Leki bez recepty – czy będą refundowane? Czy leki OTC znajdą się na liście bezpłatnych leków 65+?
Ministerstwo Zdrowia rozważa rewolucyjne zmiany w refundacji leków bez recepty, które mogą mieć duże znaczenie dla seniorów i stanu ich portfela.
Wśród propozycji pojawiła się możliwość objęcia refundacją leków wydawanych bez recepty tzw. leków OTC stosowanych dłużej niż 30 dni. Czy oznacza to, że osoby starsze będą mogły korzystać z tych preparatów bez ponoszenia kosztów?
Sprawa zdawałoby się prosta, wywołała burzę. Czy to krok w kierunku ułatwienia dostępu do leczenia, czy potencjalne ryzyko dla pacjentów? Sprawdzamy.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Spis Treści
Tzw. Lek OTC – co to za leki?
Leki OTC to leki, które można kupić bez recepty, np. na ból głowy czy przeziębienie, a stosowane powszechnie określenie OTC to skrót od angielskiego over-the-counter drug. Leki OTC można kupić w aptekach, ale także w marketach, czy na stacjach benzynowych.
Jeśli wybrane leki bez recepty zostaną objęte refundacją, oznacza to, że seniorzy powyżej 65 lat i dzieci mogliby wkrótce otrzymać je za darmo.
Zobacz również: Bezpłatne Leki 65+ Sejm przyjął ustawę [LICZBA LEKÓW, TERMIN, AKTUALNOŚCI] ⭐️
Leki OTC do refundacji – propozycja last minute
Propozycja refundacji leków bez recepty, czyli OTC, pojawiła się niespodziewanie w projekcie dużej nowelizacji ustawy refundacyjnej już po zakończonych konsultacjach publicznych. Nowelizacja została przyjęta przez Sejm 13 lipca i przekazana do Senatu.
Zobacz również: Bezpłatne Leki 65+ Sejmowa debata na temat darmowych leków m.in. Brak listy i konsultacji społecznych oraz propozycja leków za 5 zł [RELACJA]
Refundacja leków – aktualna ścieżka do refundacji i proponowane zmiany
Obecnie refundacja leków odbywa się na wniosek producenta, natomiast zgodnie z nowymi przepisami, minister zdrowia będzie mógł zdecydować o refundacji i ustaleniu ceny dla leków OTC, które są stosowane dłużej niż 30 dni w określonym stanie klinicznym i rekomendowane w wytycznych postępowania klinicznego. Takie rozwiązanie będzie można zastosować, jeśli producent leku nie złożył wniosku o refundację i z zastrzeżeniem – po upłynięciu okresu wyłączności rynkowej dla danego leku.
Warto podkreślić, że refundacja leków bez recepty nie oznaczałaby, że leki OTC będą dostępne za darmo lub ze zniżką na stacjach benzynowych czy w marketach. W praktyce wydawane byłyby na receptę, którą można byłoby realizować wyłącznie w aptece. Co podkreślał wiceminister Miłkowski na posiedzeniu Komisji Zdrowia.
Zobacz również: Wysokość 14-tki na rękę i kwota przelewu [TABELA emerytura sierpień-wrzesień od 600 zł do 4438 zł]
Refundacja leków to ulga dla pacjentów – skąd ta burza?
Wprowadzenie refundacji leków OTC wywołało lawinę pytań, m.in. o to, czy leki OTC, które zostaną objęte refundacją, będą nadal mogły być reklamowane? Czy ich sprzedaż przez internet pozostanie możliwa?
Wątpliwości mają także lekarze, farmaceuci i producentów leków, którzy obawiają się konsekwencji tej zmiany. Czy ta propozycja rzeczywiście przyniesie oczekiwane korzyści, czy wyłącznie chaos w aptekach?
Zobacz również: Prawo jazdy dla seniorów – propozycje KE [badania lekarskie, testy psychologiczne dla 65+, kursy dla kierowców 70+]
Więcej wizyt lekarskich i recept na refundowane leki OTC? Farmaceuci ostrzegają!
Skoro już dziś resort zdrowia płaci za niektóre leki OTC honorowym dawcom krwi i przeszczepu, co pozwala im otrzymać niektóre wydawane bez recepty leki za darmo lub ze zniżką, to skąd ta gorąca dyskusja.
Farmaceuci przede wszystkim obawiają się, że wprowadzenie refundacji leków OTC spowoduje wzrost liczby wizyt w celu otrzymania recepty. Naczelna Rada Aptekarska podkreśla, że pacjenci będą chcieli otrzymać receptę na leki OTC, aby skorzystać ze zniżki, co zwiększy obciążenie dla lekarzy i całego systemu opieki zdrowotnej.
Zobacz również: Renta wdowia – debata w Sejmie [RELACJA]. Kto popiera to rozwiązanie? Kiedy renta wdowia wejdzie w życie?
Postulat lekarzy: Najpierw refundacja leków na receptę!
Według samorządu lekarskiego refundacja leków OTC może być analizowana, dopiero kiedy refundacją obejmiemy leki na receptę, które obecnie nie są refundowane. Naczelna Rada Lekarska zauważa, że pacjenci ponoszą ogromne koszty za pełnopłatne leki na receptę, które sięgają blisko 9,5 mld złotych.
Polski Związek Producentów Leków bez Recepty: O refundacji leków na receptę
Związek Producentów Leków bez Recepty zgadza się, że priorytet to refundacja leków na receptę, które obecnie nie są nią objęte. Koszty leków OTC nie wymagają tak pilnego wsparcia, jak np. drogie leki na receptę. Aby rozsądnie gospodarować budżetem NFZ, ważne jest, aby refundować te leki, które mogą przynieść pacjentom największe korzyści.
Zobacz również: Bezpłatne Leki 75+. Lista Leków Refundowanych dla Seniorów 2023 [WYSZUKIWARKA]
Czy leki OTC będą refundowane dla seniorów 65+?
Propozycja refundacji leków OTC wywołała spore zdziwienie. Według Krzysztofa Kopcia, prezesa Krajowych Producentów Leków, którego cytuje prawo.pl w uzasadnieniu do kontrowersyjnego projektu ustawy z marca 2023 r., resort zdrowia podkreślał, że „nie można tolerować sytuacji, w której leki OTC stałyby się refundowane”. Pomysł pojawił się niespodziewanie, budząc uzasadnione pytania o polityczne motywacje. Czy to tylko kiełbasa wyborcza, mająca na celu zdobycie poparcia seniorów?
Będziemy się tym zmianom przyglądać i informować Czytelników w m.in. Newsletterze.
Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior Zapisz się do Newslettera
Zobacz również:
Ranking rekomendowanych leków dla seniorów 65+ [liderzy darmowej listy]
Bezpłatne Leki 75+. Lista Leków Refundowanych dla Seniorów 2023 [WYSZUKIWARKA]
- Bon energetyczny 2024: kryteria, kwoty, dokumenty [wnioski można składać do 30 września] - 25 września, 2024
- 14 emerytura 2024 ⭐️ Wszystko, co musisz wiedzieć o dodatkowym świadczeniu [Kryteria, Terminy, Kwoty NETTO] - 11 września, 2024
- Druga waloryzacja emerytur wstrzymana – rząd czeka na wzrost inflacji - 11 września, 2024