Bezpłatny wykład notariusza na Uniwersytecie Trzeciego Wieku [edukacja prawna seniorów]

Bezpłatny wykład notariusza na Uniwersytecie Trzeciego Wieku [edukacja prawna seniorów]

Pod takim hasłem notariusze prowadzą akcję edukacyjną dedykowaną seniorom. W tym roku akademickim już po raz 8. przybliżają wybrane zagadnienia prawne związane z czynnościami notarialnymi, by uchronić seniorów przed negatywnymi skutkami podejmowanych decyzji prawnych.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej gazetasenior.pl

Pomysł na akcję wyewoluował z organizowanej od 2010 r. akcji „Dzień Otwarty Notariatu” – akcji mającej na celu edukowanie społeczeństwa w tych obszarach prawa, które leżą w kompetencjach notariuszy, jak również informowanie o rodzajach umów i czynnościach notarialnych, które będą odpowiednie dla realizacji zakładanych celów. Rokrocznie największą grupę odbiorców tej akcji stanowili seniorzy. To uświadomiło organizatorom akcji – Krajowej Radzie Notarialnej i radom izb notarialnych – potrzebę edukacji prawnej dedykowanej właśnie osobom starszym. Tak narodziła się akcja „Bezpłatny wykład notariusza na uniwersytecie trzeciego wieku”.

Jak zaprosić notariusza na wykład w Twoim mieście?

Nie tylko statystyki, ale i przepełnione wdzięcznością wiadomości od organizacji senioralnych, jak również ponawiane rokrocznie zaproszenia notariusza na wykład pokazują, że ta akcja jest bardzo potrzebna. Rocznie organizowanych jest ponad 100 wykładów w całej Polsce – zarówno na UTW, jak i w domach i klubach seniora oraz domach dziennego pobytu. Notariusze docierają tam, gdzie są potrzebni i gdzie mogą pomóc. I, co bardzo ważne, docierają przez cały rok. Dlatego niezależnie od terminu, lokalizacji, czy formy organizacji można poprosić o wykład notariusza, wysyłając maila zawierającego: proponowany termin, lokalizację, dane kontaktowe oraz wybrany temat na adres email: komunikacja@krn.org.pl

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

O czym można porozmawiać z notariuszem?

Z dotychczasowego doświadczenia wynika, że największym zainteresowaniem słuchaczy cieszą się tematy związane z dziedziczeniem oraz bezpiecznymi sposobami przekazywania majątku. W czasie wykładów notariusze informują także o innych czynnościach, których można dokonać w kancelarii notarialnej, oraz o możliwych konsekwencjach prawnych podejmowanych decyzji. Z notariuszem można porozmawiać na każdy temat związany z czynnościami notarialnymi, można też wybrać jeden z proponowanych, albo też wszystkie proponowane przez organizatora:

  • Dziedziczenie, czyli o czym spadkodawca i spadkobierca wiedzieć powinni.
  • Sztuka sporządzania testamentów.
  • Jak bezpiecznie przekazać majątek?
  • Jakie sprawy załatwisz w kancelarii notarialnej bez konieczności udawania się do sądu?
  • Pełnomocnictwo – korzyści i ryzyka.

Gdzie jeszcze można porozmawiać z notariuszem?

Notariusze – w przeciwieństwie do adwokatów czy radców prawnych – nie udzielają płatnych porad prawnych. Przy okazji dokonywania czynności notarialnej w kancelarii udzielają oni bezpłatnych informacji prawnych. Warto też wiedzieć, że notariusz ma obowiązek zadbania o interes prawny obu stron czynności notarialnej. Notariusz informuje także o rodzajach umów i czynnościach notarialnych, które będą odpowiednie dla realizacji zakładanych celów.

Okazją, by przypomnieć o wyjątkowej roli notariuszy jako strażników bezpieczeństwa obrotu prawnego i uzyskać informację prawną poza kancelarią notarialną, jest „Dzień Otwarty Notariatu”, który odbywa się co roku w listopadzie.


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior Zapisz się do Newslettera


Zobacz również:

Spadki i darowizny: Nowe zasady, nowe korzyści! Od lipca 2023 r. Rozliczaj podatek jak ekspert [5 przykładów]

Kłopotliwy spadek: odrzucenie spadku przez zadłużone dzieci [Konsekwencje odrzucenia spadku z pokrzywdzeniem wierzycieli]

Dzień Otwarty Notariatu 2023 Skorzystaj z bezpłatnych porad prawnych [sobota,18 listopada, adresy i telefony]

Jak napisać testament? Przykłady i Wzory. Kompleksowy poradnik 2023

 

Izba Notarialna we Wrocławiu
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.