Co zabrać do sanatorium? [LISTA DO POBRANIA]

Co zabrać do sanatorium? [LISTA DO POBRANIA]

Spakowanie walizki do sanatorium do duże wyzwanie, szczególnie gdy jedziemy po raz pierwszy, a nasz turnus trwa aż trzy tygodnie. Co zabrać, jak się spakować, aby wziąć wszystkie niezbędne rzeczy i … unieść walizkę. Przygotowaliśmy szczegółowy poradnik, korzystając ze wskazówek weteranów sanatoryjnych turnusów. Zebraliśmy patenty ekspertów ds. pakowania walizek. Dorzuciliśmy kilka praktycznych porad stylistek i pracowników sanatoriów, którzy opiekują się kuracjuszami na co dzień. Zamieszczamy Listę do pobrania na telefon lub do wydrukowania! Znajdziesz ją na końcu artykułu.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Co zabrać do sanatorium? Dokumenty i dokumentacja medyczna

Dowód osobisty powinien znaleźć się na liście rzeczy do zabrania do sanatorium. Także okulary do czytania, notatnik i długopis będą potrzebne. Zameldowanie kuracjuszy w sanatorium to czas wypełniania dokumentów i przekazywania wielu ważnych informacji, które możesz chcieć zanotować.

Koniecznie spakuj skierowanie z NFZ na turnus sanatoryjny. Jest to pisemna informacja z NFZ o zakwalifikowaniu na leczenie uzdrowiskowe, która zawiera numer skierowania.

Nie zapomnij legitymacji emeryta-rencisty ZUS. Numer twojej legitymacji powinien zawierać oznaczenie oddziału NFZ – wtedy legitymacja jest także dokumentem potwierdzającym prawo do ubezpieczenia zdrowotnego. Zwróć uwagę, jeżeli pozycja 3. i 4. numeru legitymacji zawiera znaki ” – – „, wtedy musisz przedstawić inny dowód ubezpieczenia, jeden ze wskazanych (np. karta EKUZ dot. emerytów mieszkających poza Polską; zaświadczenie z ZUS lub KRUS, WBA, ZER MSWiA; aktualny odcinek emerytury lub renty).

Jeżeli korzystasz z e-legitymacji wystarczy twój telefon.

Jeśli posiadamy orzeczenie o niepełnosprawności, koniecznie weźmy dokument potwierdzający to. I najważniejsze zabierasz ze sobą pełną dokumentację medyczną. Dobrze przygotowana dokumentacja medyczna to chronologicznie ułożone dokumenty i informacje dotyczące twojego stanu zdrowia i chorób.

Zobacz również: Kolejka do sanatorium 2024. Długość kolejki w poszczególnych województwach: aktualne dane [PRZEGLĄD]

Przykładowe informacje, dokumenty i badania, które mogą znaleźć się w dokumentacji medycznej:

  • Wyniki badań w zależności od choroby podstawowej (np. USG, TK, MR, morfologia, CRP, EKG, USG etc.)
  • Wyniki badań dodatkowych
  • Konsultacje specjalistyczne
  • Informacje o przyjmowanych lekach
  • Karta informacyjna z leczenia szpitalnego, Wypis ze szpitala
  • Informacja o uczuleniach, również na leki
  • Wszelkie informacje, które mogą być istotne dla leczenia uzdrowiskowego
  • Certyfikat covidowy, jeśli jesteśmy zaszczepieni
  • UWAGA! Nie jest wymagane aktualnie badanie RTG klatki piersiowej, które kiedyś było regułą

Jeśli posiadasz orzeczenie o niepełnosprawności, to na zakończenie turnusu nie zapomnij w recepcji imiennej Faktury VAT za pobyt, która będzie potrzebna do rozliczenia kosztów turnusu w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu rocznym.

W zależności od wybranego środka transportu pamiętajmy o zabraniu prawo jazdy, jeśli jedziemy autem lub biletów na pociąg, autobus lub bus w przypadku transportu publicznego.

Podsumowując:

  • Dowód osobisty
  • Okulary do czytania! Notatnik i długopis
  • Skierowanie z NFZ na turnus sanatoryjny
  • Legitymacja emeryta-rencisty ZUS lub inny dokument potwierdzający prawo do ubezpieczenia zdrowotnego
  • Orzeczenie o niepełnosprawności, jeżeli takie posiadamy
  • Dokumentacja medyczna i certyfikat Covid-19
  • Bilety (w przypadku transportu publicznego)
  • Prawo jazdy, jeśli jedziemy autem

Zobacz również: Dodatki do emerytury 2024: pełne zestawienie świadczeń dla seniorów [RAPORT]

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

Zapas leków do sanatorium – czy jest konieczny?

Musisz zabrać ze sobą wszystkie leki, które przyjmujesz na stałe. Zapas musi starczyć na cały czas pobytu w sanatorium, czyli nawet kilka tygodni. Ośrodek nie jest zobligowany do zapewnienia kuracjuszom leków, które stale przyjmują.
Szczególnie w kontekście wyjazdu do sanatorium spakuj leki w oryginalnych i zamkniętych opakowaniach. Nigdy nie wyrzucaj części opakowania, która zawiera datę ważności leku. Spakuj je tak, aby nie namokły lub nie były wystawione na zbyt wysokie lub niskie temperatury. Pamiętaj, że lekarz, który kwalifikuje do zabiegów sanatoryjnych może poprosić Cię o ich okazanie.

  • Leki w oryginalnych opakowaniach, które przyjmujesz na stałe (zapas na cały okres pobytu)
Reklama Jesienny Rejs Seniora

Co jeszcze warto mieć w podręcznej apteczce w sanatorium?

Mimo że jedziemy do placówki medycznej zmiana pogody czy ciśnienia może wymagać zażycia tabletki przeciwbólowej. Podczas spacerów, chodzenia z kijkami czy jazdy na rowerze mogą przytrafić się drobne urazy. Oprócz plastrów, także tych na odciski, i środków opatrunkowych warto mieć przy sobie w sanatorium aerozol z oktenidyną, który działa bakteriobójczo, grzybobójczo i wirusobójczym. Preparaty z tym związkiem można stosować do dezynfekcji otarć, ale i otwartych ran czy szwów, a także po różnych zabiegach medycznych. Taki środek sprawdzi się u osób cierpiących na grzybicę międzypalcową, którą można złapać na basenie w uzdrowisku. W razie potrzeby zapewni ulgę w podrażnieniach spowodowanych noszeniem protezy dentystycznej, a nawet podleczy bolące gardło.
W drodze warto mieć przy sobie także leki na chorobę lokomocyjną, zatrucie i biegunkę. Nie zapomnijmy także o butelce wody, aby nawadniać się w czasie podróży i popić lek, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Preparat do odstraszania komarów i coś na ugryzienia może się bardzo przydać latem.

  • Tabletki przeciwbólowe
  • Antyseptyk z oktenidyną
  • Plastry i plastry na odciski
  • Środek na biegunkę i zatrucie
  • Leki na dolegliwości lokomocyjne
  • Preparat na komary, środek łagodzący ugryzienia
  • Butelka wody do popicia leków

Zobacz również: Waloryzacja emerytur 2024: prognoza [TABELA NETTO] oraz propozycja dwóch waloryzacji w roku

Czy zabierać dodatkowy Internet do sanatorium?

W ogromnej większości ośrodków WiFi, czyli bezprzewodowy Internet jest już standardem. Najczęściej hasło do lokalnego WiFi jest umieszczane na tablicach z ogłoszeniami dla kuracjuszy. Do sprawdzenia aktualnych informacji, facebook’a i WhatsApp’a, wiadomości na skrzynce e-mailowej czy wysłania zdjęć do rodziny i przyjaciół z powodzeniem wystarczy.

Covidowe obostrzenia w sanatorium?

28 kwietnia 2022 r. został zniesiony obowiązek noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych, ale nie dotyczy to podmiotów medycznych. Pamiętajmy, że wirus Sars-Cov2 nie zniknął i wciąż stanowi największe zagrożenie dla niezaszczepionych osób starszych z wielochorobowością. Dlatego niezbędne jest zabranie maseczek jedno- lub wielorazowych, które możesz chcieć nosić także w miejscach zatłoczonych, aby uniknąć zakażenia nie tylko koronawirusem. Taki zwyczaj panował już w krajach azjatyckich jeszcze przed pandemią.

Od 28 marca 2022 r. test na obecność wirusa SARS-CoV-2 nie jest warunkiem rozpoczęcia turnusy w sanatorium uzdrowiskowym – dotyczy to zarówno turnusów prywatnych, jak i tych na NFZ. Nie trzeba przestawiać również certyfikatu Covid-19 poświadczającego pełne zaszczepienie. Dlatego wciąż warto zachowywać ostrożność.

Podczas podróży przydadzą się także płyny lub żele antybakteryjne, którymi można zdezynfekować ręce.

  • Maseczki jednorazowe/maseczki wielorazowe
  • Płyn/żel do dezynfekcji rąk

Pieniądze, karta bankomatowa – jakie opłaty czekają nas w sanatorium

Sanatorium na NFZ wbrew pozorom nie jest bezpłatne. Fundusz porywa tylko część kosztów leczenia uzdrowiskowego. Kuracjusze, w tym także emeryci, ponoszą koszty zakwaterowania i wyżywienia. Wysokość opłaty za każdy dzień pobytu pacjenta zależy od standardu pokoju i sezonu rozliczeniowego. Najdroższe są pokoje jednoosobowe z łazienką w sezonie od maja do września, najtańsze wieloosobowe lokum bez łazienki od października do kwietnia. Aktualne stawki obowiązujące od kwietnia 2022 r. prezentujemy tutaj „Odpłatność za sanatorium NFZ 2024 dla emeryta. Cennik zakwaterowania i wyżywienia„.

Musimy pamiętać o zabraniu gotówki lub zabezpieczeniu środków na karcie także na przejazd do sanatorium i z powrotem, parking, jeżeli przyjeżdżamy samochodem, opłatę uzdrowiskową (maksymalna stawka opłaty uzdrowiskowej w 2024 roku wynosi 6,21 zł za dzień – wobec 5,40 zł w 2023) i rozrywki od TV w pokoju, przez wyjścia do kina, kawiarni, na fajfy po książki oraz czasopisma etc. Pieniądze mogą się przydać również, jeśli chcemy wykupić dodatkowe zabiegi, niezwiązane z naszą chorobą podstawową, za nie NFZ także nie zapłaci.

  • Gotówka
  • Karta bankomatowa

Zobacz również: Opłata za sanatorium NFZ 2024 dla emeryta. Aktualny cennik zakwaterowania i wyżywienia [sezon zima 2024]

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

Telefon i ładowarka do telefonu w sanatorium

Wydaje się to oczywiste, ale wciąż wielu seniorów posiada tylko telefon stacjonarny lub traktuje telefon komórkowy jak telefon stacjonarny. Nawet jeśli nie używasz telefonu komórkowego zbyt często, dobrym pomysłem będzie zabranie go ze sobą. Dzięki niemu będziesz mógł w każdej chwili skontaktować się z bliskimi. Nie zapomnij o ładowarce, a jeśli używasz, pamiętaj także o zabraniu słuchawek.

  • Telefon
  • Ładowarka do telefonu
  • Słuchawki do telefonu

Sanatoryjna garderoba – które ubrania i buty zabrać ze sobą do sanatorium?

Dla osób, które jadą do sanatorium po raz pierwszy to spore wyzwanie. Warto poświęcić na tę kategorię więcej czasu, aby zaoszczędzić trochę miejsca w walizce. Garderoba sanatoryjna różni się od tej naszej codziennej, ale nie jest to też iście szpitalny strój.

Wygodna, swobodna odzież to klucz do udanego pobytu w sanatorium. Sporo czasu będziesz spędzać na zabiegach i ćwiczeniach, gdzie warto być ubranym w komfortowy, sportowy strój. Podstawę garderoby stanowić będą więc T-shirty (koszulki) i elastyczne bluzki z długim rękawem, legginsy, spodnie dresowe ewentualnie bluza lub rozpinany sweter. Do tego wygodne sportowe buty wiązane lub wsuwane (tenisówki, adidasy).

Zabierz ze sobą jeansy, jeśli faktycznie chodzisz w nich na co dzień. Przyda się także golf na zimniejsze dni (bez względu na porę roku) lub bezrękawnik.

Jeśli większość ubrań, które zabierzesz, będą w podobnych kolorach i stylu to będzie można je bez problemu ze sobą zestawiać w różnych wariantach. Prosty fason i podstawowe barwy to idealna baza do wielu stylizacji i kombinacji.

Na basen będziesz potrzebować strój kąpielowy, szlafrok, czepek i klapki na antypoślizgowej podeszwie. Strój kąpielowy bywa potrzebny także podczas niektórych zabiegów i co ważne może ulec podczas nich trwałemu zabrudzeniu. Dlatego warto zabrać ze dwa stroje kąpielowe lub dwie pary kąpielówek, najlepiej w ciemnych kolorach.

Zobacz również: Strój kąpielowy dla dojrzałej kobiety [10 kostiumów kąpielowy dla sylwetki po 60.]

W sanatorium seniorzy często spacerują lub chodzą z kijkami bez względu na porę roku i lokalizację uzdrowiska. Dlatego sprawdzi się wygodna kurtka. Najlepsza będzie ta ze sztucznego materiału, ponieważ jest lekka, mniej się brudzi i szybciej wyschnie w razie deszczu. Warto mieć także ze sobą typowy płaszcz przeciwdeszczowy, jest praktyczny, lepiej chroni przed deszczem i wiatrem niż parasolka.

Aby czerpać przyjemność z długich spacerów zarówno nad morzem, jak i w górach, musimy zaopatrzyć się w parę wygodnych butów. Najlepiej sprawdzą się buty tzw. trekkingowe na solidnej podeszwie z wypustkami, która zapewnia dobrą przyczepność oraz z lekkim podwyższeniem pięty. Idealne buty do długich spacerów powinny być lekkie i wygodne od samego początku. Nigdy nie zabierajmy do sanatorium nowych butów, jeśli musimy uzupełnić naszą garderobę, kupmy odpowiednie buty z wyprzedzeniem i sprawdźmy je zawczasu.

Przyda się również mały plecaczek lub modne znowu nerki, aby spakować kilka potrzebnych drobiazgów.

Sanatorium to nie tylko kuracje i zabiegi, ale i rozrywka, dlatego do walizki spakuj również strój wieczorowy np. prostą sukienkę lub koszulę i spodnie wyjściowe.

Najważniejsza wskazówka! Przemyśl garderobę i stylizacje na poszczególne okazje: zabieg, wyjście na basen, wieczorek zapoznawczy, spacer nad morzem lub po górach, dzień upalny lub dzień wyjątkowo chłodny. A następnie zabierz ze sobą tylko te rzeczy, które lubisz nosić i w których czujesz się dobrze. Jeśli czegoś nie nosisz, to z pewnością nie założysz tego także w sanatorium.

Zawsze warto również zabrać cienką czapkę lub opaskę na uszy, nawet podczas pięknej pogody silny wiatr może przewiać nasze uszy.

Pakując się do sanatorium, kieruj się porą roku, ale aby uniknąć niespodzianek, tuż przed wyjazdem sprawdź pogodę długoterminową dla miejscowości, do której się wybierasz. Ekstremalne zjawiska pogodowe są dziś coraz częstsze, a temperatury potrafią zaskakiwać zarówno zimą, jak i latem.

  • Bielizna (majtki, skarpetki, staniki, podkoszulki)
  • T-shirty (koszulki)
  • Bluzki z długim rękawem
  • Legginsy, spodnie dresowe (jeansy opcjonalnie)
  • Golf, bezrękawnik
  • Bluza, sweter rozpinany
  • Kurtka
  • Płaszcz przeciwdeszczowy
  • Strój kąpielowy/kąpielówki 2x, szlafrok
  • Klapki, tenisówki, adidasy, wygodne buty na spacery
  • Plecak/nerka
  • Czapka, opaska na uszy

Zobacz również: SANATORIUM NFZ [e-skierowanie, długość kolejki, stawki i tzw. zwroty etc.]

Jakie ubrania wybrać? Tkaniny i praktyczne wskazówki

Jeśli okaże się, że musisz uzupełnić garderobę przed wyjazdem, to warto wiedzieć, na które tkaniny postawić. Bawełna ma dobre właściwości oddychające, niestety zatrzymuje wilgoć i długo schnie, z tego powodu odchodzi się dziś od bawełny w strojach sportowych. Współczesny strój sportowy jest lekki i można go szybko przeprać w rękach, aby rano był suchy i gotowy na kolejny zabieg lub trening i to bez żadnego prasowania.

W naszej sanatoryjnej garderobie warto mieć nowoczesne szybkoschnące, poliestrowe tkaniny, z których szyte są dziś legginsy i T-shirty. Takie materiały świetnie odprowadzają wilgoć, dzięki czemu podczas ćwiczeń aż tak się nie spocimy i wręcz dają one poczucie chłodu.

Tkaniny z dodatkiem Lycry zapewnią nam elastyczność ubrań. Dziś specjalny rodzaj Lycre odpornej na chlor wykorzystuje się do szycia strojów kąpielowych.

Zamiast wełnianego swetra lepsza będzie bluza z dzianiny poliestrowej, która jest lekka, antyalergiczna, szybko schnie i nie wymaga prasowania. Dodatkowo jest przyjemna w dotyku, „nie gryzie”, nie mechaci się i stosunkowo wolno „łapie” zapachy z otoczenia.

Kurtki i buty mają dziś membrany wiatroszczelne i wodoszczelne, które jednocześnie doskonale odprowadzają wilgoć na zewnątrz.

Zobacz również: Sanatorium Prywatne 2024 – Ceny, Warunki Pobytu, Zabiegi, Lokalizacje [WYSZUKIWARKA]

Pranie w sanatorium – ręcznie czy w automacie?

Nie jest łatwo zabrać wystarczającą ilość ubrań i bielizny na kilka tygodni. Dlatego małe pranie może być koniecznością podczas pobytu. Wielu przyszłych kuracjuszy zastanawia się, czy w sanatorium można zrobić pranie?

Niewielkie pranie możemy wykonać w sanatoryjnej łazience, dlatego warto zabrać ze sobą mały pojemnik płynu lub proszku do prania. Mając ze sobą szybko schnące ubrania i bieliznę, można w ten sposób zabrać ze sobą lżejszy bagaż.

Na popularności zyskują także pralnie dla kuracjuszy, podobne do tych, z których studenci korzystają w akademikach. Za opłatą kilku złotych możemy przeprać swoje rzeczy w pralce automatycznej. Nie w każdym sanatorium jest taka możliwość , ale warto zapytać w ośrodku, do którego się udajemy, czy oferują takie udogodnienie.

Pamiętajmy też o zabraniu do sanatorium worków na rzeczy, które nadają się już do prania.

  • Płyn/proszek do prania
  • Worki na rzeczy do prania

Zobacz również: Plaża dla seniora ☀ [40 polskich plaż ? przyjaznych seniorom i nie tylko]

Lato w sanatorium nad morzem – lista co spakować

Wielu seniorów marzy, aby ich turnus w sanatorium przypadł na sezon letni, a sanatorium było położone nad polskim morzem. Jeśli ty również należysz do tych marzycieli i los sprawi, że tak się stanie, nie zapomnij spakować kilka dodatkowych rzeczy.

  • Torba plażowa
  • Okulary przeciwsłoneczne
  • Pareo
  • Parawan
  • Ręcznik plażowy
  • Krem z filtrem UV
  • Nakrycie głowy

Sanatorium zimą – co trzeba spakować?

Zima w sanatorium wymaga cieplejszych ubrań, ale przede wszystkim dobrych butów, zwłaszcza w górach. W pierwszej kolejności zadbajmy o odpowiednie obuwie tzn. ciepłe, na solidnej grubszej podeszwie, nieprzemakalne, ale i oddychające zarazem. Zimy, ale także jesień w górach są chłodniejsze, niż na nizinach. I przypominamy, że już jesienią w górach pojawia się śnieg, dlatego przyda się dodatkowa ciepła bluza z polaru.

Nasza kurtka, najlepiej typu górskiego, również powinna być ciepła i chroniąca przed przenikliwym wiatrem. Także solidna czapka, rękawiczki, szalik będą konieczne, aby wykorzystać pobyt w sanatorium i nie unikać spacerów. Jak mówią w krajach skandynawskich „Nie ma złej pogody są tylko nieodpowiednie ubrania”.

  • Ciepła kurtka
  • Zimowe buty
  • Rękawice zimowe
  • Czapka
  • Szalik
  • Ciepła bluza z polaru

Zobacz również: SENIOR/KA ROKU 2023 [głosowanie]

Jak spakować ubrania, aby zajęły jak najmniej miejsce w walizce – sprawdzone triki

Rolowanie ubrań to sposób na spakowanie się do plecaka, torby czy walizki i uniknięcie prasowania, przynajmniej do standardu oczekiwanego na sanatoryjnym turnusie.

Jest także druga sprytna metoda KonMari (zobacz VIDEO), czyli składanie ubrań (od majtek do sukienek) w prostokąty i układanie ich w pionie. To świetny sposób na porządek w szafie i spakowanie walizki w ekspresowym tempie. Tą metodą także unikniemy prasowania.

Metoda KonMari opracowała Marie Kondo, japońska mistrzyni porządku. Składasz koszulkę, a rękawy zawijasz do środka, tworząc prostokąt i dzięki temu koszulka stoi równo w pionie. Każde ubranie składasz trochę inaczej, ale do równych sobie prostokątów. Można się tego nauczyć np. z książek czy filmów Marii Kondo. Osobiście stosuję tę metodę, dzięki niej nie prasuję (tylko z okazji wielkich wyjść), dokładnie wiem, ile czystych rzeczy mam do dyspozycji. W razie potrzeby pakuję w 10 min. Przekładając moje „prostokąty” z szuflad do walizki. Gorąco polecam.

Sztywna walizka to dobry wybór do sanatorium, ponieważ może ona posłużyć jako szafa podczas wyjazdu. Aby zachować porządek w walizce, warto zainwestować w woreczki na suwak, których możemy pogrupować rzeczy z różnych kategorii (dokumenty, elektronika, leki, kosmetyki, biżuteria etc.).

Kosmetyki i środki higieny

Listę kosmetyków i środków higieny do sanatorium uzupełniamy o typowo senioralne akcesoria jak aparat słuchowy czy proteza do zębów.

  • Baterie lub ładowarka do aparatu słuchowego
  • Opakowanie na aparat słuchowy
  • Ściereczka i/lub preparat do czyszczenia aparatu słuchowego
  • Opakowanie na protezę
  • Szczotka do protez
  • Pasta do protez
  • Szczoteczka i pasta do zębów
  • Nitka do zębów
  • Grzebień/szczotka do włosów
  • Żel do mycia
  • Szampon
  • Waciki
  • Patyczki do uszu
  • Krem do twarzy, balsam do ciała, krem do rąk
  • Antyperspirant
  • Krem z filtrem UV przyda się zarówno latem nad morzem, jak i zimą w górach
  • Mokre i suche chusteczki
  • Produkty do higieny intymnej – wkładki, pieluchomajtki etc.
  • Produkty do golenia (golarka, krem do golenia aftershave)
  • Kosmetyki kolorowe, produkty do stylizacji włosów i paznokci według uznania

Sanatoryjne noce

Jak się wyspać w sanatorium?

Do spania w sanatorium przyda się wygodna piżama, która nie będzie krępująca w swojej formie dla naszych współlokatorów.

Zatyczki do uszu także mogą się przydać, szczególnie gdy inni w pokoju chrapią lub na wypadek odgłosów zabawy lub uciech za ścianą, a ściany w sanatorium potrafią być naprawdę cienkie.

Opaska na oczy także może być konieczna np. w razie latarni za oknem, zbyt cienkich zasłon w oknach lub wiodącego nocne życie współlokatora. Najlepsze są te jedwabne lub satynowe, w nich skóra swobodnie oddycha.
W sanatorium telewizor to standard w pokoju, czasem za dodatkową opłatą, ale pamiętajmy, że nie zawsze gusta programowe kuracjuszy będę szły w parze z naszymi. Czasopisma, książka, czytnik Kindle mogą się przydać.

  • Piżama 2x
  • Zatyczki do uszu
  • Opaska na oczy

Sex seniorów w sanatorium – co zabrać

Jeżeli bierzemy pod uwagę taką ewentualność to warto zabrać ze sobą nie tylko wyjściowy strój czy ładną bieliznę, ale także paczkę prezerwatyw i lubrykant. Brak obaw przed zajściem w ciążę nie zwalnia nas z dbania o zdrowie swoje i partnera. Niestety to właśnie wśród seniorów, którzy się nie zabezpieczają lub przeceniają wierność swoich parterów, dochodzi do zakażeń wirusem HIV oraz transmisji chorób wenerycznymi takich jak rzeżączka, kiła (syfilis) lub chlamydioza. Tylko prezerwatywy mogą nas przed tymi chorobami uchronić.

  • Prezerwatywy
  • Lubrykant

Sprzęty (suszarka, żelazko, czajnik) i inne udogodnienia dla kuracjusza

Warto skontaktować się z sanatorium, do którego wyjeżdżamy i dokładnie dowiedzieć się, jakie urządzenia są do dyspozycji kuracjusza. Łazienki coraz częściej są wyposażone w suszarki. Żelazko także można wypożyczyć lub skorzystać z niego w pokoju gospodarczym. Inne mniej standardowe sprzęty, jak np. lokówkę, musimy zabrać ze sobą, jeżeli uznamy, że będą nam potrzebne.

Większość sanatoriów zapewnia w pokoju czajnik. Dlatego warto zabrać kubek oraz kawę i herbatę, aby mieć je pod ręką.

Może nas także interesować czy ośrodek wypożycza kijki do Nordic Walking lub rowery. Bywa, że szlafrok zajmuje sporo miejsca w walizce i chcemy dowiedzieć się, czy jest szansa na jego wypożyczenie oraz ile kosztuje taka usługa. Sanatorium powinno zapewnić kuracjuszowi ręcznik, jednak ich ilość, wielkość i częstość wymiany może nie być dla nas optymalne. Dobrym pomysłem jest zabranie 2-3 własnych dodatkowych ręczników.

  • Suszarka
  • Kubek, kawa, herbata oraz dodatki
  • Szlafrok
  • Ręczniki (2-3 szt.)

Co jeszcze może się przydać w sanatorium?

Przekąski na wieczór, jeśli lubisz pochrupać coś do TV lub książki. Zamiast chipsów, skoro ten pobyt ma dodać nam zdrowia, polecamy chipy z jabłka, marchewki czy truskawki, orzechy, pestki dyni lub słonecznika albo po prostu marchewkę.

Lektura na niepogodę, drukowana lub elektroniczna w zależności od upodobań. Krzyżówki, sudoku, magazyny, książki etc.

Warto zabrać ze sobą igłę i nitkę, w razie potrzeby zacerowania skarpetki lub rajstopy.

  • Przekąski
  • Lektura (tradycyjna i/lub elektroniczna)
  • Igła i nitka

Jeżeli coś pominęliśmy, piszcie do Gazety Senior na adres biuro@mediasenior.pl. Tymczasem życzymy udanego pobytu!

Co zabrać do sanatorium [LISTA DO POBRANIA/DO DRUKU]


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera


Zobacz również:

Kolejka do sanatorium 2024. Długość kolejki w poszczególnych województwach: aktualne dane [PRZEGLĄD]

SANATORIUM NFZ 2023 [skierowanie, kolejka, opłaty]

Sanatorium prywatne 2024 – ceny, warunki pobytu, zabiegi, lokalizacje [WYSZUKIWARKA]

Linda Matus
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds

Zamów prenumeratę!


This will close in 0 seconds