludzi którzy sami ponoszą organizatorską odpowiedzialność za jakościowy obraz własnego dnia powszedniego. Jakoś to wychodzi, jeśli mniej patrzysz, co tobie dadzą a bardziej – jaki sam wniesiesz wkład.
Teksty Andrzeja Wasilewskiego są dostępne m.in. pod tym linkiem
Joanna Ciechanowska-Barnuś
Po pierwsze jestem kobietą. Po drugie Polką. Po trzecie w pewnym wieku. Pewnym od pewności, a nie od wątpliwości. Tylko wiek jest pewny, reszta to ułuda. Nie ma sensu pisać w jakim, bo to się ciągle zmienia. Sto lat temu byłabym matroną. Może raczej matronką ze względu na niewielkie wymiary. Ale jedno i drugie mi się nie podoba. Seniora jest lepsza. W tym określeniu i wiek, i płeć, i europejskie korzenie. Podobno należę do pokolenia Baby Boomers i to mówi wszystko. Może dlatego każdego dnia ze zdziwieniem odkrywam, że jestem już tu, gdzie jestem. Nie mogę uwierzyć, że tyle rzeczy widziałam na własne oczy. I czasem ze strachem myślę, co jeszcze zobaczę.
Autorka Seniorałek, czyli felietonów z perspektywy seniory i bloga: http://senioralki.blogspot.
Wacław Jan Kroczek
Korespondent Gerontology Research Group (pol. Światowego Towarzystwa Gerontologicznego) w Polsce. Dokumentuje życie najstarszych Polaków publikując ich życiorysy m.in. na łamach Gazety Senior.
Alicja Pionkowska
Słowo to wielka siła. Piszę gdy mi niepokornie w duszy gra. Staram się by to co tu piszę ucieszyło, rozbawiło i może przydało się chociaż jednej osobie. ŻYCIE widziane oczami (nie)zwykłych ludzi i moimi; coś „mini-literackiego” z szuflady; dobre, „moje” wina; moto-codzienność, amatorskie foto…
Autorka bloga https://mozgojazda.wordpress.
Krystyna Ziętak
Seniorka, która stale coś nowego odkrywa dla Was i dla siebie. Kocha Wrocław i wrocławian. Autorka bloga: www.60virtualculturepl.
Artykuły autorstwa Krystyny Ziętak są dostępne m.in. pod tym linkiem
dr Jadwiga Kwiek
Psycholog, psychoterapeuta. Emerytowany pracownik naukowy, dydaktyk, wykładowca m.in. psychologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Prezes założyciel UTW w Tarnowie Podgórnym, na którym prowadzi popularne zajęcia z psychologii dla seniorów. Autorka książki „Przepis na człowieka” dedykowanej słuchaczom UTW. Dr Kwiek przyjmuje zaproszenia na wykłady i spotkania autorskie od UTW, bibliotek, klubów seniora i sanatoriów (kontakt: jkwiek@amu.edu.pl, tel. 61/896 36 17)
Teksty dr Jadwigi Kwiek dostępne są min. pod tym linkiem
Kazimierz Nawrocki
Rzecznik prasowy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ostrowie Wielkopolskim. Autor wielu publikacji na temat współczesnego życia seniorów oraz wywiad z osobami zaangażowanymi w życie senioralnych społeczności.
Teksty Kazimierza Nawrockiego dostępne są m.in. pod tym linkiem
Redakcja Gazety Senior zaprasza do współpracy seniorów dziennikarzy
- Bywasz w centrum wydarzeń senioralnych.
- Masz więcej czasu na emeryturze, lubisz pisać i sprawnie Ci to wychodzi.
- Chcesz tworzyć wiadomości, artykuły dla dużej grupy czytelników.
- Korzystasz z poczty elektronicznej (wysyłasz maile, przesyłasz zdjęcia).
- Dołącz do zespołu Gazety Senior.
