Bezpłatny wykład notariusza na Uniwersytecie Trzeciego Wieku [edukacja prawna seniorów]

Bezpłatny wykład notariusza na Uniwersytecie Trzeciego Wieku [edukacja prawna seniorów]

Pod takim hasłem notariusze prowadzą akcję edukacyjną dedykowaną seniorom. W tym roku akademickim już po raz 8. przybliżają wybrane zagadnienia prawne związane z czynnościami notarialnymi, by uchronić seniorów przed negatywnymi skutkami podejmowanych decyzji prawnych.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej gazetasenior.pl

Pomysł na akcję wyewoluował z organizowanej od 2010 r. akcji „Dzień Otwarty Notariatu” – akcji mającej na celu edukowanie społeczeństwa w tych obszarach prawa, które leżą w kompetencjach notariuszy, jak również informowanie o rodzajach umów i czynnościach notarialnych, które będą odpowiednie dla realizacji zakładanych celów. Rokrocznie największą grupę odbiorców tej akcji stanowili seniorzy. To uświadomiło organizatorom akcji – Krajowej Radzie Notarialnej i radom izb notarialnych – potrzebę edukacji prawnej dedykowanej właśnie osobom starszym. Tak narodziła się akcja „Bezpłatny wykład notariusza na uniwersytecie trzeciego wieku”.

Zobacz również: Spadki i darowizny: Nowe zasady, nowe korzyści! Od lipca 2023 r. Rozliczaj podatek jak ekspert [5 przykładów]

Jak zaprosić notariusza na wykład w Twoim mieście?

Nie tylko statystyki, ale i przepełnione wdzięcznością wiadomości od organizacji senioralnych, jak również ponawiane rokrocznie zaproszenia notariusza na wykład pokazują, że ta akcja jest bardzo potrzebna. Rocznie organizowanych jest ponad 100 wykładów w całej Polsce – zarówno na UTW, jak i w domach i klubach seniora oraz domach dziennego pobytu. Notariusze docierają tam, gdzie są potrzebni i gdzie mogą pomóc. I, co bardzo ważne, docierają przez cały rok. Dlatego niezależnie od terminu, lokalizacji, czy formy organizacji można poprosić o wykład notariusza, wysyłając maila zawierającego: proponowany termin, lokalizację, dane kontaktowe oraz wybrany temat na adres email: komunikacja@krn.org.pl

Zobacz również: Kłopotliwy spadek: odrzucenie spadku przez zadłużone dzieci [Konsekwencje odrzucenia spadku z pokrzywdzeniem wierzycieli]

Reklama Reklama wynajmijseniora.pl

O czym można porozmawiać z notariuszem?

Z dotychczasowego doświadczenia wynika, że największym zainteresowaniem słuchaczy cieszą się tematy związane z dziedziczeniem oraz bezpiecznymi sposobami przekazywania majątku. W czasie wykładów notariusze informują także o innych czynnościach, których można dokonać w kancelarii notarialnej, oraz o możliwych konsekwencjach prawnych podejmowanych decyzji. Z notariuszem można porozmawiać na każdy temat związany z czynnościami notarialnymi, można też wybrać jeden z proponowanych, albo też wszystkie proponowane przez organizatora:

  • Dziedziczenie, czyli o czym spadkodawca i spadkobierca wiedzieć powinni.
  • Sztuka sporządzania testamentów.
  • Jak bezpiecznie przekazać majątek?
  • Jakie sprawy załatwisz w kancelarii notarialnej bez konieczności udawania się do sądu?
  • Pełnomocnictwo – korzyści i ryzyka.

Zobacz również: Jak napisać testament? Przykłady i Wzory. Kompleksowy poradnik

Gdzie jeszcze można porozmawiać z notariuszem?

Notariusze – w przeciwieństwie do adwokatów czy radców prawnych – nie udzielają płatnych porad prawnych. Przy okazji dokonywania czynności notarialnej w kancelarii udzielają oni bezpłatnych informacji prawnych. Warto też wiedzieć, że notariusz ma obowiązek zadbania o interes prawny obu stron czynności notarialnej. Notariusz informuje także o rodzajach umów i czynnościach notarialnych, które będą odpowiednie dla realizacji zakładanych celów.

Okazją, by przypomnieć o wyjątkowej roli notariuszy jako strażników bezpieczeństwa obrotu prawnego i uzyskać informację prawną poza kancelarią notarialną, jest „Dzień Otwarty Notariatu”, który odbywa się co roku w listopadzie.


Jeżeli interesują Cię informacje na temat dziedziczenia, zapisz się do Newslettera Gazety Senior Zapisz się do Newslettera


 

 

Izba Notarialna we Wrocławiu
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds