Darmowe Leki 65+ [LICZBA LEKÓW, TERMIN, AKTUALNOŚCI] ⭐️

Darmowe Leki 65+ [LICZBA LEKÓW, TERMIN, AKTUALNOŚCI] ⭐️

Program darmowe leki 65+ dla seniorów to obniżenie progu wiekowego w programie darmowych leków 75 plus i poszerzenie listy bezpłatnych preparatów. Lista 3800 bezpłatnych leków została ogłoszona w obwieszczeniu refundacyjnym 30 sierpnia.  

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Program darmowe leki 75+ teraz leki 65+

Darmowe leki dla seniorów to program, który doczekał się realizacji we wrześniu 2016 r. Umożliwił on osobom starszym korzystanie z pełnej refundacji na wybrane leki przepisywane przez lekarza. Lista leków objętych 100% refundacją obejmowała 2057 pozycji. Bezpłatne leki dla seniorów przeznaczone były dla osób po 75 r.ż. 1 września br.  próg wieku dla beneficjentów programu zostanie obniżony do 65 r.ż, a lista darmowych leków poszerzona do 3800 pozycji.

Zobacz również: Bezpłatne leki 65+ [Lista 3800 leków]. Sprawdź, czy twój lek jest darmowy? [Prosta wyszukiwarka dla seniora]

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

Darmowe leki dla młodszych seniorów

Osoby starsze dość często rezygnują z wykupywania niezbędnych leków. Jak zauważają lekarze, przerwy w leczeniu lub zaniechanie terapii mogą mieć tragiczne skutki zarówno dla ich stanu zdrowia, jak i całego systemu opieki zdrowotnej. Także organizacje pozarządowe i stowarzyszenia pacjentów zauważały konieczność objęcia programem młodszych seniorów. Na trudną sytuację finansową emerytów zwracała uwagę m.in. koalicja „Na pomoc niesamodzielnym”, która postulowała rozszerzenie programu o grupę 70+.

Zobacz również: Jak sprawdzić, gdzie dostępny jest lek? Kto ma lek? Brakujące leki 2023 [PRZEWODNIK nie tylko dla seniora]

Reklama Jesienny Rejs Seniora

Darmowe leki 65+. Kiedy program wejdzie w życie?

Darmowe leki 65+ [termin wejścia w życie]

29 sierpnia br. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Program obowiązuje od 1 września br.

Zobacz również: Bezpłatne Leki 65+ Sejmowa debata na temat darmowych leków m.in. Brak listy i konsultacji społecznych oraz propozycja leków za 5 zł [RELACJA]

Darmowe leki 65+ [termin ogłoszenia listy]

Mimo że ustawa została przyjęta przez Sejm, nie dołączono do niej wykazu darmowych leków — dotyczyło to zarówno dzieci do 18 r.ż, jak i seniorów. Konkretny wykaz leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych minister zdrowia ogłosił w obwieszczeniu refundacyjnym dopiero 30 sierpnia br.  Propozycje, czyli tzw. ranking leków, które trafiły na listę bezpłatnych leków, przygotowała Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Zobacz również: Program bezpłatne leki 65+. Ranking rekomendowanych leków [wstępna lista]

Patronat medialny Patronat medialny Telefon Zaufania

Czy wszystkie leki będą darmowe dla seniorów 65+?

Nie. Program bezpłatnych leków dla seniorów 65+ nie oznacza, że wszystkie leki senior otrzyma za darmo.

Które leki NIE będą za darmo?

Program darmowych leków dziś nie obejmuje m.in. leków bez recepty, suplementów diety, ziół. Nie obejmuje również leków na receptę niepodlegających refundacji, czyli wydawanych za 100-procentową odpłatnością.

Pojawiła się propozycja zmiany przepisów, która umożliwiłaby objęcie refundacją leków wydawanych bez recepty tzw. leków OTC. Więcej na ten temat w artykule:  Leki bez recepty – czy będą refundowane? Czy leki OTC znajdą się na liście bezpłatnych leków 65+?

Które leki będą darmowe dla seniorów 65+?

Aby lek mógł znaleźć się w wykazie darmowych leków 65+, w pierwszej kolejności musi znaleźć się na liście leków refundowanych. Na liście darmowych leków 65+ znalazło się 3800 pozycji. Które leki od 1 września są darmowe dla seniorów 65+ sprawdzisz TUTAJ.

Zobacz również: Lecytyna – klucz do zdrowia seniorów [właściwości, korzyści i działanie]

Darmowe leki 65+ koszt programu

W latach 2016-2023 resort zdrowia na darmowe leki dla seniorów wydał blisko 4,3 mld złotych. Od momentu utworzenia programu skorzystało z niego blisko 3,8 mln świadczeniobiorców. Obniżenie progu do 65 lat oznacza objęcie programem dodatkowych milionów osób. Resort zdrowia zapewnia, że szanse środki na ten cel zostały zabezpieczone. Kluczem pozostają możliwości NFZ, który od stycznia 2023 r. przejął finansowanie programu Leki 75+.

Jak program działa w praktyce? Darmowe Leki 65+, co musisz wiedzieć o recepcie S [kod S, data wystawienia recepty, uprawni lekarze]


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior   Zapisz się do Newslettera


Zobacz również:

Bezpłatne leki 65+. Jakie leki za darmo po 65 roku życia? [LISTA, WYSZUKIWARKA]

Darmowe Leki 65+, co musisz wiedzieć o recepcie S [kod „S”, data wystawienia recepty, uprawni lekarze]

Proces tworzenia listy darmowych leków dla seniorów 65+ [ranking rekomendowanych środków]

Bezpłatne Leki 65+ Sejmowa debata na temat darmowych leków m.in. Brak listy i konsultacji społecznych oraz propozycja leków za 5 zł [RELACJA]

Jak sprawdzić, gdzie dostępny jest lek? Kto ma lek? Brakujące leki 2023 [PRZEWODNIK nie tylko dla seniora]

Wysokość 14-tki – kwota przelewu wrzesień. 2200 zł na rękę nie dla wszystkich [AKTUALNA TABELA]

Linda Matus
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds